Пропонуємо статтю Мартіна Цвіллінга — інвестора в молоді компанії, відомого автора статей, засновника і директора фірми «Startup Professional», яка допомагає молодим компаніям будувати бізнес.

Один з найбільших міфів, які я регулярно чую в середовищі молодих підприємців, звучить так: «Все, що мені потрібно — це вдала ідея, і тоді якийсь грошовитий інвестор дасть мені кошти на побудову бізнесу». Насправді інвестори фінансують гарні бізнес-плани, а не великі мрії. Головне — це реалізація. 

Ще один, дуже схожий міф: «Щоб розпочати бізнес, потрібні великі гроші». За моїми спостереженнями, найчастіше люди просять інвестицій від 500 тисяч до 1 мільйона доларів. Насправді сьогодні можна майже в будь-якій галузі побудувати бізнес і досягти рентабельності з набагато меншою стартовою сумою (10-50 тисяч доларів), за винятком хіба що деяких видів діяльності, пов'язаних з медициною та високими технологіями. 

Побудова власного бізнесу з дуже незначним залученням інвестицій має назву «бутстрепінг»*. Такі підприємці зазвичай почуваються найвільніше зі всіх. Вони зберігають повний контроль над своїм бізнесом, у них немає «шефа» у вигляді інвестора, який критикує кожен їхній рух, а також вони не змушені місяцями канючити гроші. На думку експертів, до 99% підприємств починають свій шлях у такий спосіб. 

Ось декілька основних принципів побудови і розвитку бізнесу з обмеженим бюджетом, викладених в книзі Патріка Сноу «Побудова власної долі»: 

Керуйте бізнесом у комфорті власного дому. Хоча вартість офісних площ останнім часом знизилась, все одно потрібно підписувати довгострокові контракти, платити наперед, обставляти приміщення, наймати персонал. З хорошим сайтом, навіть створеним у підвалі, невелика компанія може справляти солідне враження.

Оберіть справу, яку любите. Не можна досягти успіху в чомусь, що не подобається. Звісно, любов грошей не замінить, але якщо ви дійсно щось любите, то знайдете спосіб займатися цим без значних стартових вливань. 

Не наймайте працівників. Керування персоналом — ціла окрема наука, і найчесніші підприємці її все одно до кінця не осягають. Самостійне ведення бізнесу — не ракетобудування, тож навчитися йому реально, якщо дуже захочете. Переконайтеся, що новий працівник дійсно потрібен, щоб впоратися з великою кількістю роботи, а не просто «для престижу».

Створіть малобюджетний бізнес-план. Тільки не починайте роботу зовсім без плану. Робота без плану — вірний спосіб викинути багато грошей на вітер. Малобюджетність також означає, що потрібно уникати капіталомістких операцій — навіть оформлення франшизи, яке часто вимагає значних попередніх вливань. 

Заробляйте гроші не тільки тоді, коли працюєте, а й коли спите. Гарним прикладом цього є інтернет-торгівля. В інтернеті можна продавати свої товари та послуги 24 години на добу, сім днів на тиждень, без географічних обмежень. Можна також знайти постійні джерела доходу, такі як абонентська плата або винагорода за залучення нових клієнтів чи користувачів (так звана «оплата за рефералів»), заключення субпідрядного договору, з якого ви будете мати свої відсотки тощо. 

Зведіть до мінімуму процес зберігання та обліку товарів, або нехай цим взагалі займається виробник. Чи замислювалися ви, хто є власником всіх нових автомобілів у дилерських точках? Не агенти з продажу авто. Інший приклад — модель роботи Amazon.com. Там товар спрямують на доставку тільки після того, як отримають оплату. 

Обмінюйте за бартером свої вміння на потрібні вам послуги. Приклад — отримання офісної площі в обмін на згоду стати розпорядником об'єкту для його власника. 

Розглянути можливість бартерного обміну послугами варто юристам, бухгалтерам, інженерам, і навіть продавцям. 

Більшість досвідчених інвесторів переконані, що бізнес із надто великими інвестиціями — більш ризикований, ніж із надто малими. Хороші підприємці зазвичай вміють знаходити заміну грошам. Але немає заміни часу і цілеспрямованості! Тож зосередьте свій погляд і серце на тому баченні бізнесу і тих порадах, що запропоновані у статті, і вам не доведеться витрачати багато грошей на втілення своєї найбільшої мрії.

Мартін Цвіллінг

Джерело: The Business Insider

Переклад — портал УкрБізнес

* Бутстрепінг — побудова власного бізнесу за дуже незначного фінансування ззовні або за повної  його відсутності. Є найпоширенішим способом створення та ведення бізнесу.

Читайте також статті: Проти чого виступає ваш бренд?, А ваш сайт відлякує клієнтів?5 питань, що допоможуть «конвертувати» вашу пристрасть у прибуток.