Флешка сьогодні, без перебільшень, незамінна. Для когось це - флешка, для когось - флеш-накопичувач чи флеш-пам'ять. Суті це не змінює. Діти цивілізації отримали зручний та корисний гаджет, котрий в прямому сенсі цієї фрази дозволяє казати: все своє ношу з собою.

Де і як використовуються флешки?

Носії інформації на основі мікросхем флеш-пам'яті зараз дуже популярні. У багатьох є комп'ютерні флеш-диски у вигляді брелока з USB-портом, а без карти пам'яті одного з численних форматів не можна уявити цифровий фотоапарат або кишеньковий комп'ютер. Активно оснащуються флеш-пам'яттю мобільні телефони, плеєри та інші портативні пристрої. У цій статті ми спробували узагальнити типові для флешок несправності, а також дати кілька корисних порад, які допоможуть знизити ризик їх поломки.

За рівнем практичності флешкам немає рівних серед усіх змінних носіїв. Великий і постійно зростаючий обсяг, висока швидкодія і надійність зберігання даних, компактність, низьке енергоспоживання і, нарешті, зручність підключення - ось секрет їхньої популярності. Крім того, ці високотехнологічні вироби продаються за цілком доступними цінами, які постійно знижуються.

Однак нічого ідеального у світі не буває, за все треба платити. У даному випадку платити доводиться надійністю в експлуатації.

Перелік типових несправностей флеш-носіїв у порядку зменшення виглядає так:


* логічні несправності,
* механічні поломки,
* електричні та теплові пошкодження,
* збій контролера,
* стирання, зношення пам'яті.

Детальніше зупинимося на основних "симптомах" пошкоджень


Логічні несправності флешок

Носій фізично справний, але розпізнається як порожній або неформатований, а раніше записані дані - не відображаються. У цьому випадку пошкоджена файлова система, точніше, її службові таблиці. Дані зазвичай залишаються на місці, і їх можна відновити за допомогою різних евристичних програм. Будь-яка евристика заснована на деяких припущеннях, і стосовно флеш-носіїв ці припущення не завжди правильні. Програми можуть впритул не бачити дані, і тоді потрібна кропітка ручна робота.

Відновлення цифрових фотографій на флеш-накопичувачі також залежить від формату даних (JPG, TIFF або RAW) і від прошивки конкретної ЦФК.

Основна причина несправності - передчасне видалення пристрою з роз'єму або раптове відключення живлення, коли операційна система не встигає оновити файлову систему носія.

Профілактика: акуратно завершуйте роботу з флеш-носіями. У комп'ютерах і ноутбуках використовуйте "безпечне вилучення пристрою", стежте за зарядом акумулятора і вимикайте не раніше, ніж закінчиться запис.

Механічні поломки флешки

Флешки нерідко страждають від "брутального" поводження. Багато флеш-пристроїв мають неміцний корпус, корпус з тонкого текстоліту, слабке кріплення роз'єму USB. Карти пам'яті бувають слабкі на вигин. Механічні напруги створюють мікротріщини і призводять до порушення контактів. Від ударів і падінь страждає кварцовий резонатор. У більшості пристроїв - негерметичний корпус, що пропускає воду.

Ремонт: відновлення контактів, заміна деталей. Якщо тріснув чіп пам'яті, то дані - втрачені, а ремонт - невиправданий. На щастя, так буває рідко.

Профілактика: обережно поводьтеся з пристроями, карти пам'яті зберігайте у футлярах. Вибирайте флеш-диски з міцним, не дуже тонким корпусом; чим більше металу, тим краще.

Намагайтеся не зачіпати флешку, вставлену в порт USB: разом з поломкою можна отримати замикання. Якщо ваш носій побував у воді, особливо морській, його краще відразу віддати фахівцю, недостатнє просушування може стати фатальним для даних.

Електричні і теплові пошкодження

Нестабільне електроживлення, а також розряди статики - часта причина несправності флешок. Багато моделей мають слабкий захист від перепадів напруги, і випадкові кидки виводять їх з ладу.

Нерідко до поломки флеш-накопичувачів призводить застаріла електропроводка: багато комп'ютерів абсолютно не заземлені. На їхньому корпусі може "блукати" потенціал в десятки вольт, а статичний заряд стікає куди доведеться. Все це при збігу несприятливих умов призводить до вигоряння контролера та елементів обв'язки.

Ще одна причина несправностей - "людський фактор". Недосвідчені збирачі комп'ютерів примудряються неправильно підключити шлейф USB-порту, що йде від передньої панелі, до роз'єму материнської плати. У результаті при підключенні пристрій моментально згорає.

Проблема нагріву для флеш-дисків не так актуальна, як для жорстких дисків. Але і тут криється причина поломок. Багато пластикових корпусів не забезпечують хорошого тепловідведення, і при активній роботі навантажені деталі можуть перегрітися, вийти з ладу і навіть проплавити корпус.

Ремонт: заміна несправних деталей, якщо вартість запчастин невисока.

Профілактика: забезпечте комп'ютер заземленням та якісним живленням. Перш ніж вставити флеш-накопичувач у порт USB, торкніться рукою системного блоку. У світлі проблем із збіркою, надійніше використовувати порти USB на материнській платі (для зручності доступу до задньої панелі поставте подовжувач).

Збій контролера


Контролер стоїть на всіх флеш-накопичувачах та багатьох картах пам'яті. В деяких ситуаціях його прошивка блокується і не відповідає на запити операційної системи. У цьому випадку пристрій розпізнається як Generic Drive з нульовою ємністю, дані при цьому не розпізнаються. Їх можна зчитати безпосередньо з чіпа пам'яті на спеціальному стенді.

Ремонт: відновлення прошивки контролера за допомогою технологічних утиліт.


Профілактика: захист від статики, контроль живлення.

Зношення (стирання пам'яті)

Носій розпізнається, але читається з помилками внаслідок дефектів на фізичному рівні.

Флеш-пам'ять за своєю природою витримує обмежене число перезаписів, причому в міру зростання ємності чіпів заявлений ресурс знижується: від 1 млн циклів 3 - 5 років тому до 100 тис. в нових моделях.

Здавалося б, в будь-якому випадку поріг високий і побоюватися нічого, але згадайте про файлову систему. Ряд її службових полів перезаписується при кожному оновленні будь-якого з файлів, саме ці елементи першими виходять з ладу. Для боротьби з цим явищем застосовується технологія "вирівнювання зносу" (wear leveling): часто змінювані дані переміщаються у адресному просторі флеш-пам'яті.

Ремонт: низькорівневе форматування з приховуванням дефектів.

Профілактика: знос обмежує термін служби флеш-носіїв. При постійному оновленні даних збої можуть початися вже через 1-2 роки. Примірники "зі стажем" виводьте з експлуатації або використовуйте для збереження менш важливих даних.

Незважаючи на описані проблеми, флешки - зручні та надійні засоби збереження і перенесення інформації. Нескладні заходи профілактики допоможуть вам продовжити життя своїх пристроїв і уникнути більшої частини неприємностей.

А якщо збій все ж трапився - звертайтеся в спеціалізовані сервіс-центри. Ремонтні технології, лише частково розкриті тут, дозволяють досягати успіху в 90% випадків.

А якщо Ви лише на шляху купівлі цього корисного пристрою, тоді в нагоді вам стане мегапотужний асортимент нестандартних флеш-накопичувачів.

Ексклюзивні ювелірні флешки.

Крім того, тут Ви знайдете чудові рішення для купівлі флешок для дітей.

Нехай все буде з вами та при вас!