Тисячі юристів у світі роками ведуть блоги, де філософствують про оранжереї і клумби, сантехніки пишуть поезію, а підлітки консультують з питань SEO чи  комп’ютерних ігор сивочолих дядьків.

Про прибуток  і блоги можна говорити у форматі роздвоєності – з позицій блогера і з позицій рекламодавця.

Як отримати прибуток автору блога (блогеру)

Хто такий блогер? Блогер - це автор блогу. Автор зазвичай володіє водночас навичками і журналіста, і SEO-оптимізатора, і дизайнера, тобто паралельно працює і над текстами, і над їх пошуковою оптимізацією, і над естетикою.
Блог може бути про що завгодно. Про поліграфічний дизайн чи вегетеріанську кухню. Досвідчені блогери не радять писати “ні про що” і “відразу про усе”. В таких випадках  доведеться довго шукати свою аудиторію і, можливо, її так і не вдасться знайти. Нема аудиторії — нема відвідуваності. Нема відвідуваності, значить і прибутків як таких не може бути.

Блогери часто послуговуються словом “монетизація”. В спрощеному варіанті монетизація означає перетворення  відвідуваності блогу у прибуток для блогера.

Прибуток залежить від кількох факторів:

- тематика блогу, кількість сторінок,
- відвідуваність блогу,
- унікальність матеріалу на блозі,
- параметри блогу: ТИЦ, pR, кількість підписувачів.

Популярними і прибутковими зазвичай стають саме тематичні блоги. Вузька спеціалізація + вміння зацікавити форматом інформації - джокер для блогера.
Ярославу Федораку, автору блог-проекту «Українська блогосфера», на сьогоднішній день вдається заробляти середню зарплату в українському місті, не Києві. При цьому витрачається 2-3 години в день. Достатньо чи ні – вирішувати вам.

Якісний прибутковий блог – в чому сіль?

Консультант з інтернет-комунікацій, автор проекту Watcher Максим Саваневський визначає 5 параметрів успішного блогу: «Це – ядро аудиторії (люди, які часто повертаються читати блог), висока частка людей, які читають через RSS, велика кількість коментарів від різних людей, можна навіть негативних, зручний дизайн, контакт з автором».
Але одного якісного контенту недостатньо. Блогери підбирають собі цілий ряд плагінів (допоміжних програм) і оптимізовують блог під пошук. Наприклад за допомогою скриптів автоматичної SEO оптимізації.
Богдан Вітер, локалізатор (Український Wordpress) переконаний, що «хороша програмна частина блогу є такою при її непомітності. Мета – подати ваш унікальний контент.

Ніхто не зазирає  на блог, щоб потішитися, який же  гарний дизайн. В свою чергу, якість контенту визначається «на пробу». Комусь підходить – комусь ні. Це залежить від людини і її уподобань». Інтернет взагалі  за своєю суттю – це швидкість. Тому популярними є лаконічні огляди та швидкий контент- лінки, рекламні огляди, посилання, цитати.
Кожен блогер так чи інакше зобов’язаний дбати про те, аби його читач “не засох”. Це –інвестиція на шляху до прибутку.

Чи буде отримувати прибуток від блогу автор — справа суто індивідуальна. Все залежить від того, скільки докласти:
- зусиль,
- часу,
- наскільки блогінг -  пріоритетне завдання,
- наскільки реалістичні ваші цілі.
Блогери-початківці зазначають, що на акліматизацію в блогосфері іде близько 1 року. Після цього блогер почуває себе більш-менш впевнено в середовищі собі подібних, може тестувати різні блог-платформи і думати про прибуток. Паралельно блог стає особистим досягненням людини і тішить професійне его.

Як отримати прибуток від блогу рекламодавцю?

Відносини блогерів і рекламодавців – це окрема історія про невзаємне кохання.


Щоб отримати прибуток від блогу, рекламодавець звертає увагу на відвідуваність, авторитетність, тематику, досвідченість автора.
Великий бізнес, за словами Ярослава Федорака, поки не дивиться в сторону української блогосфери, адже очікує мільйонної аудиторії. А середньостатистичний блог в Україні може запропонувати відвідуваність в кілька сотень.
Однак  реклама в блогах може приносити прибуток, при тому достатньо високий.  Ярослав Федорак наводить приклад: «Сила невеликих тематичних блогів полягає в тому, що вони збирають дуже спеціалізовану аудиторію. І цільова реклама в такому випадку матиме дуже хорошу віддачу.

Самі подумайте, де краще рекламувати професійні ножиці для перукарів? На новинному сайті з високою відвідуваністю чи на блозі перукаря-професіонала?Очевидно, де концентрація аудиторії буде вищою».

При цьому існує 3 перешкоди:


- кількість рекламних грошей: «Кількість рекламних грошей на українського користувача в десятки разів менша, аніж в тій самій Росії, яка недалеко відірвалась від України в плані інтернет-покриття. А нема грошей –нема прибутків. Тобто можливість отримати прибуток від блогу мають лише топові блогери» - каже Максим Саваневський,
- немає якісного сервісу підбору блогів для рекламодавців. Нещодавно стартував проект Blogofamily. Його суть якраз-таки в тому, щоб спростити співпрацю блогерів та рекламодавців. До кінця півріччя до проекту збираються долучити найкращі блоги України із достатньою відвідуваністю.Умова купівлі блогової реклами така: чим більше блогів включить до своєї рекламної кампанії рекламодавець, тим більшу відсоткову знижку він може отримати,
- добротних тематичних блогів із високою відвідуваністю- небагато. Відповідно пропонувати широкі можливості рекламодавцю не доводиться.Ще дуже багато тематичних ніш взагалі незайняті. Дуже слабко “іде” в блогосферу кулінарія, побутова техніка, наприклад.
Найбільше зацікавленими у блог-рекламі сьогодні є веб-сервіси, стартапи та інтернет-магазини.
Змінити ситуацію може позитивний досвід купівлі реклами у блогах і отримання безпосереднього прибутку шляхом продажу товару чи послуги. Конкретна компанія повинна “озолотитися”, купивши рекламу на блогах – контекстну, банерну, постові, рекламні огляди тощо.
Позитивний досвід – вірусоподібний. Не варто думати, що рекламодавці в такому випадку лишать його поза увагою.
А поки що блогери всіма можливими буквами тягнуться до прибутків.

Рекламодавці - теж,  але все ще  чекають на відвідуваність із шістьма нулями і обходяться традиційними інструментами реклами.

Тож, гроші посиплються лише на окремих персонажів із блогосфери. Локально і стримано.

Принаймні в найближчому  майбутньому.

Катерина Талашук