Кількість пропонованого шовного матеріалу на вітчизняному і зарубіжних ринках величезна. Це свідчить про зростання потреб медичної сфери в якісних і різноманітних матеріалах (в силу розвитку науки і нових технологій). Ще відомий вчений, професор хірургії Н. І. Пирогов у своїй науковій роботі "Начала військово-польової хірургії" так окреслив основні критерії ідеального шовного матеріалу:
- заподіює мінімальне подразнення в точці проколу;
- має гладку і рівну поверхню;
- має щільну поверхню, яка не вбирає органічні рідини, не розбрякає, не інфікує тканини, тому не може служити джерелом зараження;
- ідеальний шовний матеріал - максимально тонкий і гнучкий, не клеїться до тканин, з якими стикається.

На сьогоднішній день список вимог до якісних шовних матеріалів значно розширився. Перш за все вони повинні бути міцними, гіпоалергенними, мати високі маніпуляційні якості, широкий спектр застосування і, звичайно ж, розумну демократичну ціну.

Властивості сучасних шовних матеріалів умовно можна розділити за такими критеріями:
- фізичні характеристики;
- біологічні характеристики.

Зупинимося коротко на першому критерії. Отже, оцінка фізичних властивостей хірургічних ниток - це вимір таких параметрів, як капілярність, діаметр, міцність, еластичність, атравматичність і маніпуляційні властивості.

1. Капілярність - одна з основоположних властивостей шовних хірургічних матеріалів, яка полягає в здатності ниток вбирати і утримувати рідину в порах і мікротріщинах під впливом сил поверхневого натягу. Якщо матеріал характеризується високою капілярністю, то він може стати відмінним середовищем для розмноження різноманітних мікроорганізмів, що в свою чергу призводить до запалення і зараження рани.

2. Діаметр - товщина хірургічної нитки має важливе значення для тканин, що зшиваються. Коли нитка проходить через тканину, вона все-таки травмує останню, і ступінь травматизму прямо пропорційний діаметру шовного матеріалу. А це означає, що нитка повинна бути настільки тонкою, наскільки це можливо. Але в той же час вибір товщини нитки визначається видом тканин, що зшиваються. Наприклад, нитки більшого діаметра використовуються для зшивання апоневрозу білої лінії живота, а ось для судинної хірургії кращі нитки з найменшим діаметром. Тому, коли мова заходить про товщину хірургічного шовного матеріалу, то говориться, швидше за все, про оптимальний діаметр для кожного конкретного випадку.

3. Міцність - це властивість матеріалу зберігати свою форму. Її можна оцінити за кількома параметрами:
- міцність на розтягнення;
- міцність на розрив;
- міцність вузлів.

Чим тонша і міцніша хірургічна нитка, тим легше проходить зшивання і загоєння тканин організму.

4. Еластичність - це властивість матеріалів подовжуватися під час розтягування і повертати свій колишній розмір і форму, коли розтягнення припиняється. Ця характеристика важлива, тому що в першу добу після накладення швів тканини трохи запалюються і набрякають, що змушує хірургічні нитки натягатися. Якщо нитка нееластична і досить міцна, то вона може значно травмувати тканини на етапі набряку. Якщо ж нитка нетривка, вона може просто порватися, тому еластичність - запорука того, що опухла тканина буде утримана в необхідному стані без зайвих пошкоджень. У той же час дуже еластичний матеріал не дозволить зав'язати міцний фіксуючий вузол, що може привести до розходження краю рани. Тому оптимальний коефіцієнт еластичності вимірюється в процентному збільшенні нитки від початкового розміру і становить не більше 10-20%.

5. Атравматичність - це сукупність характеристик поверхні хірургічних ниток, які можна звести до понять "гладкість - шорсткість". Наприклад, поліфіламентні нитки мають більш шорстку поверхню, а монофіламентні, навпаки, - більш гладку. Виходить, що перші - більш травматичні, ніж другі. Але у більш гладких ниток - менш міцні вузли, що спонукає хірургів робити їх більшу кількість (це веде до збільшення маси чужорідного тіла в рані і більш виразної запальної реакції, яка може істотно знизити темпи загоєння швів).

6. Маніпуляційні властивості - до них відносяться такі характеристики, як еластичність, гнучкість і коефіцієнт тертя.

Гнучкість - це властивість шовного матеріалу згинатися. Найбільшу гнучкість мають плетені шовні матеріали. Хороша гнучкість нитки істотно покращує маніпуляційні властивості шовного матеріалу і зменшує травмування тканин при зав'язуванні вузлів.

Коефіцієнт тертя нитки - це параметр, який визначає, наскільки вільно нитка проходить крізь тканини і тримається в вузлі, як легко вона ковзає. Наприклад, ниткам з високим коефіцієнтом тертя властива висока надійність вузлів, але в той же час вони досить травматичні для тканин, що зшиваються, і їх важко видаляти після загоєння рани.

Якщо даних, наведених в цій статті, на нашому сайті, недостатньо для того, щоб ви самостійно зробили вибір необхідних вам стерильних атравматичних шовних хірургічних матеріалів, зв'яжіться з нашим фахівцем. У нього ви зможете отримати повноцінну консультацію щодо підбору потрібного вам хірургічного шовного матеріалу.