Багато банків відмовили у кредиті клієнтам, що займаються будівельними проектами. Наприклад, ще наприкінці 2008 року більшість інвесторів змушені були відтермінувати будівництво нових об’єктів. За оцінками експертів, в Україні було заморожено зведення 70-80% приміщень комерційної нерухомості. Зниження попиту в будівельному секторі призвело до того, що більшість європейських та українських виробників вентиляційного обладнання скоротили постачання своєї продукції для цього ринку.

Маркетологи відмічають помітну зміну пріоритетів замовників. Якщо раніше клієнти віддавали перевагу імпортному вентиляційному обладнанню, то після значного стрибка курсу євро та долара відносно національної валюти споживачі все частіше обирають вітчизняне обладнання, оскільки воно стало більш доступним для тих, хто бажає знизити інвестиційні витрати. Наприклад, якщо у 2007 різниця вартості між аналогічними моделями європейських та українських виробників становила біля 20%, то сьогодні вона збільшилася до 30-45%.

Якщо ще два роки тому деякі замовники бажали встановлювати на своїх об’єктах лише європейське обладнання, наївно вважаючи його гарантією високої якості та безпроблемної експлуатації, то сьогодні майже всі споживачі стали уважно порівнювати вартість, технічні показники та якісні характеристики обладнання. «Для забезпечення стабільної роботи обладнання замовникам необхідно звертати особливу увагу на наявність у виробника власної сучасної виробничої бази, конструкторського бюро, лабораторії, експериментального цеху, замкнутого виробничого циклу; оцінюючи надійність компанії виробника та професіоналізм персоналу.

Важливими аспектами у виборі постачальника є якість обладнання, його технічні характеристики, наявність сертифікатів якості та відповідність світовим стандартам. В умовах кризи, на мій погляд, саме продукція українських виробників, що знаходиться у середньому ціновому сегменті, забезпечує раціональне співвідношення ціни та якості», – прокоментував Дмитро Володимирович Некрасов, монтажна компанія «Вентиляція України» (м. Київ).

За результатам 2007 року та першої половини 2008, ринок обладнання для вентиляції повітря України був визнаний ринком із найбільш динамічним розвитком. Зростання було помітним у всіх сегментах, починаючи від побутової вентиляції та закінчуючи  комплексними вентиляційними агрегатами. Цьому також сприяло активне будівництво промислових та комерційних об’єктів. Постійний попит на вентиляційне обладнання привабив не лише якісне імпортне обладнання, але і недобросовісних постачальників з Китаю, Турції та інших країн.

Протягом останніх трьох років на ринку широко представлена продукція компаній-одноденок, що пропонують сумнівну якість за привабливу ціну. Це компанії, які не мають власного виробництва, а замовляють елементи для систем вентиляції у інших виробників, та власне представляють собою збиральний цех. При цьому вони ще й копіюють обладнання світових вентиляційних лідерів.

За останній рік деякі споживачі, що обмежені фінансовими ресурсами, стали звертати увагу виключно на вартість обладнання та не враховували якісні та експлуатаційні характеристики техніки. Це і призвело до того, що у 2009 р. виросла доля продаж обладнання у дешевому ціновому сегменті. Якщо у 2007 р. в найнижчому ціновому сегменті продавалося біля 12% вентиляційних систем, то в 2009 р. ця доля збільшилась до 45%.

І все ж більшість провідних виробників націлені на подальшу роботу на цьому ринку, тому вони уважно контролюють якість своєї продукції, інвестують в розвиток сегменту ринку (навіть попри те, що у короткотерміновому плануванні це може призвести до втрати споживацького інтересу тих осіб, що зорієнтовані виключно на вартість обладнання).

«У подальшому на ринку зможуть вижити лише ті компанії, які можуть гарантувати не лише конкурентоспроможні ціни, але і високий технічних knowhow, сертифіковану якість, широкий асортимент продукції, власні виробничі потужності. Наприклад, компанія «Вентиляційні системи» працює на ринку вентиляційного обладнання не один десяток років. З першого дня роботи компанії на підприємстві діє спеціальна система перевірки якості продукції. Платформа даної системи – Система менеджменту якості за стандартом ISO 9001:2008. Кожний виріб проходить заводські випробування і лише після цього упаковується та відправляється до замовника. Підприємство має усі українські та більшість європейських сертифікатів відповідності, що зробило нашу продукцію відомою більш як у 90 країнах. Лише високий рівень відповідності вимогам до виробничої продукції та багатоетапна система контролю якості дозволили завоювати довіру споживачів і стати ведучим виробником на світовому вентиляційному ринку», – зауважив Валерій Олексійович Коломійченко, директор компанії «Вентиляційні системи» (м. Київ; виробник вентиляційного обладнання ).

Незважаючи на деякий вище вказаний спад, експерти прогнозують збільшення долі ринку для вітчизняних виробників. Скоріше за все, з’явиться непогана можливість витіснити з ринку зарубіжних постачальників продукції сумнівної якості. Валерій Олексійович Коломийченко підкреслив, що «попри сьогоднішнє становище у вентиляційній галузі, наша компанія розвивається, регулярно вдосконалює виробничі процеси, закупляє сучасне обладнання для металообробки, що гарантує компанії виробляти продукцію ще більш високої якості. В планах компанії на найближчий час – укріплення позицій на ринку промислового вентиляційного обладнання за рахунок розширення модельного ряду та підвищення доступності перспективних енергозберігаючих технологій». Така реакція українських спеціалістів свідчить про розвиток українського ринку за європейською моделлю.

Більшість експертів мають упевненість у тому, що у подальшому вартість енергоресурсів буде лише зростати, тому у всьому світі почали шукати можливості ефективного використання відновлювальних джерел енергії.

У вентиляційній галузі цього року гостро стоїть тема енергозбереження та енергоефективності. Зростання цін енергоносіїв протягом останнього часу стало стимулом для замовників купувати дороге сучасне обладнання, що дозволяє економити енергоресурси у процесі експлуатації. Наприклад, в зимовий час споживачі можуть зберегти до 70% електроенергії або газу, якщо в системі вентиляції встановлені так звані рекуператори (теплоутилізатори), які дозволяють нагрівати вхідне повітря завдяки теплу, що видаляється із приміщення.

«Із зростанням цін на електроенергію енергоефективні рішення будуть все більш популярні. Цього року «Вентс» представить свої сучасні технологічні рішення на базі енергозберігаючих технологій», – поділився планами Валерій Олексійович Коломийченко. Найбільші світові виробники вентиляційного обладнання представили вентиляційні продукти, які дозволяють значно підвищити рівень енергозбереження. В Україні представлено енергозберігаюче вентиляційне обладнання майже всіх відомих зарубіжних виробників, таких як Systemair (Швеція), Rosenberg (Німеччина), Soler&Palau (Іспанія), Osberg (Швеція) та ін.

Більшість гравців ринку об’єктивно оцінюють ситуацію та розуміють, що цього року об’єм продажу вентиляційних систем, скоріше за все, знизиться, а в кращому випадку залишиться незмінним, при цьому ведучі виробники планують збільшити свою долю ринку в 2010 році, скориставшись більш сприятливими умовами для оптимізації ресурсів та меншою конкуренцією.