Всього 10 днів назад незалежна Україна, 22 роки “дрейфуючи” між Росією та Європою, здавалось, нарешті ступила на шлях в напрямку Європи. Віктор Янукович, президент, який в 2004 році намагався сфальсифікувати результати виборів, цього разу повинен був відіграти роль виконавця важливої історичної місії. Кульмінацією цього дійства повинне було стати підписання договору між Україною та Європейським Союзом 29 листопада у Вільнюсі.

Але роль, яку довірили Януковичу, виявилась занадто складною для нього: за тиждень до саміту він переписав сценарій. Він зупинив переговори з ЄС, натомість розвернув курс на налагодження стосунків з Росією, чим викликав масові протести з боку українців.

Янукович звинуватив натиск Росії та скупість Європи у швидкій зміні свого рішення. Він не очікував, що Росія втілить в життя свої погрози щодо санкцій в сфері імпорту, хоча й Путін жодного разу не змушував сумніватись в рішучості дій Кремля. Президент України лише викликав сміх, зробивши спробу виправдати свій “крутий розворот” необхідністю захистити “вразливих” громадян України, так само, до речі, як він "захистив" раніше приватний бізнес. Петро Порошенко, бізнесмен та прихильник євроінтеграції, чий експорт шоколаду в Росію сильно постраждав, говорить, що на його бізнес в рази сильніше впливають постійні набіги з боку Служби безпеки та Податкової служби, аніж санкції Росії. Насправді, однією з причин, чому так багато українських олігархів підтримують угоду з ЄС, є те, що вони бачать в ній захист від пана Януковича.

Різка зміна думки президента приголомшила всю Європу. Цього не варто було робити. Його початковий крок назустріч ЕС був не стратегічним вибором на основі довгострокових інтересів країни, а вибором на основі своїх інтересів та інтересів своєї родини, справи якої, на відміну від економіки України, здається, процвітають.

Потреба у фінансуванні стала гострим питанням на порозі президентських виборів 2015 та межі банкрутства країни. Перемога на виборах 2015, здається, для Януковича — питання життя і смерті. Якщо він не переможе, то втратить не лише все своє багатство, а й може помінятися місцями зі своїм давнім конкурентом, колишнім прем'єр-міністром Юлією Тимошенко, яка зараз перебуває у в'язниці. Підписання угоди з ЄС збільшило б шанси Януковича на перемогу опозиції, але схоже, що він надає перевагу випробуваним методам, які являють собою коктейль з передвиборних хабарів та придушення інакодумців.

Не бажаючи впровадити економічні реформи, скоротити витрати або приборкати апетити своїх “корешів”, Янукович приступив до найціннішого з активів країни: геополітичного становища України. “Переговори з ЄС перетворились на аукціон. Це була позиція сутенера, який пропонує Україну на продаж”, - говорить Петро Порошенко. Янукович дав зрозуміти, що якщо Європа хоче сучасну, демократичну Україну, то за це потрібно платити. Його ціна - 160 млрд. доларів до 2017 року.

Європейські політики були приголомшені такою явною спробою шантажу. Путін з радістю став в чергу на торги. Поки не зрозуміло, про що вони з Януковичем домовились під час таємної зустрічі на початку листопада. Кажуть, що угода включає дешевший газ, кредити та прибуткові бізнес-контракти. Але насправді вимогою є вступ до митного союзу з Росією. Як би там не було, Януковичу зараз потрібно зберегти статус-кво, і найкращим варіантом для цього буде утриматися від вступу до жодного з таборів, продовжуючи “доїти” обидві сторони . В результаті чекаємо нових тристоронніх переговорів.

Меморандум з ЄС все ще може бути підписаний, але ситуація нагадала народну приказку “не було б щастя, та нещастя допомогло”, адже підписавши угоду, Янукович не був би в змозі виконати всі умови, що призвело б до взаємних звинувачень і розчарувань, а також до повторного переобрання його в 2015 році на пост Президента. Замість цього, крах угоди спричинив тиск на пана Януковича з боку освічених українців середнього класу, які відчувають, що їх майбутнє безцеремонно викрали.

24 листопада десятки тисяч українців вийшли на вулиці в підтримку європейського курсу України. В дев'яту річницю Помаранчевої революції, обіцянки якої не змогли реалізуватись, ці протести спрямовані на пана Януковича та увесь політичний клас. Для них вибір між радянським минулим і європейським майбутнім не підлягає обговоренню.

За матеріалами economist.com