За минулий рік банкіри зуміли практично повністю стерти з пам'яті громадян неприємні спогади кінця 2008-го - початку 2009 року. Як повідомляє газета "Дело", про це свідчить зростання об'єму депозитів, які вкладники повним ходом понесли в банки в 2010-му.Вже за результатами березня минулого року, в банківській системі нараховувалось більше коштів населення, ніж їх було до кризи, і ці обсяги продовжували зростати. В цілому, в 2010-му депозитний портфель фізичних осіб збільшився майже на 61 млрд. грн., або на 28,5 %. В абсолютних цифрах це рекордний показник.

"Минулий рік ознаменувався поверненням довіри до банківської системи України. Вкладники стали повертатися в банки, що відбивалося на притоці депозитів", - пояснює заступник голови правління Ощадбанку Антон Тютюн. За його словами, темп приросту депозитів на 2010-ий тільки по Ощадбанку склав 43%.

Падіння ставок

Паралельно з поверненням засобів вкладників в банківську систему, фінансисти почали активно знижувати ставки по депозитах. Так, за даними компанії "Простобанк Консалтінг", середня прибутковість річних гривневих ставок за 2010-ий знизилась на 7,7 відсоткового пункту (в.п.) - з 21,5 до 13,8% річних.

За більш короткими вкладами падіння виявилося ще істотнішим. Так, по вкладах у нацвалюті терміном на 6 місяців зниження склало 8,2 в.п., а терміном на місяць - 8,9 в.п.

Аналогічна динаміка спостерігалась і по іноземній валюті. Середня прибутковість вкладів у доларах терміном на рік за 2010-ий знизилась на 4,5 в.п. (до 1,7% річних),  в євро - на 5,2 в.п. (до 5%).

На думку першого заступника голови правління банку "Контракт" Павла Крапівіна, такого різкого падіння ставок на ринку банківських депозитів України він не пригадує з кінця 90-их. "Ця тенденція намітилась ще в 2009 році. Але якщо до кінця 2009-го ставки по коротких депозитах були ще біль-менш прийнятними, то зараз окремі банки знизили їх до 1-2%", - зазначає банкір.

За його словами, вслід за короткими банки знизили ставки в минулому році і по довготривалих депозитах. "За рік по об'ємних ресурсах ставки знизилися на 6-7 в.п. по гривні і на 5-6 в.п. по валюті. З 1999 року я не пригадую жодного року, коли б так радикально падали ставки", - стверджує експерт.

Причиною настільки різкого зниження вартості ресурсів учасники ринку вважають відсутність активного кредитування. "Ключовими факторами зниження ставок стали, з одного боку, велика депозитна пропозиція від населення, а з іншого - консервативна кредитна політика банків", - стверджує начальник департаменту роздрібної торгівлі УкрСиббанку Іван Істомін.

На його думку, до цього варто додати і те, що з точки зору співвідношення ризик/прибутковість у населення фактично не було альтернативних варіантів вкладання своїх грошей в якісь інші інстрyменти, окрім банківських депозитів.

"А куди людям вкладати свої гроші, якщо не в банківські депозити? У фондовий ринок? Так він в Україні надто малооб'ємний. Якщо в нього різко влити мільйон гривень, це може його істотно похитнути", - додає заступник голови правління банку "Фінанси і Кредит" Сергій Борисов.


1:0 на користь гривні

Окрім повернення коштів населення до банківської системи і різкого зниження депозитних ставок, в 2010 році намітилась ще одна показова тенденція - фізособи почали віддавати перевагу збереженням в нацвалюті.

Про ці зміни свідчать дані НБУ. Якщо на початок 2010-го об'єм депозитів населення в іноземній валюті перевищував розмір вкладів у гривні (відповідно, 113,17 млрд. грн. проти 101,08 млрд. грн.), то до початку 2011-го ситуація змінилась кардинально.
 
На 1 січня поточного року збереження фізосіб в українських банках в іноземній валюті складали 132,17 млрд. грн. (в еквіваленті), а вклади в гривні - 142, 92 млрд. грн.

На це є декілька причин. Перша - прибутковість. Депозитні ставки в гривні істотно перевищують прибутковість вкладів у іноземній валюті. Друга - девальваційні очікування населення скоротились до мінімуму.

"На валютному депозиті можна заробити 6% річних, а на гривневому - 12-15%. Тобто на гривневому вкладі можна заробити вдвічі більше. Тому люди і віддавали перевагу вкладам у гривні. При цьому вони розуміли, що протягом року навряд чи спостерігатимуться якісь вагомі зміни у валютному курсі", - пояснює член правління Промінвестбанку Владислав Кравець.


Депозити продовжують дешевшати

Щодо прогнозів на 2011 рік, то більшість банкірів упевнені: прибутковість депозитів продовжуватиме знижуватися. Єдине, що може потішити вкладників - темпи падіння ставок будуть суттєво нижчими, ніж в 2010-му.

"Недостатня активність на ринку кредитування і підвищення ліквідності банківської системи дають підстави прогнозувати подальше зниження ставок. Однак це зниження буде менш відчутним, ніж в 2010 році, і в більшій мірі заторкне тільки короткотермінові депозити в нацвалюті", - прогнозує директор департаменту депозитів Універсал Банку Панайотіс Сарантопоулос.

Між тим, Антон Тютюн вважає, що буде знижуватися і прибутковість вкладів у доларах і євро. Причина - банкам просто нікуди вкладати акумульований валютний ресурс. "Можлива заборона на кредитування фізосіб в інвалюті зменшить інтерес до валютних позик, в результаті банки продовжать зниження ставок по таких депозитах", - пояснює він.

Згідно з прогнозами банкірів, середня ставка по гривневих вкладах буде коливатися в районі 13-15%, по валютних - не більше 7,5% річних. "Середня ставка по гривневих депозитах в 2011 не перевищить 13%, по доларових - від 5 до 7,5%. по вкладах в євро - 4%", - вважає Владислав Кравець.

Новим трендом в поточному році, на думку Кравця, стануть рублеві вклади. "Ставки по депозитах в російських рублях будуть вищими, ніж в доларах чи євро - 8-9%. Відповідно, інтерес вкладників до рубля буде зростати, так як він сьогодні виступає цілком прибутковим і зрозумілим доповненням у валютному депозитному портфелі", - зазначає банкір.

 

За матеріалами видання http://bin.ua/