Закон про утилізацію авто в Україні набрав чинності з серпня 2013

Закон 421- VII " Про утилізацію транспортних засобів" і закон 422- VII "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо сплати екологічного податку з утилізації знятих з експлуатації транспортних засобів та вдосконалення деяких податкових норм", прийняті 4 липня 2013 були опубліковані в рамках "Голосу України" 7 серпня 2013.

З цього випливає, що закон "Про утилізацію транспортних засобів" набув чинності вчора, 8 серпня 2013, а другий повинен набути чинності з 1 вересня 2013.

Цими законами определяется, що платниками податку з утилізації знятих з експлуатації ТЗ є особи, які здійснюють ввезення на митну територію України транспортні засоби та кузови у митному режимі імпорту і виробництво (виготовлення) транспортних засобів на митній території України; набувають транспортні засоби в осіб, які не є платниками цього податку.

Відповідно до закону 422- VII, базова ставка збору для легкових автомобілів складе 5,5 тис. грн, а для вантажних автомобілів, автобусів та спецтехніки - 38 тис. грн. Підсумкова сума утилізаційного збору залежатиме від спеціального коефіцієнта. Для нових легкових автомобілів значення коефіцієнта становить 86-550 % від базової ставки (4,73-30,2 тис. грн) залежно від об'єму двигуна, а для машин старше трьох років - 530-3 501 % ( 29,1-192, 5 тис. грн). Для нових вантажних автомобілів, автобусів та спецтехніки коефіцієнт складе 50-290 % (19-110,2 тис. грн) , а для старих - 88-1180 % (33,4-448,4 тис. грн).

У рамках згаданих законів передбачається, що національні виробники автомобілів, у яких присутній власний повний цикл виробництва, будуть мати можливість здійснювати утилізацію власними силами. При цьому, одержуваний від них збір буде перераховуватись на спеціальний банківський рахунок, з якого пізніше мають фінансувати заходи щодо створення утилізаційних потужностей. Таким чином, на Україні зараз тільки два таких підприємства: "ЗАЗ" та "Богдан".

Закон також регламентує наявність спеціального фонду з охорони навколишнього середовища при Міністерстві екології та природних ресурсів, на який надалі і повинні будуть перераховуватися 70 % із зазначених вище податків. При цьому планується, що до бюджету благородія цьому додатково надійде 2 - 2,5 млрд грн.

У той же час, прийняті закони викликали різку негативну реакцію як з боку Євросоюзу, так і всі міжнародної громадськості в особі СОТ, які закликали Україну переглянути дані законодавчі норми до 1 вересня.