Електронашийники та інші радіоелектронні пристрої дресирування собак достатньо давно відомі як ефективний і сучасний метод навчання. Незважаючи на це, у кожної людини, яка вперше знайомиться з цією темою виникає одне і те ж питання: - наскільки боляче собаці, і як це може позначитися на її здоров'ї? Дійсно, електрика і жива істота - поєднання не зовсім підходяще. Перший час скептики, навіть застосовували до електронашийників такі епітети як електрошокер або електрошоковий нашийник. Вражаючі епітети, але нічого спільного з шоком електронний навчальний нашийник не має. Сучасні моделі електронашийників абсолютно безпечні як для фізичного, так і для психічного здоров'я собак. Сучасна навчальна радіоелектроніка розроблена в тісній співпраці з провідними зоопсихологами. Електричний вплив, який застосовується в електронашийниках для дресирування, має дуже низький рівень, його можна порівняти з укусом комара. Мета даного впливу - не зробити собаці боляче, а просто привернути її увагу. Це не покарання для собаки, просто таким чином ми пояснюємо їй, що зараз вона робить щось неправильне. У цьому і полягає принцип дії електронашийника.

Відомий австрійський учений-етолог Конрад Лоренц писав про те, як він навчав свого собаку навичкам слухняності. Ось цитата з його книги: "Привчити собаку до послуху за допомогою покарань не можна і настільки ж безглуздо бити її, якщо, спокушена запахом дичини, вона під час прогулянки втече від вас. Побої не відучують її тікати - це подія вже далеко відсунулася в її пам'яті, - а скоріше відучать повертатися, тому що в її уявленні вони будуть пов'язані саме з поверненням. Єдиний спосіб відучити її від цієї манери - стріляти в неї з рогатки, коли вона задумає втекти. Постріл повинен бути зроблений несподівано для неї, і буде краще, якщо вона не помітить, що камінчик, який звалився на неї невідомо звідки, був посланий рукою господаря. Повна беззахисність перед цим болем допоможе собаці добре її запам'ятати, і до того ж цей спосіб не вселить їй страху до рук".

Отже, основний принцип застосування електронашийника полягає в тому, що як тільки собака робить щось погане (підбирає їжу, женеться за кимось і т.д.) або не виконує команду, господар натискає кнопку на пульті, і собака отримує легкий електричний вплив, який їй неприємний. Собака прагне позбутися впливу. Як тільки вона припиняє погану поведінку або виконує команду правильно, дія електронашийника припиняється. У собаки швидко виробляється відповідний взаємозв'язок, і в результаті вона вчиться відмовлятися від поганої поведінки, не чекаючи застосування електронашийника.

Дуже важливо правильно підібрати оптимальний рівень впливу для конкретного собаки. Для цього у більшості моделей електронашийників передбачено кілька рівнів стимуляції , що розрізняються за інтенсивністю. Крім електричного впливу багато навчальних електронашийників оснащені звуковим і/або вібросигналом. Перший використовується для залучення уваги собаки, а також для заохочення її правильних дій. Вібросигнал - дуже багатопланова функція. Він може використовуватися і як привернення уваги, і як попередження перед електричним впливом електронашийника. Багато дресирувальників закріплюють за вібросигналом одну з основних команд, наприклад «до мене!». І тоді не треба кричати через весь майданчик, достатньо натиснути кнопку «вібро», і собака біжить до господаря, де б вона не була.

В ідеалі освоювати навчальний електронашийник потрібно під керівництвом досвідченого кінолога, який спеціалізується на радіоелектронному дресируванні. При цьому часу на заняття з електронашийником піде набагато менше, ніж при класичному дресируванню.

Якщо все ж у хазяїна собаки немає можливості займатися з інструктором, то можливо і самостійне освоєння електронашийника. Але в цьому випадку необхідно як мінімум детально ознайомитися з методикою радіоелектронного дресирування.

Тепер поговоримо про гуманність використання електронашийників. Як господарі зазвичай карають своїх собак за непослух, поїдання недоїдків, відмову йти до господаря і інші провини? Вони кричать, сварять, смикають за повідок, деякі б'ють рукою або повідцем або ще чим-небудь поважче. Вплив на собачу психіку в цьому випадку набагато сильніше, ніж при використанні електронашийника. Адже крик і удари виходять безпосередньо від господаря, тобто від покровителя, від головної істоти в собачому житті, і в цьому полягає головний негатив для собаки. Це аж ніяк не зміцнює її взаємини з господарем. Коли ж собака відчуває слабку стимуляцію електронашийника, вона не зв'язує це з господарем. Вона не знає, звідки приходить цей вплив. Вона біжить до господаря шукати захисту, неприємна дія електронашийника одразу припиняється, господар хвалить пса, і світло миттєво відновлюється у собачій душі.

Як господарі зазвичай намагаються припиняти втікання собаки, боротися з агресією до інших собак і людей? Вони надягають на собак суворі нашийники, намордники і не спускають їх з повідків. У результаті прогулянка перетворюється в перетягування каната, що навряд чи приносить задоволення господареві і його чотирилапому товаришеві. Чи це гуманно?

Чи не краще надати собаці можливість гуляти вільно, недалеко від господаря, маючи на руках надійний і ефективний засіб контролю - радіоелектронний нашийник? І інші атрибути дресирування вже не знадобляться.