Базальт- це природний камінь, що відноситься до матеріалів, довговічність яких перевершила тисячолітній рубіж.

Кам'яне лиття з базальту має кілька стадій обробки: базальт розплавляється в печі, при температурі 1280 градусів. Далі розплавлений базальт відливається в пісочні або металеві форми, і після застигання виймається й укладається в піч для випалу до охолодження. Таким чином, плавлений базальт зарекомендував себе як дуже міцний і універсальний матеріал, який може застосовуватися на промислових об'єктах будь-якого призначення - від підприємств важкої промисловості до легкої, харчової та нафтохімічної галузей.

Застосування кам'яного лиття в будівництві


Вироби з базальту (базальтове лиття, кам'яне лиття) мають широке використання завдяки своїм унікальним фізичним властивостям. Основною експлуатаційною властивістю, завдяки якій литий базальт знаходить все більш широке застосування в промисловості, є висока здатність виробів протистояти агресивному і абразивного впливу різних середовищ. Хімічна стійкість і абразивостійкість кам'яного лиття позитивно впливають на техніко-економічні показники експлуатації устаткування, апаратів і споруд.

 Заміна металу кам'яним литтям сприяє підвищенню:
- Надійності і довговічності вузлів і деталей апаратів і споруд;
- Термінів служби обладнання в 5-15 разів;
- Продуктивності праці за рахунок скорочення трудовитрат на ремонт.

Маючи високу механічну міцність і опірність стиранню, вироби з литого каменю замінюють граніт і мармур в дорожньому і цивільному будівництві, а також застосовуються для декоративних покриттів.

Завдяки високій абразивостійкості й кислотостійкості, вироби з плавленого базальту знайшли широке застосування в складному міському господарстві, а також промислових каналізаційних мережах. Абсолютна хімічна стійкість при роботі в фекальних водах, низька гідравлічна шорсткість в порівнянні з бетоном, гарантоване прилягання до бетону і можливість страховки анкерними елементами, нульова вологоємність, що протистоїть просочуванню підземних вод, є гарантією довговічною експлуатації об'єктів, на яких застосовані елементи конструкції з плавленого базальту.
Базальтові труби не можна прямо використовувати в якості трубопроводу, тому їх вставляють у зварені або безшовні сталеві труби.


Маючи низьку тепло-і електропровідність, кам'яне лиття в деяких випадках успішно витісняє фарфор, скло, кераміку і інші матеріали, що використовуються для діелектричних і теплоізоляційних цілей.

Компанія Ремтехснаб є офіційним представником Українсько-Чеського підприємства ТОВ «EUTIT-UA», великого виробника виробів з кам'яного базальтового лиття. Асортимент базальтових виробів компанії представлений базальтовими трубами, базальтової плиткою, вкладишами для базальтових труб, елементами для футеровки, жолобами з базальту і т.д.

Застосування кам'яного лиття в якості хімічно стійкого матеріалу

Кам'яне лиття як хімічно стійкий матеріал успішно замінює свинець, сплави, чорні і кольорові метали, кислототривку кераміку, фарфор, граніт і деякі марки пластмас.

Плоскі і фасонні вироби з плавленого базальту застосовуються для облицювання різної хімічної апаратури і споруд, схильних до хімічного впливу агресивних середовищ:
- Сховища, ємності й ковші для зберігання і транспортування агресивних рідин;
- Травильні ванни, реакційні башти і колони;
- Скрубери, циклони, газоходи і камери;
- Труби з фасонними деталями (відводи та трійники), зливні жолоби, лотки, тічки;
- Підлоги складів і виробничих приміщень.

Кріплення деталей з плавленого базальту на несучі стіни хімічних апаратів здійснюються силікатною вогнетривкою мастикою на основі рідкого скла з кислототривким порошком (продукт помелу бракованих виробів) в якості хімічно стійкого наповнювача. Замазка може використовуватися і як самостійний вогнетривкий матеріал.

Основними недоліками, які обмежують область застосування кам'яного лиття як конструкційного матеріалу, є:

- Підвищена крихкість;
- Порівняно низька термостійкість;
- Слабка опірність виливків ударних навантажень із-за підвищеної крихкості;
- Вироби з кам'яного лиття важко обробляти традиційними методами, тому що воно піддається тільки шліфовці, поліровці і різанню алмазним інструментом.