Поговоримо про таке важливе поняття, як авторські права в Україні. Воно завжди було, але в той же час з ним завжди було і багато відкритих питань. Так що ж таке авторське право простими словами? Це право автора володіти і розпоряджатися результатом своєї творчої діяльності, тобто тим, що створено його творчою працею. Це відноситься і до композитора, який створив мелодію; і до програміста, який написав програму; і до автора художнього твору. У Законі автори називаються суб'єктами авторського права, а результати їхньої творчої діяльності - об'єктами авторського права. Автор може свій продукт творчої діяльності продати, здати в оренду або подарувати. Гроші, отримані від продажу або оренди свого продукту, називаються авторською винагородою (Роялті).

У разі, коли третя особа вирішила використати авторський продукт в комерційних цілях (мелодія використана в якомусь фільмі або театральній постановці), тоді автору в обов'язковому порядку покладається винагорода. Якщо таке не відбувається, то це є порушенням його законних прав, що вже може вирішуватися в судовій площині.

Ще такий приклад. Музика, яка звучить в ресторанах, кафе. Згідно з українським законодавством власники закладів зобов'язані виплачувати авторам аудіовізуального твору гонорари за публічне використання продукту їхньої інтелектуальної діяльності.

Ні для кого не секрет, що Україна далека від того, щоб очолювати список держав з високим рівнем виконання законодавства щодо захисту інтелектуальної власності (114 місце з 130 - дані 2015 року). Але вже зараз багато рестораторів стали підписувати договір з музикантами на право використовувати їхню музику в своєму закладі. Звільнитися від виплати авторського гонорару можна тільки за ті твори, які не мають автора, термін охорони авторського або суміжного права закінчився (70 років після смерті автора або 50 років з моменту першої публікації фонограми). Це також стосується і новин, які транслюються в закладі, - використовується право на отримання інформації.

В інших випадках за Законом України при порушенні авторських прав доведеться правопорушнику заплатити штраф у розмірі 200-1000 неоподатковуваних мінімумів (від 3 400 до 17 000 гривень). В Україні існує організація колективного управління (Ліга Музичних Прав), яка відстежує і фіксує незаконне використання аудіовізуальних творів в закладах. Багато закладів громадського харчування підписують договір на використання музичних творів саме з цією організацією (вона є посередником між автором і користувачем).

У разі, якщо у вас є питання, що стосуються захисту авторського права, юристи адвокатського об'єднання "Макмел" готові провести професійні юридичні консультації та захистити ваші права в суді. Команда адвокатів працює в чотирьох областях України (Харківська, Закарпатська, Львівська, Київська).