У 2017 році було внесено певні нововведення стосовно процедури вступу у спадок. Ми пропонуємо вам ознайомитися з новими змінами до Цивільного Кодексу, які варто знати.

В Україні вступ в спадок можливий за законом та за заповітом. Заповіт - це письмовий документ, завірений нотаріально, у якому йдеться про розпорядження людини її майном та майновими правами на випадок її смерті. Спадкування за законом здійснюється у випадку, коли такого документу немає, або заповіт стосується лише частини спадщини. Спадкування за законом відбувається в порядку черговості.

У поняття "спадщина" входить майно та майнові права. У спадщину не входять:

- права на відшкодування;
- право на юридичне членство;
- права на аліменти, пенсії та інші виплати;
- особисті немайнові права.

Важливо зазначити, що, разом із отриманням спадку, борги померлого теж рахуються як спадщина. Відмовитися від боргів неможливо.

Строки та місце подачі заяви про прийняття спадщини.

Для прийняття спадщини (як за заповітом, так і за законом) потрібно подати відповідну заяву. Термін подачі встановлений законодавством та становить 6 місяців з дня смерті спадкодавця. Спадщина вважається автоматично прийнятою, якщо Ви були зареєстровані за однією з померлим адресою. Однак заява все одно подається - для переоформлення документів на нерухоме майно. У такому випадку Ви можете подати заяву після 6-місячного терміну. Оформлення спадщини можливе як у державного, так і приватного нотаріуса в населеному пункті, де був прописаний померлий, або за місцем знаходження його майна.

При пропущені строку прийняття спадщини це питання можна вирішити двома способами. Перший - якщо інші спадкоємці не заперечують Ваш вступ у спадщину. Для цього потрібна їх письмова згода, завірена нотаріусом. Другий спосіб - розгляд у судовому порядку. У випадку, якщо інших спадкоємців немає або вони проти вашого вступу у спадщину, нотаріус відмовить Вам в оформленні заяви на спадок. Тоді суд продовжує строки прийняття спадщини, за умови поважної причини пропущення зазначеного терміну.

До важливих причин відносять тривалу хворобу (з обмеженням можливості пересування), незнання про смерть родича, довгострокове відрядження та знаходження в місцях позбавлення волі. Незнання про необхідність подачі документів у 6-місячний термін не вважається поважною причиною.

Черговість спадкування.

За новим законом при наявності спадкоємця попередньої черги спадкоємці наступної черги не можуть отримати спадок. За законом існує п'ять черг спадкоємців:

- перша черга: батьки, інший член подружжя та діти. Не важливо, від якого шлюбу народжені діти, головне, щоб спадкодавець вказувався у їхньому свідоцтві про народження;
- друга черга включає у себе рідних братів чи сестер, або дідуся/бабусю спадкодавця;
- до третьої черги входять рідні тітка чи дядько;
- четверта черга - особи, які проживали зі спадкодавцем не менше 5 років до відкриття спадку;
- п'ята черга - це всі інші родичі або близькі особи. До цієї черги відносять осіб на утриманні. Такими особами заведено вважати неповнолітніх та непрацездатних, які отримували матеріальну допомогу від спадкодавця не менше як 5 років.

Частки спадку є рівними для усіх спадкоємців однієї черги. Рухоме майно можна розділити за усною домовленістю кожного зі спадкоємців. Розмір частки нерухомого майна або транспортні засоби можна змінити лише за письмовим договором, засвідченим нотаріально.

ENGroup LLC надає не лише якісне юридичне та бухгалтерське консультування, але й висококваліфіковану допомогу. Ми уважно стежимо за змінами в законодавстві, аби забезпечити Вас якісним наданням послуг. Детальніше ознайомитися з усіма послугами, які надає наша компанія, Ви можете на нашому сайті.