«Жирафа – найвища тварина». Вас дивує? Нікого не дивує. А от якщо копнути глибше, то можна дізнатися, що у жирафи найбільше серце поміж усіх тварин на Землі, а офісні трудяги не зможуть байдуже читати про тхорів, які сплять 20 год в добу. Подібних фактів — ціла безкінечність...


Мораль така: стандартна інформація – це провал.  Шаблони убивають успіх як повсякденної комунікації, так і кожного окремого бізнесу.


 Одним із  доказів цього є блоги – особисті чи корпоративні. Вони спричинили революцію форматів інформації в Інтернеті. Сьогодні з блогами пов’язано чимало: скандалів, як у США в 2002-2003 р. І безперечно парадоксів. Чому блоги ведуть сантехніки, а політичних блогів майже немає, окрім примарних?  Великі корпорації, такі  як Apple, до прикладу, мають свій блог і їх «не коробить» ділитися намірами про нові розробки, простота, відкритість – теж присутні,  інша половина  підприємництва – закриті мушлі. Годі знайти інформацію про те, чим вони займаються там, всередині. Вони просто є.

Блог для власного бізнесу: be or not to be?


На сьогоднішньому етапі розвитку інтернет-комунікації недостатньо просто бути. Важливо бути відкритим, доступним для користувача, якщо Ви вже прийшли в інтернет з метою заробітку.
Для інтернет-магазинів, «нерозкручених сайтів» часто стає проблемою знайти своїх постійних клієнтів як таких.
По –  перше тому, що українці досі на «Ви» з пошуковою оптимізацією і соціальними мережами. «Сьогодні 300 відвідувачів інтернет-магазину чи сайту прирівнюється до 300 відвідувачів блогу. У блозі набагато більше значення має контент та аудиторія» - каже автор І  проекту про українську блогосферу Blogoreader Сергій Пішковцій. Що зазвичай знають про відвідувачів? Це – лише статистика, лічильник. Та й аудиторія відвідувачів сайтів і блогів типово різна – аудиторія блогів набагато активніше цікавиться новинками, товарами, можливостями, і до того ж жваво коментує матеріали.

Коментарі в свою чергу – ефективний спосіб отримання знань про ставлення до товару, його переваг та недоліків. Зазвичай потенційний покупець відчайдушно розчісує форуми, розпитує знайомих.
 Блог дає можливість бізнес-торгівлі стати відкритішою і людянішою. Все частіше люди цікавляться не наявністю товару, послуги, а процесом його створення. Відомі IT-корпорації часто тестують ту чи іншу розробку прямо он-лайн через посередництво соціальних мереж і блогів. Це дає їм можливість до деталей пропальцювати недоліки продукту і запропонувати або удосконалений варіант, або нову модель. Лояльній спільноті це подобається, адже саме вона докладає певні зусилля до цього. Ярослав Федорак, засновник проекту «Українська блогосфера» допомагає розібратися: «Наявність спільноти прихильників – це те, що відрізняє великі компанії від посередніх. Подивіться на те, чого зуміла досягти компанія «Apple», поставивши на спільноту, а не на традиційну рекламу. Її прихильники готові «роздерти» кожного, хто скаже погано про «Apple» чи Стіва Джобса».
 Однак придумали блоги насамперед для особистих потреб користувача.

Як з’явилися блоги?

Отже, блог як поняття з’явилося близько 14 років тому (1997 року). Автором терміну weblog став Йорн Баргер, а скоротив  його до «blog» Пітер Мерхольц. Найпростіше блог – це веб-сайт, де постійно розміщуються короткі дописи у вигляді тексту, додаються аудіозаписи та відео. І вряд чи хтось із блогерів лишиться задоволеним таким визначенням. Насамперед тому, що для 99% блогерів – це засіб самовираження, у кожного, як кажуть, свій шлях широкий...Уявіть: у вас є власний сайт, на якому можна публікувати все що завгодно – крамольні думки, відгуки про вчорашню вечірку в пабі, про новий фотоапарат, несвіжі продукти в супермаркеті і сесію у ВРУ. Розмах чималий. Засоби масової комунікації он-лайн розкрутили термін «блогери» і тепер він став уособленням спільноти підпільних «текстових партизанів».
Ще привабливіше те, що блогером стати може будь-хто і для чого завгодно. Виходячи з цього – блогосфера складається із сукупності  приватних щоденників і тематичних блогів. Характерно, що зазвичай авторами тематичних блогів стають чоловіки, жінки – прихильниці особистих щоденників на блогохостингових платформах, LiveJournal наприклад.

Українська блогосфера: проблеми з цифрами?За дослідженнями Pingdom, станом на 2010 рік у світі налічується 1,97 млрд. користувачів мережі, серед них -152 млн. блогерів. В Україні у 2010 році «нарахували» 700 000 блогерів (за блогом Антона Волнухіна, керівника сервісу «Яндекс-пошук» у рамках Microsoft BlogtoberFest 2010.), що на 200.000 більше, ніж у 2009 році. Приріст блогерів сягає приблизно 40%, у світі – 145%. Із збільшенням кількості блогерів на диво пропорційно зменшується кількість журналістів. Найбільше блогерів проживає в Києві, Дніпропетровську, Одесі, Харкові, Донецьку .
Щодо прихильності блогерів до тих чи інших хостингів, то це викликає неординарні думки. Скажімо у 2009 році такими були визначені Liveinternet.ru, LiveJournal.com, Bigmir.net, Mail.ru, Diary.ru + автономні блоги. Мовами блогінгу є російська (47%) українська (27%), англійська (17%).


 Максим Саваневський,  засновник та керівник Watcher - видання про інтернет-бізнес в Україні та маркетинг в соціальних мережах, консультант з інтернет-комунікацій вважає, що на сьогодні в Україні мало  професійних блогерів, і ще менше серед них людей, які добре знають специфіку бізнесу. "Якщо ставити собі за мету отримати прибуток від блогінгу, але при цьому займатися цим нефахово – це може «ікнутися» швидше шкодою, ніж користю". Частково, це дає відповідь на таке «болюче» питання: «Ну скільки заробляє блогер?!!». Професіональність блогерів напряму визначає їх заробіток. На разі в Україні вряд чи можна говорити про блогінг як спосіб забезпечити собі життя. «Блоги як інструмент інтернет-реклами  ніколи не був для мене чимось особливим. На рівні ефективними є контекстна реклама та нескладний сайт (легко знайти в мережі, легко розібратися (юзабіліті), і так само легко прийняти рішення про купівлю того чи іншого товару)» - зазначає Максим Саваневський.


Ярослав Федорак, редактор інтернет-порталу для управлінців, переконаний в свою чергу, що «правильний блог - один із найпотужніших інструментів просування бізнесу». Є умова: «Якщо Ви вже наважилися створити блог – будьте добрі, ставтеся до своєї аудиторії, як до живих. Відповідайте на їх питання, пояснюйте там, де потрібно пояснювати, і назавжди забудьте про офіційно-діловий стиль. Немає нічого гіршого, ніж блог, наповнений прес-релізами. Спілкуйтеся з користувачами так, як ви це робите з друзями за кухлем пива. Таких блогів в Україні, мабуть, зовсім немає. Просто наш бізнес ще не доріс до справжньої, а не "декларованої" відкритості.