Морозиво - це різноманіття смаків і форм: від порційного ескімо і ріжка, до кілограмового сімейного морозива та урочистого торта. Але це сучасність, але ж «холодному задоволенню» не багато не мало - 5000 років. За час свого існування морозиво підкорило континенти, ставши всесвітньо шанованим десертом ...

Стародавній Китай

Більше п'яти тисяч років тому в Китаї в придворних будинках до столу почали подавати фруктові соки, змішані зі снігом і льодом. Рецепти приготування такої страви, звичайно ж, трималися в суворій таємниці. Тим не менш, нехитрі, але екзотичні ласощі почали свій хід по світу.

Греція

Ще в п'ятому столітті до нашої ери греки їли сніг з медом і фруктами на ринках в Афінах. Гіппократ - батько сучасної медицини - схвалював вживання льоду, тому що він «оживляє життєві соки і сприяє здоров'ю». Захворіти було практично неможливо, зате ласощі надавало антисептичну дію на порожнину рота і зміцнювало імунітет. За снігом рабів посилали на гірські вершини, а щоб він не розтанув по дорозі, організовувалися спеціальні естафети бігунів.

Сирія

У IV столітті араби готували особливий холодний десерт: з пташиних яєць висмоктували вміст, шкаралупа наповнювалася ароматизованою водою і закопувалася на ніч у сніг. Так, Каїрському султанові в його резиденцію сніг з гірських районів Сирії доставляли щодня. У VII столітті були навіть спеціальні каравани, які займалися поставками в Мекку виключно снігу.

Київська Русь

За часів Київської Русі було поширені інші ласощі. На Масляну готували суміш із замороженого сиру, сметани, родзинок і цукру, що за рецептурою набагато ближче до сучасного морозива. Страва була доступна як князям і боярам, так і простому людові.

 

Європа

До Європи рецепт морозива потрапив завдяки Марко Поло. Вже в XVI-XVII страва стала відома у всіх європейських країнах. З тих пір королівські будинки Європи конкурували за поданням все нових рецептур, які зберігали в таємниці, адже морозиво вважалося стравою для обраних - імператорів і королів.
Перше вершкове морозиво було виготовлено у Франції в XVII столітті. Назва «пломбір» походить від Французького міста Пломб'єр-ле-Бен. Для підвищення жирності в нього додавали вершкове масло, також застосовували різні смакові добавки: шоколад, горіхи, лікери, шматочки печива, фрукти, і навіть пелюстки квітів.

Америка

В Америці морозиво з'явилося завдяки переселенцям з Англії в кінці XVIII століття. Підприємець із Лондона, прибувши в Нью-Йорк, оголосив у газетах про те, що привіз з собою рецепти різних солодощів, у тому числі і такого незвичайного десерту, як морозиво. Незабаром страва в країні стала неймовірно популярною. Джордж Вашингтон якось заплатив цілих двісті доларів (в ті часи це була величезна сума) за оригінальний специфічний рецепт. У Джеймса і Доллі Медісон на балу з приводу інавгурації подавали морозиво, і це вважалося ознакою шику і вишуканості.

Знаменні дати

1847

Ненсі Джонсон створила першу ручну мороженицю. Свої права на винахід міс Джонсон продала Вільяму Янгу всього за $ 200, хоча тоді це було не так вже й мало. Він, у свою чергу, назвав машину на честь винахідниці - Johnson Patent Ice-Cream Freezer. Ручна морожениця відразу отримала значну популярність.

1851

Джейкоб Фассел винайшов машину для збивання і заморожування вершків до стану морозива. А незабаром відкрив у Балтіморі першу фабрику з виробництва морозива. До початку Громадянської війни в США Фассел побудував заводи в Нью-Йорку, Вашингтоні та Бостоні. Однак широке поширення в масах морозиво отримало тільки на початку ХХ століття, коли були створені холодильні камери для зберігання продуктів та удосконалено машини з виробництва ласощів.

1904

На всесвітньому ярмарку в Сент-Луїсі був представлено морозиво в ріжку. Винахід ріжка приписують сирійцю Едварду Хамві. Однак суперечки навколо прав на винахід не вщухають і до цього дня. На ярмарку було близько 50 продавців морозива і більше десятка продавців вафель, на прилавках яких виявилися варіації на одну тему.

Насправді ж ще за вісім місяців до виставки Італо Маркьонне вже отримав свій патент, що стосується виробництва вафельних стаканчиків. Його винахід нагадував праску і виготовляв вафельні ємності зі скошеними краями. З візка він продавав таку новинку ще з 1896 року. Довгий час після знаменитого ярмарку вафельні стаканчики для морозива виготовляли вручну.

1921

Італо Маркьонне запатентував машину для формування ріжків, завдяки якій виробництво цього виду морозива стало на конвеєр. Його винахід нагадував праску і виробляв вафельні ємності зі скошеними краями. З візка він продавав таку новинку ще з 1896 року.
За роки свого існування ріжок настільки став класикою солодких делікатесів, що потрапив у списки всіх ресторанів швидкого обслуговування в усьому світі. Акуратно загвинчений хвостик ванільного морозива і легка вафельна оболонка - ось образ, який у багатьох асоціюється з літом.

Ще один важливий винахід було зроблено у двадцятому столітті. Винахідницька група хіміків у Великобританії, в яку входила юна Маргарет Тетчер, знайшла спосіб збільшувати обсяг морозива за рахунок повітря. Це дозволило виробникам зменшити кількість використовуваних інгредієнтів і знизити ціну на готовий продукт. Таке морозиво набуло популярності серед тих, кому подобається все легке і повітряне. Сьогодні багато компаній з виробництва морозива використовують цю технологію.

Історія морозива не зупиняється на ХХ столітті, як на ері досліджень і відкриттів у кондитерській сфері. На даний час нові технології дозволяють експериментувати зі смаками, виробникам вдається радувати любителів морозива новинками щорічно.