До вашої уваги стаття Джона Коттера — почесного професора у Гарвардській школі бізнесу, автора бестселеру «Керування змінами» і засновника компанії Kotter International.

Зізнаюся, я не дуже люблю конфлікти. І я усвідомлюю, як вони можуть по-справжньому заважати роботі.

Деякі керівники настільки цінують консенсус, що їм необхідна повна всезагальна згода з усіх питань. Вони викорінюють будь-які розбіжності, бо бояться, що через них їхні підлеглі і колеги можуть образитись, затаїти злобу, а сама команда — втратити єдність. Я не буду коментувати загальну доцільність такої філософії керівництва компанією, а просто скажу, що уникання конфлікту насправді може бути згубним для досягнення згоди щодо певної ідеї.

Це може здатися нелогічним. Врешті-решт, якщо у вас є чудова ідея, ви презентуєте її в найбільш переконливий спосіб саме з метою досягнення консенсусу, чи не так? Ви втихомирюєте членів своєї команди, коли вони сперечаються щодо певних пунктів цієї пропозиції? Натомість вам хочеться «увімкнути швидке перемотування вперед» — до того моменту, коли ви зможете провести голосування за допомогою рук, перемогти простою більшістю голосів, і з переможним виглядом рухатися далі? Але конфлікт щодо нагальних проблем може бути конструктивним, і навіть необхідним! Конфлікт має здатність залучати людей до обговорення. Якщо в людей немає жодних думок, жодних заперечень і жодних емоцій, зазвичай це означає, що їм все одно. І вам буде дуже важко отримати від них допомогу, коли потрібно буде переходити до практичної реалізації ідеї.

Крім того, давайте визнаємо, що більшість нарад — нудні, і значний відсоток часу люди на них про щось мріють або малюють щось у записниках. В таких випадках конфлікт, як свіжий вітерець, виводить людей з їхнього «заціпеніння». Вони починають звертати увагу — а це шанс для вас розповісти, чим ваша ідея насправді цінна, а також довести це — у спосіб, який схилить і серце, і розум кожного учасника наради на ваш бік. 

В одній з попередніх статей я рекомендував вам «запустити левів»*. Ця порада застосовна до конфлікту, навіть якщо він не пов'язаний із «розлюченим левом». Якщо не вірите мені, спробуйте такий експеримент наступного разу, коли будете на нараді і хтось відстоюватиме свою ідею: якщо виникне конфлікт, поспостерігайте за колективом — і ви побачите, як люди почнуть вставати зі своїх місць і спілкуватися значно енергійніше. Можливо, суперечка здається чимось негативним — але вона захоплює увагу людей. 

Звісно, певний ризик існує. У найгіршому випадку ідея дійсно «помре». Але, якщо це нетривіальна ідея, то їй швидше за все потрібна набагато більша підтримка, ніж інертне і байдуже голосування в 51% на вашу користь. Мої дослідження і досвід показують, що пропозиції, схвалені в такий спосіб, часто вмирають повільною і дуже болісною смертю. (Потрібен приклад? Просто подивіться на Конгрес Сполучених Штатів). 

Хорошим ідеям необхідна активна і свідома підтримка протягом тривалого часу — поки вони не почнуть змінювати наш спосіб мислення і дії на краще. Щоб досягти стійких позитивних змін, необхідно активізувати людей, і зробити можливим досягнення консенсусу на свідомому рівні, а також успішну реалізацію ідеї. А для здійснення цього необхідний конфлікт.

Джон Коттер

Джерело: Harvard Business Review

Переклад - портал УкрБізнес

*Стаття Джона Коттера «Need Buy-In? Invite the Lions In» («Потрібен консенсус? Запустіть розлючених левів») радить не перешкоджати опонентам жорстко критикувати вашу ідею, не уникати суперечок з ними, а достойно і з повагою доводити свою думку, що допоможе вам привернути увагу всіх учасників наради і врешті-решт отримати усвідомлене схвалення вашої ідеї.