Як тільки Ви запустили в роботу свою домашню систему вермикомпостування, ви будете знаходити крім присутніх там дощових черв'яків і інші організми. Це є звичайною ситуацією. Однак вас може стривожити і змусити подумати, що всі ці жучки - погані. Із ними необхідно відразу вести боротьбу, але багато хто з них є хорошими жучками і тільки деякі з них класифікуються за своєю біологічною точкою зору, як жуки. Вони грають важливу роль в розкладанні різних видів органічних матеріалів в найпростіші форми, з яких можуть знову з'явитися матеріали різних організмів. У цілому всі живі організми - деструктори, їх можна об'єднати під єдиним терміном «вторинні переробники».

Вчений Ден Діндал, який роками вивчав взаємозв'язки і взаємини між організмами, що живуть в компостних купах запропонував, що подрібнення м'ясних відходів і змішування їх з матеріалами, що містять вуглець, призвело до того, що м'ясні обрізки стали корисним компонентом відходів, які вживали дощові черв'яки. Перетворення енергії, що є в одному організмі, в енергію іншого виникає тоді, коли один організм з'їдається іншим в природній системі кругообігу. Равлики, жуки, багатоніжки і мурахи не змогли б існувати в вермиконтейнері, що містить тільки папір.

Організми, які безпосередньо переробляють залишки першого рівня є консументами або користувачами. Вони включають в себе мікроскопічні антиноміцети, корисні гриби і бактерії. Антиноміцети - найнижчі гриби, які виробляють тонкі тини, що виходять із центральної точки. Дощові черв'яки, кліщі і мухи, також споживачі 1-го рівня, якщо безпосередньо вживають органічні залишки.

Споживачі 2-го рівня поїдають споживачів першого рівня або продукти їх життєдіяльності. Приклади споживачів 2-го рівня в компостній купі - це ногохвостки, кліщі, перистокрилки, які харчуються пліснявими грибами, бактеріями. Коли прості і коловратки поїдають бактерій, вони функціонують як споживачі 2-го рівня. Функція, яку організм виконує, змінюється залежно від джерела їжі в певний період часу. Організм може бути споживачем 1-го рівня в той час, коли дощовий черв'як поглинає листочок або шматочок яблука, або ж споживачем 2-го рівня, коли він поглинає бактерії, які брали участь в розкладанні шматочка яблука.

Споживачі 3-го рівня - їх називають хижаками. Вони поїдають споживачів 1-го та 2-го рівнів. Хижаками в компостній купі або в вермиконтейнері можуть бути багатоніжки, стафілініди, мурахи і кліщі-хижаки. Багатьох живих організмів ви не зможете навіть побачити, адже вони дуже мікроскопічних розмірів. Інші організми, такі як ногохвостки і кліщі, настільки малі, що доведеться застосовувати лупу, щоб добре їх розглянути.

Короткі характеристики живих організмів, що зустрічаються у вермикомпості

Ехітреїди - дрібні черв'яки (10-15 мм завдовжки), білого кольору. Вони дуже схожі з молодими каліфорнійцями, що тільки вилупились. Але каліфорнійські хробаки мають червонуватий колір через те, що їх кров червоного кольору. У ехітреїдів багато гемоглобіну в крові, тому вони постійно білого кольору. Ці черв'яки перетравлюють також тільки частину перегною, як і каліфорнійці. Багато людей, які займаються розведенням черв'яків, стурбовані тим, що енхітреїди будуть конкурувати з червоними хробаками за їжу і можуть контролювати їх чисельність.

Нематоди - це дуже важливі організми-редуценти. Вони в вашому вермиконтейнері є у великих кількостях, але без мікроскопа їх не побачити. Коли розглянути нематода в мікроскопі, то можна побачити, що поверхня у них гладка і рівна, вони округлої форми.