У давнину про надзвичайні якості того чи іншого елемента часто знали лише посвячені групи людей. Так, більше 1000 років до нашої ери на сході жерці вдягали азбестовий одяг і проходили в ньому крізь вогонь, дивуючи непосвячених і створюючи навколо себе ореол обраності і могутності.

Сучасну назву азбест отримав в стародавній Греції, в перекладі з грецької «асбестос» означає «невичерпний» або «негорючий». З історії до нас дійшли і більш поетичні назви, що підкреслюють властивості азбесту: «шерсть саламандри» - ящірки, що живе у вогні, за середньовічними легендами її шерсть не горіла і з неї можна було ткати вогнетривкий одяг, «гірський льон» - за його здатність розщеплюватися на найтонші волокна (до 0,5 мкм). У Греції з азбестових ниток робили гноти для ламп, які служили дуже довго і за це їх називали незгораємими.

На Уралі, де знаходиться одне з найбільших у світі родовищ азбесту, цей мінерал називали кам'яним кужелем, з якого можна було ткати вогнетривкі скатертини, сумки і одяг. Фабрикант Микита Демидов першим став використовувати азбест для виготовлення різних побутових предметів, одного разу він привіз кілька азбестових скатертин в подарунок Петру Першому, а під час застілля кинув одну з них у вогонь, і на очах здивованої публіки вогонь у каміні не зміг спалити уральську скатертину. Так слава про надзвичайні властивості азбесту стала поширюватися і по слов'янських землях.

Сучасні технології застосовують азбест для виготовлення високоякісних фільтрів, адже один квадратний міліметр азбестової нитки має більше мільйона отворів! За своєю міцністю азбестова нитка перевершує сталевий дріт! Безумовно наймасовіше застосування азбест отримав при виготовленні вогнетривких матеріалів, елементів трубопроводу і покрівельних матеріалів - всім нам відомого шиферу.

Словом «Schiefer» німецькі шахтарі називали різновид сланцю, породу, яку вони добували із земних глибин. Першими в історії на властивості сланцю звернули увагу стародавні римляни, вони відзначили його як міцний будівельний матеріал, який до того ж сприяє естетичному колориту будівель - сланцеві плити, що виблискують на сонці, виглядали просто чудово.

У наш час природний шифер не виробляється в промислових масштабах, так як весь процес з видобутку сировини і виробництва плитки заснований на ручній праці. Але враховуючи термін служби сланцевих плит в якості покрівельного покриття (більше 150 років), у Європі Ви ще зможете зустріти дахи будинків і палаців, прикрашені натуральним сланцем.

Із часів античних і середньовічних будівельників пройшло багато років і з'явився шифер, створений людиною, більш доступний і менш трудомісткий у виробництві. Хоч і такий, що не багато в чому поступається натуральному за експлуатаційними показниками. Покрівля з шиферу стала загальнодоступним елементом комфорту. Сучасний шифер стали випускати в різноманітних формах і варіантах забарвлення. Але все ж варто зазначити, що природний шифер і по нині залишається елітним покрівельним матеріалом, що не втратив свого «авторитету».

До середини минулого століття широкого поширення набув азбестовий шифер. На початку його випускали у формі невеликих плиток і лише в післявоєнні роки шифер набув тієї форми, в якій ми звикли його бачити і до цього дня. Азбестовий або азбестоцементний шифер - один з найпоширеніших покрівельних елементів. Матеріал для його виготовлення отримують з суміші портландцементу, азбесту і води. У застиглому азбестоцементі тонкі волокна азбесту утворюють армуючу сітку, рівномірно розташовуючись в цементі. Така формула забезпечує підвищену ударну в'язкість і міцність при розтягуванні. Популярність азбестовому шиферу забезпечує ціна, яка в декілька разів нижча ніж на черепицю або жерсть. Варто також відзначити високі практичні якості, до яких відносяться низька теплопровідність і стійкість до агресивних дій навколишнього середовища. До того ж азбестовий шифер - це легкий в обробці і монтажі пожежобезпечний матеріал, який справно служить декілька десятків років.