В Україні збільшується споживання металопродукції при одночасному зниженні частки її імпорту. Відновлення попиту, разом з введенням нових металургійних потужностей, дає експертам підстави прогнозувати продовження такої тенденції у майбутньому. За оцінками УГМК, цього року поставки металопрокату на український ринок зростуть на 11-12%, до 7,2-7,3 млн т. Але, на їхню думку, відновлення буде повільним - на докризові показники споживання сталі Україна вийде не раніше 2012 -2013 років, прогнозують у компанії.

Розглядаючи ринковий асортимент металопродукції, варто зазначити, що найбільшими її споживачами є області з високою концентрацією промисловості. На першому місці - Київ, далі йдуть Донецька, Дніпропетровська, Запорізька і Харківська області. За даними Держкомстату, в 2009 році підприємства України виконали будівельні роботи на суму 37,9 млрд гривень, що на 48% менше показників 2008 року. При цьому найбільше в минулому році будували в Києві (24,8%), Харківській (7,5%), Дніпропетровській (5,9%) та Донецькій (9,3%) областях. Найменші обсяги будівельних робіт зафіксовано в Кіровоградській (0,8%), Херсонській (0,9%), Волинській (0,9%) областях і в Севастополі (0,7%).

У січні-липні поставки металопрокату на український ринок збільшилися на 25,7% порівняно з аналогічним періодом минулого року і склали 4120000 т, повідомив другий за величиною металлотрейдер, Українська гірничо-металургійна компанія (УГМК). Імпорт металопрокату за цей період виріс на 13,4%, до 835 тис. т. При цьому частка імпорту зменшилася на 2,2 процентного пункту, до 20,3%.

Найбільший приріст споживання спостерігається в поставках двотаврової балки, швелера і арматури, які використовуються в основному в будівництві. "У структурі поставок металопрокату збільшилася також частка продукції некомерційного сортаменту - рейок, трубної заготовки, злитків і чавуну", - відзначили в маркетинговому центрі УГМК. Але найбільшу частку в споживанні продукції, як і раніше, займають трубні заводи (22,2% всіх поставок) і машинобудівні підприємства (20,2%); 29,3% продукції закупили металоторгові компанії. Найбільшими споживачами є заводи трубно-колісної компанії "Інтерпайп" (закуповує трубну заготовку і гарячекатаний лист) і Крюківський вагонобудівний завод (гарячекатаний лист).
За словами голови правління Крюківського вагонобудівного заводу Євгена Хвороста, завод змушений закуповувати імпортний метал у зв'язку з тим, що українські заводи не виробляють продукцію потрібної якості. "Крім того, у зв'язку з дефіцитом вагонного литва на ринку України ми змушені його імпортувати з США і Китаю", - відзначає він. У прес-службі "Інтерпайпа" пояснили, що використання імпортної трубної заготовки і металопрокату пов'язано "в першу чергу з вимогами клієнтів до марок сталі, наявністю статусу" сертифікованого постачальника "та особливостями технологічного процесу у виробників металопродукції".

Завдяки відновленню економіки країни та запровадження нових металургійних потужностей Україна в майбутньому продовжить збільшувати споживання металопродукції і разом з тим знизить частку використання імпортної продукції, упевнений аналітик ІК Dragon Capital Сергій Гайда. Це буде головним чином пов'язане з запуском в цьому році нового заводу "Інтерпайп сталь". "Після виходу заводу на повну потужність компанія зможе забезпечити 90% потреби в заготівлі для виробництва безшовних труб. Але штрипс для виробництва зварних труб компанія буде, як і раніше, закуповувати", - відзначили в "Інтерпайпі". Зараз компанія закуповує трубну заготовку у Оскольського електрометалургійного комбінату (входить в російський "Металоінвест") і Білоруського метзаводу. Постачальниками гарячекатаного листа для компанії є російські "Северсталь", Магнітогорський меткомбінат і Новолипецький меткомбінат.
За оцінками УГМК, цього року поставки металопрокату на український ринок зростуть на 11-12%, до 7,2-7,3 млн т. На докризові показники споживання сталі України вийде не раніше 2012-2013 років, прогнозують у компанії.

Джерело: "Комерсант" (Україна)