SEO-просування сайтів – достатньо популярний маркетинговий інструмент. Чимало українських підприємців та компаній уже знайомі з ним. На жаль, не всім вдалося або вдається використовувати його ефективно. Адже як і будь-який інший маркетинговий інструмент, просування сайтів «працює» лише при забезпеченні певних умов. До того ж, має свої особливості: SEO агентства впливають на пошукові результати, але – не можуть на 100% гарантувати вихід сайту на пошукові позиції по всіх ключових словах. Тому що  пошукові системи постійно міняють алгоритми своєї роботи і ніхто не знає, чого від них очікувати завтра.

Пропонуємо Вам кілька простих рекомендацій, які допоможуть використовувати SEO ефективніше.

Коли просування доречне, а коли - ні

SEO-просування підходить для реклами тих видів товарів та послуг, тих моделей товарів, на які вже існує великий стабільний попит в Інтернеті. Наприклад, інструмент підказки ключових слів  Google показує, що в Україні протягом місяця користувачі задають понад мільйон запитів, пов’язаних зі словом «диван». Попит на цей вид меблів у пошуковій системі величезний. Водночас, якщо магазин хоче вивести на вітчизняний ринок новий товар – наприклад, нову марку ноутбука – просування сайту не буде ефективним, тому що користувачі просто не вводять запити з назвою цієї марки. В такому випадку потрібно використовувати банерну рекламу та інші інструменти. 

Для реклами акцій або обмежених у часі пропозицій (від 2 тижнів до 2-х місяців) SEO також не підходить. Адже для виведення сайту на позиції, по-перше, потрібен час – від 2-3 тижнів до кількох місяців. По-друге, витрати на SEO окупаються у середньо- та довгостроковій перспективі, але в короткостроковій це буде звичайнісіньким обстрілом горобців із гармати. Контекстна реклама в такому випадку обійдеться дешевше, до того ж оголошення можна буде включити та відключити точно по графіку. І, по-третє, навіть якщо сторінка, яка просувається, буде закрита в день закінчення акції, посилання на сторінку може лишатися в пошукових результатах ще 2-3 тижні та дозорієнтувати користувачів. SEO-просування сайтів найефективніше для корпоративних сайтів, інтернет-магазинів, каталогів, сайтів-візиток та тематичних сайтів. Для порталів та ЗМІ варто робити лише SEO-оптимізацію, авторитетність таких інтернет-ресурсів підвищується за рахунок великої кількості контенту та органічних посилань.

SEO-просування блогів малоефективне. По-перше, з економічних міркувань  - інші інструменти будуть дешевшими. По-друге, через відсутність на головній сторінці постійного контенту, в якому можна було би використати ключові слова. Тому для блогів достатньо SEO-оптимізації та, при потребі, придбання «вічних» посилань на інших блогах або тематичних ресурсах. 

В яких пошукових системах розкручувати сайт

За даними сервісу статистики Bigmir.net за березень, доля Goolge на ринку пошукових послуг в Україні складала 73,9%, доля Яндексу – 20,4%. Аудиторії цих пошукових систем більш-менш чітко поділяються за географічним принципом: Goolge найпопулярніший у Києві та області, у Центральній та Західній Україні, а популярність Яндексу зростає у південно-східних областях та в Криму. 

Таким чином, якщо компанія не женеться за максимальних охопленням пошукової аудиторії, достатньо розкрутки сайту в Goolge. Якщо компанії потрібне максимальне охоплення по Україні або в неї  є представництва у східних та південно-східних регіонах, просування в Яндекс доцільне. 

Маркетинг-мікс 

Замовляючи SEO-просування, варто враховувати ризики: виведення не всіх ключових слів, виведення із затримкою, втрата позицій сайтом через зміну алгоритмів пошукової системи (при просуванні в Google таке трапляється дуже рідко, а при просуванні в Яндексі – частіше). Тому ніколи не варто покладатися лише на SEO, а краще використовувати так званий маркетинг-мікс, тобто «суміш» із різноманітних рекламних інструментів. Наприклад, у випадку з інтернет-магазином: SEO + контекстна реклама + прайси на сайтах порівняння цін + тізери на популярних порталах + огляди в блогах. 

Необхідні умови для успішного просування

1. Коректні сторінка приземлення та позиціонування сайту. Величезне значення для успіху SEO має наповнення сторінки, яка просувається (особливо, якщо це головна сторінка).  Очікування відвідувача повинні бути виправданими, він повинен буквально за лічені секунди переконатися, що потрібна йому інформація, товари чи послуги присутні на сайті. Наприклад, наявність завеликого блоку новин на головній сторінці та невиразного меню достатньо для того, щоби відвідувач переплутав корпоративний сайт з інформаційним та залишив його. Меню, яке містить понад 10-12 розділів також, у багатьох випадках, відклякне відвідувача, адже шукати потрібну інформацію буде важко. Існує велика кількість сайтів, по головній сторінці яких важко зрозуміти – які послуги чи продукція, в якому регіоні пропонуються. Такі сайти подібні до сита: скільки б вони не приводили відвідувачів, рівень відмови від читання їх контенту буде величезним.  

