Ще до початку ХІХ століття вентиляцію приміщення замінювало природне провітрювання. Теорію природного руху повітря в каналах і трубах створив М. В. Ломоносов. З цього почалося вивчення і мільйони досліджень, які в кінцевому результаті привели до винаходу першого вентилятора.

 

Осьові вентилятори вважаються найпростішими і найдешевшими. Осьові вентилятори служать для використання припливної або витяжної вентиляції житлових, громадських і виробничих будівель, а також для обдування і охолодження різних приладів. Вмонтовуються, в основному, у віконні або стінні отвори. Осьові вентилятори забезпечують хорошу продуктивність, однак якщо на шляху повітряного потоку зустрічається перешкода, швидкість потоку істотно зменшується. Тому в системах вентиляції з розгалуженою мережею повітроводів застосовують радіальні вентилятори, що відрізняються високим тиском створеного повітряного потоку.


Що собою являє осьовий вентилятор? Це колесо з консольних лопастей, яке знаходиться в циліндричному кожусі. Лопаті переміщають повітря уздовж осі, навколо якої вони обертаються. При роботі осьового вентилятора радіального переміщення повітря практично немає. Для значного поліпшення аеродинамічних характеристик у процесі роботи осьового вентилятора на вході встановлюється колектор.

Основною відмінністю осьових вентиляторів від всіх інших є істотно більший ККД. Для регулювання витрати та напору потрібнен поворот лопаток. До того ж лопатки осьового вентилятора мають набагато меншими розмірами. Основне їх призначення - це використання для подачі дуже великих об'ємів повітря при незначних аеродинамічних опорах, присутніх у мережі.

 

Приклади застосування осьових вентиляторів: малі вентилятори охолодження електроніки (кулери), вентилятори для турбовентиляторних авіаційних двигунів, вентилятори аеродинамічних труб та ін.