Розміщення декоративних дерев, чагарників у групах, має велике значення, як для естетичного сприйняття, так і для формування сталого культурфітоценозу в цілому. Відстань між декоративними деревами, кущами проектується з урахуванням, біологічних особливостей кожної породи. Велике значення має відношення до світла рослин в групі, будова кореневої системи і довговічність породи, так світлолюбні - береза, ясен, сосна, висаджують на відстані 5-7 м один від другого. Тіньовитривалі декоративні рослини в групах (клени, липи) можна висаджувати на відстані 2-3, 5 метрів. Але такі тіньовитривалі рослини, як ялина і ялиця, при недостатньому освітленні втрачають свою декоративність за рахунок відпадання нижніх гілок.

 

Кущі в групах розміщують в залежності від їх розміру і відносини до світла. Так, декоративні чагарники великих розмірів (садовий жасмін, бузок, калина, скумпія) висаджують на відстані 1-3м один від одного; середні (барбарис, дерен, форзиція) - 0,8-1,5; малі (низькорослі таволги, ялівці, кизильник) - 0,5-0,7 м. При розміщенні декоративних чагарників під кронами дерев необхідно обов'язково підбирати тіньовитривалі рослини, такі як бузина червона, чорниця, самшит, дерен, кизил, сніжноягідник, жимолость звичайний та інші. Більш світлолюбні чагарники бажано висаджувати на більшій відстані від деревних порід. Під кронами та безпосередньо біля стовбурів дерев з поверхневим розміщенням кореневої системи (ялина звичайна, туя західна і ін), кущі висаджувати не рекомендується.

 

 - Основні породи слід вибирати і групувати по висоті, текстурі, формі і відповідно до їх екологічним вимогам;
 - Листопадні декоративні дерева слід використовувати в якості підлеглих хвойним, щоб підкреслити сезонні зміни у забарвленні;
 - Вибирати групи дерев і окремі екземпляри, які повинні служити акцентом для загальної композиції; при цьому слід обережно використовувати рослини з оригінальним зовнішнім виглядом;
 - Рослини повинні відповідати розміру і масштабу композиції;
 - Необхідно знати розміри дорослих рослин і терміни, коли рослини їх досягнуть;
 - Погодити тривалість життя рослин, що входять в певну композицію;
 - Не застосовувати занадто багато видів рослин в одній композиції. Група з невеликої кількості видів виглядає найбільш ефектно (закон простоти);
 - У композиції повинен домінувати один вид, а інші повинні бути йому підпорядковані (закон домінування);
 - Рослини, які входять в композицію, повинні гармоніювати, тобто бути схожими кольором, формою, текстурою (закон гармонії)
 - Місце, відведене для рослин, повинне відповідати їх вимогам, а потреби рослин різних видів у групі не повинні бути антагоністичними.

 

Враховуючи принципи побудови груп декоративних дерев, чагарників, досконало знаючи морфологію та біологію рослин, і їх екологічні вимоги можна створити високохудожні деревно-чагарникові композиції. Такі композиції прикрасять вхідну частину приватних будинків і адміністративних будівель, будуть доречними і в зоні відпочинку, і як окремий елемент озеленення територій різного функціонального призначення. Якщо взяти групи декоративних дерев, чагарників за основу при створенні дендропарку або показової ділянки при садовому центрі, особливо на невеликих площах, то це дасть можливість не тільки зробити їх привабливими в естетичному плані, але і дозволить зібрати значну колекцію дендрофлори, яка, до того ж, може служити маточником для одержання насіння і живців для розмноження рослин у розсаднику.