2. Продукт, цінова політика, асортимент. Одна з основних складових маркетингу – це продукт: продукція, послуга, оптовий чи роздрібний товар. Якщо товар чи послуга, їх вартість, супутні послуги не влаштовують споживача, навіть при навалі відвідувачів продажів не буде. При цьому в «фізичних» магазинах, представництвах ситуація з продажами може виявитись кращою, тому що у покупців, замовників немає можливості за лічені хвилини порівняти ціни одного - двох десятків магазинів або постачальників. В інтернеті ж зробити це дуже просто. Причини низької конверсії відвідувачів інтерент-магазину у покупців може бути й невдалий асортимент. Особливо у «новоспечених» магазинів, без досвіду роботи офлайн, асортимент можуть визначати смаки власників, запозичення ідей у конкурентів, але не глибокий аналіз ринку та розуміння, що ж насправді подобається та потрібно споживачам. 

3. Юзабіліті сайту. Не секрет, що у сфері розробки сайтів зараз працює дуже багато молодих, амбіційних та часто безвідповідальних спеціалістів. Безвідповідальних у тому плані, що вони роблять сайти так, як їм зручніше, а не з бажанням розробити інструмент, який би допоміг замовнику досягати його бізнес-цілей. Часто клієнт сам не може сформулювати цілі, але в такому випадку розробники тим більше не поспішають визначити їх. Справді, це ж не їх компетенція, цим повинні займатись бізнес-консультанти. В результаті зручність сайтів, їх ефективність у донесенні інформації до відвідувачів, у досягненні бізнес-цілей компанії (продажі, реєстрація відвідувачів тощо) часто «шкутильгає». Існує багато  проблем у розробці та наповненні сайтів, через які страждають продажі. Наприклад – незручне меню, яке не дозволяє знайти потрібний товар, опис послуги, умови доставки, сервісного обслуговування тощо.  Або незручна, заплутана чи надто нав’язлива форма оформлення покупки. Це може бути й розміщення важливої інформації у «глухих» зонах сайту, які не проглядаються, і надто велика довжина сторінок, і дрібний або неконтрастний шрифт, і відсутність відступів між абзацами тощо. За таких умов багато відвідувачів «шукають щастя» на інших сайтах. Шкодити продажам можуть і багато інших нюансів. «Коктейль» із кількох подібних причин може призвести до втрати сайтом до 80-90% клієнтів.

4. Організація продажів. Організація процесу продажів, рівень підготовки менеджерів з продажу, їх знання товару, їх особистісні якості, наявність товару на складі, відповідність заявленої інформації про наявність товару на складі та реальної – дуже важливі фактори, від якого залежить рівень продажів. Не секрет, що менеджерам з продажу багатьох інтернет-магазинів та деяких компаній негайно потрібні перевірки «таємного покупця», серія тренінгів, а головне – більше поваги до клієнтів. 

5. У невідомих магазинах та компаніях замовлення роблять менш охоче. У розумінні покупця ризики бути обдуреним, отримати неякісний товар або послугу, мати проблеми з поверненням товару та сервісним обслуговуванням знижуються в міру зростання популярності компанії. Тому, якщо представлена у Мережі компанія або інтернет-магазин вкладають кошти лише у товарну рекламу та не вкладають у іміджеву, вона має меншу конверсію відвідувачів у замовників, ніж її відоміші конкуренти.  У великій мірі впливає на рівень продажів репутація. Гарна репутація підвищує конверсію, кількість повторних замовлень. Якщо ж у Мережі розміщено багато «бруду» про компанію (негативні відгуки на форумах, у товариствах в соціальних мережах або навіть на самому сайті компанії, якщо політика редагування відгуків надто демократична) – не варто дивуватися,  що продажі погані. 

6. Не поодинокі випадки, коли замовники SEO-просування наполягають на великій долі викокорейтингових ключових слів. Такі ключові запити генерують багато відвідувань, проте їх цільове призначення знижується. Наприклад, якщо взяти запит «диван», який ми згадували на початку статті, то його задають користувачі не лише з метою пошуку пропозицій із продажу диванів, але і щоб почитати про існуючі види диванів, подивитись дизайнерські рішення по установці диванів у інтер’єрі, ресторан «Диван» у Києві тощо. 

Більш цільові запити, такі як «купити диван киев» і подібні, будуть давати набагато вищу конверсію відвідувачів у покупців. З іншого боку, у більшості випадків одних лише низькорейтингових слів буде недостатньо, щоби отримати потрібну для цілей бізнесу кількість відвідувачів і, відповідно, потрібний об’єм замовлень. Також з’являється все більше компаній, які бажають мати високі пошукові позиції по основних викосорейтингових ключових словах, пов’язаних з їх сферою діяльності. Адже  пошукові результати сприймаються користувачами як рейтинг компаній, і чим вищі позиції займає посилання на сайт компанії, тим більше довіри вона викликає. Беручи до уваги ці та інші фактори,  найефективніше підбирати «суміш» із високо-, середньо- та низько рейтингових запитів. 

При грамотному підході SEO-просування здатне забезпечити потужний потік цільових відвідувачів, низьку вартість залучення відвідувача та клієнта. Якщо ж сайт компанії, магазину або бізнес-процеси у компанії мають проблеми, про які ми згадували на початку статті, витрати на будь-які рекламні інструменти принесуть мало користі або не принесуть взагалі. 

Віталій Шевелєв, агентство інтернет-рішень «Ідеал»