До Вашої уваги стаття Хайді Грант Халворсон — кандидата наук, мотиваційного психолога, автора книги “Успіх: як ми можемо досягти своїх цілей”.

Чому ви успішно досягаєте деяких із своїх цілей, а інших — ні? Важко відповісти? Ви далеко не одні. Виявляється, що навіть видатним, висококваліфікованим людям буває досить важко зрозуміти, чому вони досягають успіху або терплять невдачу. На рівні інтуїції хочеться відповісти, що людина народжується з задатками одних талантів, тоді як інших їй не вистачає — але насправді це лише один маленький шматочок “пазла”. Десятилітні дослідження історій успіху показують, що успішні люди досягають своїх цілей не тільки завдяки тому, ким вони є, але й — ще частіше — завдяки тому, що вони роблять

1. Будьте конкретнішими. Коли ви ставите перед собою мету, намагайтеся її якнайбільше конкретизувати. “Схуднути на 3 кілограми” — це краща мета, ніж просто “схуднути”, тому що вона дає вам чітке уявлення про те, як виглядає успіх. Точне знання того, чого ви хочете досягти, підтримує в вас мотивацію — до самого моменту досягнення. Крім того, обдумайте конкретні дії, які необхідно для цього здійснити. Просто пообіцяти собі “менше їсти” або “більше спати” — занадто невизначено. Формулюйте чіткіше і точніше. Так, мета “Я буду лягати спати о 10 годині вечора в будні” не залишає жодних сумнівів щодо того, що ви мусите робити, і, врешті, чи вдалося вам зробити це.

2. Ловіть момент, коли потрібно діяти для досягнення своїх цілей. Враховуючи те, наскільки більшість із нас зайняті, і скільки цілей ми переслідуємо одночасно, не дивно, що ми зазвичай упускаємо різноманітні можливості щось зробити заради нашої мети — тому що просто не помічаємо їх. У вас дійсно сьогодні не було часу зайнятися фізичними вправами? Не було змоги відповісти на телефонний дзвінок? Досягнення мети передбачає, що ви повинні хапатися за ці можливості, перш ніж вони прослизнуть крізь ваші пальці. 

Щоб не пропустити потрібний момент, вирішіть заздалегідь, коли і де ви будете робити кожний необхідний крок. Знову ж таки, будьте якомога конкретнішими (наприклад, “По понеділках, середах і п'ятницях я буду робити фізичні вправи протягом 30 хвилин перед роботою”). Дослідження показують, що такого роду планування допомагає мозку виявляти гарну можливість, коли вона виникає, збільшуючи ваші шанси на успіх приблизно на 300%. 

3. Знайте точно, скільки вам ще залишилося до цілі. Досягнення будь-якої мети вимагає також чесного і регулярного контролю над розвитком подій — якщо не з боку інших, то хоча б з боку вас самих. Якщо ви не будете знати, наскільки добре у вас щось виходить, то не зможете відповідно регулювати свою поведінку або стратегію. Контролюйте своє просування вперед часто — щотижня чи навіть щодня, залежно від мети. 

4. Будьте реалістичними оптимістами. Коли ставите собі мету, обов'язково багато і позитивно думайте про те, як ви її досягнете. Віра у свою здатність досягти успіху є надзвичайно корисним фактором створення і підтримки мотивації. Але все-таки, що б ви не робили, не варто недооцінювати важкість досягнення мети. Більшість цілей, що варті досягнення, вимагають часу, планування, зусиль і наполегливості. Дослідження показують, що мислення в стилі “до мене й так все прийде легко і без зусиль” робить нас непідготовленими до того, що на нас чекає, і значно збільшує шанси на провал. 

5. Зосередьтесь на тому, щоб бути кращими, а не на тому, щоб бути хорошими. Вірити, що ви здатні досягати своїх цілей — важливо, але не менш важливо вірити, що ви можете виробити в собі таку здатність. Багато хто з нас вважає, що наш розум, характер, і фізичні здібності є незмінними — що вони не покращаться, що б ми не робили. В результаті ми орієнтуємося на цілі, які лише дають нам себе проявити, а не розвивати й здобувати нові навички

На щастя, десятирічні дослідження показують, що віра в незмінність людських здібностей абсолютно неправильна — всі види людських здібностей є дуже гнучкими. Якщо ви будете розуміти, що здатні змінюватись, то зможете робити кращий вибір, і досягати вершин свого потенціалу. Люди, чиї цілі полягають в тому, щоб бути кращими, а не хорошими, долають труднощі без зусиль, і цінують саму “подорож” не менше, ніж “кінцевий пункт призначення”. 

