Аверсивна медикаментозна терапія алкоголізму (від лат. Aversio - відраза) застосовувалася в минулому столітті в Західній Європі. У 1946 році в цеху по вулканізації гуми було відмічено, що у робітників виникла непереносимість пива. З'ясувалося, що причиною стала речовина тетраетилтіурамдисульфід. На основі цієї речовини був створений препарат дисульфірам, який став відомий під назвами антабус, тетурам, еспераль.

 

З кінця 40-х і початку 50-х років почалися розробки методів вироблення відрази до алкоголю з застосуванням цього препарату. В кінці 60-х і початку 70-х років в Югославії з'явився спосіб лікування алкоголізму без застосування дисульфіраму. В основі цього медикаментозного методу лежав принцип вироблення негативного рефлексу на алкоголь з імітацією стану близького до смерті після алкогольної провокації. З етичних міркувань цей метод зазнав осуду і перестав застосовуватися на Заході, але він прижився і набув поширення в сучасній Росії під самими різними назвами завдяки простоті виконання і вірі більшості пацієнтів в чудодійне зцілення за один сеанс. У Радянському Союзі з 50-х років і по сьогоднішній день застосовується медикаментозний метод вироблення негативного рефлексу на алкоголь без дисульфіраму, що отримав назву «торпедо».

 

Термін «кодування» був введений в практику в 80-х роках лікарем А.Р. Довженко, який вселяв своїм пацієнтам смертельний страх перед алкоголем, не застосовуючи ліків. Прообразом цього методу було звільнення від пияцтва за допомогою зароку, яким користувалися православні священики в 19-му столітті. П'ючий, даючи зарікання, боявся гніву Господнього.

Пізніше в суспільстві термінами «кодування» і «радикальне лікування» стали називати всі методики, в основі яких лежить принцип «вип'єш - помреш». У професійних колах ці способи лікування алкоголізму відносяться до категорії емоційно-стресової психотерапії.

 

У вітчизняній практиці лікування алкоголізму переважає принцип теорії фізіолога Павлова про рефлекси: формування негативного умовного рефлексу на алкоголь. Другий принцип: боротьба за тривалість ремісії. На жаль, мало кого турбує якість ремісії, тобто як людина проходить етап відвикання від алкоголю, яке в неї при цьому психологічний стан. «Головне, щоб не пив».

Проводити кодування у пацієнтів з високим рівнем тривожності, а, як правило, це люди, що несуть великий вантаж відповідальності, чия робота пов'язана з постійними нервовими навантаженнями, треба з особливою обережністю, тому що лікування страхом породжує додатковий невроз і робить болісним період утримання від спиртного. Саме таким пацієнтам потрібна психотерапевтична підтримка на довгій дистанції, тому що необхідно розібратися в причинах постійної напруги і тривожних станів, навчити пацієнта навичок подолання стресових і депресивних станів, допомогти розібратися в собі і складних життєвих ситуаціях, сформувати здоровий спосіб життя, де алкоголь зайняв би другорядне значення в системі цінностей.

 

Щоб результат лікування був глибоким і надійним, в першу чергу необхідно усунути причини, а не тільки боротися з наслідками, як при кодуванні.