Уявіть, що світло і музика ходять за вами по будинку?! А вранці  жалюзі самі відкриваються. Впускають  сонце. Вмикається музика. Ваша улюблена музика. Ранок починається.


Перед очима — Ван Гог, Пікассо, Моне. Складно уявити? А для Біла Гейтса — це звичайні умови життя.


І каву йому заварює одна із 40 високотехнологічних систем, яка знає про свого боса буквально все — скільки цукру і кави сипати, в яку чашку наливати.  Погодьтесь, таке достовірно знає не кожна дружина.

Всі ці блага — завдяки технології “розумний будинок”.

Розумний будинок — слухняний будинок?

Цю технологію називають по-різному: розумний будинок, smart house (смартхаус), слухняний будинок, енергозберігаючий будинок. Перший такий будинок з'явився ще у вісімдесятих роках. Його створив японський професор — Кен Сакамурі.

Серце такого будинку — це сенсорна панель. Вона поєднує кілька систем управління: клімат-контроль, безпека, охорона, система мультирум, IP-моніторинг, GSM-моніторинг, система конфігурації приміщень, сигналізація, система освітлення, кондиціонування, управління побутовою технікою та всіма можливими мультемедіа.
Розробники пропонують ставити таку панель десь у вітальні чи відразу біля входу. Ця панель  простими словами — це універсальний пульт. Ви уявляєте, скільки побутової, 3D-техніки можна використовувати в будинку? А тепер уявіть, скількома пультами довелося б “гратися”, як би не технологія розумного будинку. Панель працює в радіодіапазоні. Якщо і є потреба взяти в руки пульт, то  це не приносить зайвого клопоту власнику.

Інколи такі будинки ще називають слухняними і порівнюють з ідеальною жінкою — мовчить і виконує усі забаганки.

Що вміє розумний будинок?

В розумному будинку власнику глибоко  всеодно, що за вікном — день чи ніч. Він просто тисне кілька кнопок — “романтичний вечір”, “бадьорий ранок”, релакс,  “танці, “приїзд родичів”. Відповідно  - змінюється  все: від освітлення до вологості повітря і кольору шпалер.

А тепер ще кілька базових вмінь розумного будинку:

- повелитель світла: розумний будинок уміє підбирати світло під пору доби, режим дня. Так, можна контролювати яскравість світла, робити його звичайним чи “клубним”, змінювати колір.


- своя особиста погода: мова іде про клімат контроль. Надворі дощ? Система автоматично   “гріє” будинок, злегка  підсушує повітря для комфорту. Це можливо завдяки датчикам, які розміщуються на внутрішній стороні вікон та дверей будівлі. Коли спекотно — система відкриває вікна і вмикає кондиціонери. Крім того можна обирати нічний чи денний режими і “нікого немає вдома”.


- “здам” усіх...в деталях: система охорони — одна із складових розумного будинку. Вона добросовісно конспектує інформацію про людей, поведінку людей в будинку і з доповіддю чекає власника.
 Вона знає усе — хто приходив, як себе поводив, куди зазирав і чим цікавився. Добре знає вона і тих, хто вештається навколо будинку, наприклад папараці чи журналісти. В разі небезпеки система охорони відсилає SMS-повідомлення в органи безпеки, пожежну службу і особисто вам. А поки їде “наряд”, система буде бомбити непрошених гостей сліпучим світлом і звуком сирени,


- welcome по телефону: технологія “розумний будинок” дає можливість відчиняти двері гостям будинку, коли власник їде на роботу. В цьому йому допомагає спеціальна телефонна лінія. З таким будинком власника  важко звинуватити в негостинності, адже двері його будинку - завжди відкриті для вас. Звичайно ж, у телефонному режимі,

- Рембрандт, Стінг і 60-террабайтова бібліотека: розумний будинок дозволяє переглядати витвори мистецтва. Вони ідуть разом з вами, якщо Ви поміняли кімнату, лягли, сіли. Картинка однаково буде у вас перед очима. Система вміє зробити приємне власнику.
Щодо музики -  то і тут скаржитися не доводиться. Система управління звуком слухняно змінює гучність, коли фіксує телефонний дзвінок, закриває вікна, щоб не заважати сусідам і запитує, який у вас настрій. Спокійний — порадить Вам Стінга, на підйомі — увімкне Леді Гагу чи щось в тому ж жанрі.
Наприклад Біл Гейтс має 60 террабайтову бібліотеку у своєму будинку і саме звідти любить транслювати конференції компанія Microsoft. При такому об'ємі система дозволяє в  секунди знаходити  інформацію завдяки голосовим датчикам.

Учитись, учитись і ще раз учитись

Усі переваги будинку блякнуть у порівнянні із його можливістю вчитися. Система протягом життя зберігає інформацію про свого власника. Навіть якщо хазяїна і “напружують” недопрацьовки, то система швидко це виправляє.
Вона пам'ятає, наприклад, що  другові з міста А, не подобаються фільми із Анджеліною Джолі. Система не дозволяє собі більше  показувати цей фільм у його присутності, а люб'язно уточнює, “чого душа бажає”.
Як бачите, нема меж у досконалості.

Скільки коштує  розумний будинок?

Вартість розумного будинку не є фіксованою. Вона залежить від  обладнання, бренду техніки, розробника. Ціна системи “розумний дім” для середнього котеджу коливається в межах
29 000  євро за квадратний метр.

В цілому вся сума (100%) - це:
20% від вартості — освітлення,
15% - клімат-контроль система,
2% - контроль форс-мажорів,
1% - система пожежної безпеки,
8% - система відеонагляду,
5% - система дистанційного контролю побутової, цифрової техніки,
7% - GSM — контроль,
17% - монтаж,
20% - пусконаладочні роботи, програмування.

Найдорожчим “розумним будинком” є дім Біла Гейтса. Він оцінюється в 100 мільйонів доларів, а екскурсія по ньому  була продана за 35 тисяч доларів.


На зведення будинку хазяїн витратив 7 років. За цей час було інтегровано 40 інженерно-технологічних систем. Про додаткові вміння будинку достовірно нічого невідомо, так як передбачливий хазяїн  зобов'язав розробників пожиттєво зберігати інформацію в таємниці.

Сьогодні інтелектуальні будинки —  ідеальний спосіб економити. На Заході розумний будинок — це не ознака іміджу чи достатку, як, наприклад, в Україні чи Росії.Для європейців — це насамперед можливість економити у великих масштабах на енергії, опаленні, персоналі. Тому вкладати гроші в розвиток інтелектуальних технологій для приватних та промислових будівель - справа перспективна. 
Якщо Ви замислилися над тим, як зекономити, то саме час звернути увагу на технологію “розумний будинок”. Адже економити — означає ретельніше підбирати технології, послуги, товари.