Пропонуємо статтю Джастіна Менкеса — відомого автора і експерта в галузі оцінки таланту керівників компаній. Його остання книга «Ефективність у складних умовах» була нещодавно опублікована Harvard Business Review Press.

Якою б успішною та надійною на перший погляд не здавалась компанія, для керівників підприємств у всіх галузях спокійні часи давно позаду. Більшість статистичних даних однозначно підтверджують наступний факт: більше половини компаній, які були лідерами в своїй галузі в 1955 році, продовжували лідирувати в 1990 році. Але понад дві третини компаній, що були лідерами в 1990 році, до 2004 року припинили своє існування.

Сьогодні лідери повинні вміти легко і невимушено вести корабель свого бізнесу крізь 40-футові хвилі океанів, що вже ніколи не будуть спокійними — і при цьому вміти благополучно переправляти свій екіпаж з одного порту до іншого. Вони повинні залишатися суперефективними в умовах надзвичайного і безперервного стресу.

Досліджуючи мою нову книгу «Ефективність у складних умовах», ми з колегами спробували визначити якості, притаманні лідерам, які досягають успіху в жорстких умовах. Ми зібрали дані про ефективність роботи приблизно 200 кандидатів на посади директорів найбільших корпорацій США. Ці кандидати були розділені на три групи, де найвищий квартиль отримав характеристику «дуже ефективні», дві середні квартилі — «середньоефективні», а нижній квартиль — «дуже неефективні».

Результати нас вразили. Деякі якості (а саме, три) стабільно спостерігалися в найефективнішій групі, незалежно від галузі і типу роботи. Однозначно, саме такий стиль мислення був відповідальний за ефективність найкращих керівників у складних умовах. Більш того, ці три якості були майже повністю відсутні у нижньому квартилі. 

Для продовження дослідження я провів детальні психологічні інтерв'ю з більш ніж 60 діючими керівниками та керівниками, що вже пішли на пенсію, — аби вияснити роль кожного з цих факторів в їхній роботі. З цього ми зробили один головний висновок: найефективніших керівників вирізняло (чи продовжує вирізняти) вміння виявляти найкращі якості працівників. Інтерв'ю з керівниками тільки підтвердили той факт, що на початку 21 століття три вищезгадані якості стали ще важливішими.

Щоб показувати найкращі результати в нинішніх неспокійних обставинах, керівники повинні володіти цим доволі незвичним набором із трьох якостей, які часто суперечать природній людській поведінці. Ці характеристики є каталізаторами тієї майстерності, яку демонструють найкращі директори світу, і разом вони складають нове визначення лідерства:

Реалістичний оптимізм. Лідери з цією рисою впевнені в своїх силах — але без самообману чи нерозсудливості. Вони переслідують сміливі цілі, які іншим людям зазвичай здаються нездійсненними мріями. І в той же час усвідомлюють масштаби тих проблем, що стоять перед ними, і труднощів, що чекають попереду.

Підпорядкування меті. Лідери з цією якістю вважають свою професійну мету настільки важливою, що розглядають цінність свого життя з точки зору того, наскільки воно сприяє досягненню цієї мети. Більше того, вони повинні переслідувати професійну мету, аби відчувати сенс життя. По суті, ця мета володіє ними, і заради неї вони живуть. Вони не розмірковують про свою мету, тому що їхній розум знаходить задоволення у процесі її здійснення. Їх рівень відданості роботі є безпосереднім результатом того, якої надзвичайної, виключної ваги вони надають цій меті. 

Вміння знаходити порядок серед хаосу. Лідерів з цією рисою складні, багатопланові завдання тільки підбадьорюють і надихають. А вміння вносити ясність у проблеми, які збивають з пантелику інших, робить їхню допомогу по-справжньому безцінною.

В рамках роботи з оцінки кандидатів на посади директорів провідних компаній країни я шукаю людей, які демонструють всі три вміння. Жодній організації не варто брати на роботу або підвищувати до керівної позиції людину, яка не має цього повного набору характеристик. Кожна з них на сьогоднішній день є обов’язковою для будь-якого амбітного керівника.

Гарна новина: всім цим трьом якостям можна навчитися. Люди змінюються. Дізнавшись про ці характеристики, ви можете вирішити розвинути їх у собі. І це допоможе також виявити найкращі якості в підлеглих.

Справжнє лідерство рекурсивне: це безперервний процес, який починається з лідера і знаходить відображення в його команді. Мої дослідження показали, що найкращі керівники працюють з підлеглими, аби разом виявити максимальний спільний потенціал. Вони є спільними творцями успіху. 

Лідери, яким властиві і реалістичний оптимізм, і підпорядкування меті, і вміння знаходити порядок серед хаосу, можуть використовувати ці якості для створення таких умов, у яких вони та інші люди можуть реалізувати свій потенціал. Ми всі народжуємося з вродженим прагненням до перемог, але без усвідомлення цієї потреби і без розуміння того, як її задовольнити. Завдання керівника — створити робоче середовище, в якому кожен працівник зможе відчувати істинне задоволення від перемог, переслідуючи гідну мету.

Найважливіший обов’язок лідерів — допомагати підлеглим «перемикати кнопку» свого ентузіазму в бік реалізації свого потенціалу людини. Коли лідери створюють для людей умови, в яких ті можуть реалізувати свій потенціал, це допомагає виявити найкращу сутність людини. Тоді з'являється те задоволення, яке всі ми відчуваємо, коли долаємо великі проблеми і розкриваємо свої здібності.

Ось як лідер створює організацію, яка використовує максимум найкращих якостей усіх своїх працівників. У сучасному бізнес-середовищі, де конкуренція постійно зростає, виживають тільки такі компанії.

Джастін Менкес 

Джерело: Harvard Business Review

Переклад — портал УкрБізнес

Читайте також статті: Коли погані керівники є хорошими, і навпаки?7 характеристик добре організованого бізнесу — поради від бізнесмена Дуга РічардаГра «Марко Поло», або як правильно встановлювати ціни на продукцію компанії