6. Будьте наполегливими. Наполегливість передбачає готовність дотримуватись своїх довгострокових цілей, і проявляти стійкість всупереч труднощам. Дослідження також показують, що наполегливі люди отримують більше освіти протягом свого життя і мають кращі оцінки в вузі. Гарна новина: якщо зараз ви не можете похвалитися особливою наполегливістю — то це можна змінити. Люди, яким не вистачає цієї якості, часто вірять, що вони просто не мають тих вроджених здібностей, які є в успішних людей. Якщо ви мислите саме так, то...(вибачайте, але я не можу підібрати м'якшу форму) ви не праві. Як я згадувала раніше, зусилля, планування, наполегливість і хороша стратегія — це те, що дійсно потрібно для успіху. Знання цієї інформації не тільки допоможе вам чіткіше бачити себе і свої цілі, але й розвине в вас наполегливість. 

7. Розвивайте “м'язи” своєї волі. “М'язи” вашого самоконтролю — точно такі самі, як і м'язи тіла. Без достатнього тренування вони з часом стають слабкішими. Але якщо влаштовувати їм регулярні тренування, грамотно їх використовуючи, то вони ставатимуть сильнішими й сильнішими, здатними краще допомагати вам успішно досягати цілей. 

Щоб розвинути силу волі, киньте собі виклик: зажадайте від себе виконання якогось завдання, яке вам насправді дуже не хочеться робити. Відмовтеся від фаст-фуду, робіть по 100 присідань на день, випрямляйтесь, коли ловите себе на тому, що сутулитесь, спробуйте навчитися новій справі. Почніть з якогось одного виду діяльності, і заплануйте собі, як будете вирішувати проблеми, що будуть виникати в процесі. (“Якщо мені страшенно захочеться з'їсти хот-дог, я з'їм один свіжий або три сушених фрукти”). Спочатку буде важко, але потім стане легше, в цьому-то й вся справа. Коли ваша сила волі зміцниться, ви зможете давати собі більше завдань і тренувати свій самоконтроль ще краще. 

8. Не спокушайте долю. Незалежно від того, наскільки сильними стануть “м'язи” вашої волі, важливо завжди враховувати той факт, що її ресурси не безмежні — і, якщо ви перестараєтесь, то можете просто виснажитись. Не намагайтеся брати на себе два складних завдання одночасно, якщо це можливо (наприклад, відмова від паління і дієта). І не тримайтеся “до гріха поближче” — багато людей надміру впевнені у своїй здатності протистояти спокусі, і в результаті вони ставлять себе в ситуації, що несуть в собі багато спокус. Успішні люди знають, як не робити процес досягнення мети важчим, ніж він є. 

9. Зосередьтеся на тому, що ви будете робити, а не на тому, чого робити не будете. Хочете успішно схуднути, кинути палити, або приборкати свій дратівливий характер? Тоді заплануйте, як будете заміняти шкідливі звички на корисні, а не зосереджуйтесь власне на цих шкідливих звичках. Дослідження на тему “придушення” думок (наприклад, “Не думай про білого ведмедя!”) показали, що намагання уникати якоїсь думки робить її ще більш активною в людській голові. Те ж саме стосується поведінки — намагання не займатися шкідливими звичками тільки зміцнює їх, а не долає. 

Якщо хочете змінити свої звички, запитайте себе: Що я робитиму натомість? Наприклад, якщо ви намагаєтеся навчитися контролювати свою дратівливість і припинити “злітати з катушок”, можна скласти план на кшталт: “Коли я почну сердитися, то зроблю три глибокі вдихи, щоб заспокоїтись”. Глибоке дихання замість спалаху гніву — і з часом ваша погана звичка буде “стиратися”, поки не зникне повністю

Я сподіваюся, що, прочитавши про дев'ять речей, які успішні люди роблять по-іншому, ви зрозуміли, що робите правильно — і, що ще більш важливо, змогли визначити ті помилки, що псують ваші плани, і надалі будете використовувати цю інформацію на свою користь. Пам'ятайте: щоб стати успішнішою людиною, не потрібно ставати іншою людиною. Справа не в тому, ким ви є, а в тому, що ви робите. 

Хайді Грант Халворсон

Джерело: Harvard Business Review

Переклад - портал УкрБізнес