Судові виконавці в Україні, дякуючи владі, отримали в розпорядження ще більше прав та повноважень для своєї "суворої" діяльності. Які ж нововведення чекають на українців, спробуємо розібратися разом.

Відкосити від обов'язків не вийде

Чорним днем в українському календарі для українських боржників (платників споживчих кредитів, аліментів та навіть комунальних послуг) стало 8 березня 2011 року. З цього дня посилилась не лише відповідальність боржників перед кредиторами, але й істотно розширився арсенал засобів повернення цих боргів в максимально короткий термін. До прикладу, якщо ваші сусіди протягом десяти років не сплачували комунальні послуги, то відтепер заборгованість понад 10 тис. грн. є реальним приводом для їх виселення з житла в двотижневий термін (раніше фігурували 2 місяці). Відтак, житло буде виставлене на продаж, з отриманих грошей буде вилучена заборгована сума, решта ж буде видана на руки боржнику.

При цьому, всі "пом'якшувальні" обставини у вигляді важкого матеріального становища сім'ї чи наявності проживаючих там родичів-інвалідів, враховуватися не будуть. У випадку перебування у вашій власності інших житлових площ, заарештують "побічну", залишивши боржника на "основній".

У ст. 1 Закону "Про виконавче провадження" чітко вказується, що виконання судового рішення, тобто виселення з квартири є обов'язковим і примусовим не тільки за борги з комуналки, але і за прострочену іпотеку, неповернення споживчих кредитів і навіть з аліментів. Для системної перевірки стану та кількості вашого майна, судвиконавець відтепер матиме доступ до баз БТІ, МРЕВ та земельного кадастру. Виняток складають заборгованості, які не перевищують суми 9400 грн.
 

Втекти з країни боржникам не дадуть

Якщо ж сума боргу не є надто великою (є меншою за згадані 9400 грн), до виселення справа не дійде - все обмежиться попередженням і проханням сплатити борги згідно з рахунками. У випадку ігнорування попередження, Вам випишуть штраф в розмірі 240-860 грн. Його несплата в свою чергу виросте в суму 3 400 грн, а за місцем роботи ви отримаєте "ганебний" лист.

Дані зміни пропонується ввести до Кодексу України про адмінпорушення, доповнивши його статтею, яка встановлює відповідальність за невиконання судових рішень, а до Кримінального кодексу - ввести поняття "злісне ухилення від сплати аліментів", що тягне за собою кримінальну відповідальність.

Якщо ж боржник не відреагує і на це, судові виконавці матимуть право без його дозволу оглянути та оцінити житло, кількість столового срібла та побутової техніки, які будуть виставлені далі для продажу. Так, рухоме майно вартістю менше 2 550 грн. буде продане через "комісіонки", а от більш вагома власність (будинки, авто, яхти) - виставлена на відкритих аукціонах. Коли протягом двох місяців майно не продадуть, його вартість знизять до 30%, а згодом, у випадку подальшої нереалізації - до 50 %.

Нова редакція Закону передбачає і кримінальну відповідальність за перешкоджання огляду та вилучення майна боржника. Ця норма поширюється і на тих громадян, яка намагатимуться втекти від боргів закордон - прикордонники володітимуть дякуючи рішенню суду списками таких боржників і не випускатимуть їх з країни.

Недоліки і переваги

Василь Мірошниченко, кандидат юридичних наук, стверджує, що дані нововведення мають дві сторони. З одного боку - дана ініціативна дасть можливість хоча б якимось чином змусити боржників погасити свої заборгованості. Проте з іншого боку, сучасні українські реалії та суперечливості у законодавстві, змушують ставити під сумнів ефективність запроваджуваних норм.

Світовий досвід

Зарубіжні країни апробували десятки схем законного відбирання грошей. Франція, Бельгія та Люксембург користуються послугами судових виконавців, які є приватними особами та мають спеціалізовані ліцензії. Перебувають вони в юрисдикції регіональних та національних палат судвиконавців зі статусом органів самоврядування. В США описані функції виконують шерифи та Маршальська служба. Відмова боржника повідомити про розмір та місцезнаходження свого майна карається кримінальною відповідальністю, зокрема і за неповагу до суду.

Досвід німців передбачає використання послуг реєстраторів суду, який видається відповідний сертифікат, який надає право виконувати судові рішення. В Греції крім судового виконавця, судовими актами про стягнення грошових коштів займаються і нотаріуси.

Натомість, Росія заарештовує майно навіть за мінімальні борги. Станом на грудень 2010 року, в системі Федеральної служби судових приставів Росії (ФССП) тільки виконавчих проваджень на суму від 0 (!) до 10 рублів, (від 0-2,5 грн.) перебувало більше 38,6 тис. При цьому витрати на одне виробництво становлять 518 руб. (138 грн.).

Підготовано за матеріалами видання Фінанси UA