Тваринники багатьох країнах світу в даний час при виборі молочних корів велику увагу приділяють не тільки продуктивним якостям, а й міцності конституції кінцівок. Не випадково в багатьох країнах світу такі показники, як кут копита, висота п'ятки, постановка задніх ніг (вид збоку) є основними при оцінці кінцівок тварини і включені в селекційні індекси.

 

Дійсно, ці ознаки, як і деякі інші, за якими оцінюється стан ніг і копит, в значній мірі впливають на здоров'я тварин і враховуються при селекційному відборі. Але цей процес надто довгий і вимагає ретельного відбору і вибору биків-плідників, що є поліпшувачами не тільки по удою, а й по кінцівках.

 

Як показує світова практика, лише профілактика і грамотне лікування ніг і копит молочних корів дають найбільш позитивні результати при утриманні дійних стад і поліпшенні рентабельності виробництва. В основі захворювань кінцівок і копит лежить, як правило, неправильна технологія годівлі та утримання тварин. Це і перегодовування жуйних тварин концентрованими кормами, які в деяких господарствах складають більше 60% раціону, і цілорічне стійлове утримання без випасу тварин на пасовищах або щоденного моціону, і незадовільні санітарно-гігієнічні умови утримання чи відсутність належного догляду за копитами з боку ветеринарних працівників.

 

Які ж заходи лежать в основі профілактики і лікування ніг і копит?


Головний захід - це правильна обрізка копит тварини.

У нашій країні, як правило, обрізанням копит займається персонал ферм, що має не зовсім повне уявлення про будову копит та їхні хвороби. У вигляді підручного матеріалу використовуються ящики, пеньки, тварин фіксують до труб стійл або вакуумпроводів, використовуються різні варіанти ножів, кусачок стамесок, кліщів, не пристосованих для обрізки копит. Все це позначається на якості обробки копита і, отже, на здоров'ї і продуктивності корів. Керівництво тваринницьких підприємств, доручаючи цю роботу своїм некваліфікованим кадрам і заощаджуючи кошти на такому важливому технологічному заході, насправді тільки знижує свої доходи від щоденного недоотримання молока. У таких ситуаціях кращий вихід - це запросити фахівців з обробки копит зі сторони.

 

Наприклад, у Чеській республіці цією роботою займаються спеціально підготовлені мобільні бригади з двох чоловік. Таких бригад близько 20, і всі вони відносяться до комерційної структури зі своїм головним офісом, диспетчером і іншими необхідними підрозділами. Господарі ферм укладають з такою комерційною фірмою договір на обслуговування. У бригаді працюють професіонали, які здатні грамотно провести планову обрізку копит і надати ветеринарну допомогу коровам, у яких проблеми з копитами. Найголовніше в лікуванні копит - це правильно поставити діагноз, і після обрізки такого хворого копита захистити його від попадання вологи і мікроорганізмів з навколишнього середовища і зняти навантаження.

 

Планова обробка копит повинна проводиться в господарствах двічі на рік: до пасовищного періоду і після. При проведенні таких робіт найкраще використовувати верстати для фіксації великої рогатої худоби, які дозволяють безпечно для тварин і людини повністю знерухомити тварину і зафіксувати будь-яку кінцівку. Крім того, є варіанти верстатів, які фіксують тварину в горизонтальному положенні. Це дає можливість отримати доступ до всіх чотирьох копит одночасно і без особливого ризику. Як правило, такі верстати прості в обслуговуванні, а жорсткий зварний металевих каркас забезпечує надійність в експлуатації. При необхідності можна використовувати мобільні варіанти верстатів.

 

Основну обробку краще проводити за допомогою звичайних кутошліфовальних машин «болгарок» і використовувати спеціальні фрези, які швидко і безпечно додадуть копиту правильний кут. При цьому відпадає необхідність використовувати у своїй роботі стамески, рашпилі, кліщі. Після обробки фрезою проводять розчищення копитним ножем.

 

При лікуванні копит в даний час використовується головний принцип - ізолювати хворе копито від зовнішнього середовища на 7-10 днів. Для цього використовуються спеціальні ортопедичні черевики з пластику. Такі черевики мають три види підошов: проста підошва, з підйомом на лівій стороні підошви, з підйомом на правій стороні підошви. Такі підошви на черевиках дозволяють зняти навантаження з внутрішнього або зовнішнього копитця. На практиці таке хворе копито після обрізки обробляється медикаментами, бинтується бандажем або пластирем, просоченим 8% таром і оксидом цинку, і на нього надягається черевик. Корова здатна рухатися, а черевик знімає навантаження з хворої кінцівки.

 

Для підвищення професійного рівня в Чехії, наприклад, щорічно діють п'ятиденні курси для підвищення кваліфікації з обробки копит, проводяться міжнародні семінари з проблем обробки копит і їх лікування.

З метою профілактики захворювань копит необхідно тварин проводити через дезінфікуючі ванни, які на наших фермах зроблені у вигляді заглиблень у бетонних підлогах на виході з корівника у загін або на пасовищі. Їх заправляють 0,5-1% розчином формаліну або 3-5% розчином мідного купоросу. Це сприяє збільшенню опірності копитного рогу до механічних впливів, знижує мікробне забруднення.

 

У світовій практиці в даний час з успіхом почали використовувати мати, здатні адсорбувати 20-30 літрів лікувального розчину. Конструкція мату дозволяє набагато краще ввібрати частину лікувального розчину в копито, коли корова проходить по ньому і натискає за рахунок маси власного тіла. Крім того, мати можна покласти в будь-яке зручне місце, вони екологічні.

 

У сучасному тваринництві важливо мати здорових тварин, і особливо приділяти увагу стану ніг і копит, від якого багато в чому залежить тривалість продуктивного довголіття. Промислове утримання позначається на нерівномірному сточуванні копитного рогу. Дуже м'які дерев'яні або навпаки жорсткі бетонні підлоги, нахил підлог, поганий стан доріг для прогону худоби та інші фактори збільшують ризик захворювань та пошкодження копит, що знижує рентабельність виробництва і призводить до більш раннього вибракування тварин. Для вирішення цієї проблеми необхідно мати якісне та надійне обладнання та інструментарій, проводити своєчасну їх обробку (один два рази на рік), а також мати підготовлений персонал.

 

Компанія Бентлі України пропонує широкий асортимент фрез для обробки копит, ортопедичних черевиків.

Контакти: Київ, пр-т. Московський 10б,
044/492-18-56,
www.bentley.kiev.ua
http://bentley_ua.ukrbiznes.com