Всі люблять корисні і смачні овочі, вирощені на власній земельній ділянці або на дачі. Не всі рослини можуть пережити літо у відкритому грунті. Для збереження врожаю багато дачники застосовують спеціальні конструкції, які називаються парниками або теплицями.

Варіант будівництва такої споруди залежить від потреб, фінансових можливостей і розмірів ділянки. Функціональність і конструкційні особливості парників і теплиць практично не відрізняються, адже вони призначені для вирощування овочів та розсади. Єдина відмінність цих споруд - розмір.

 

Теплицями називаються досить великі споруди, які встановлюються стаціонарно на фундамент. У теплицях овочі можна вирощувати цілий рік, якщо провести туди спеціальну систему опалення.

Парник – зменшена копія теплиці. Цю конструкцію зазвичай використовують для ранньої висадки розсади та вирощування овочів влітку в холодних регіонах країни.

ВИДИ ПАРНИКІВ І ТЕПЛИЦЬ

Конструкційні особливості будівництва парника на дачі своїми руками прості і легкі в монтажі. Їх різновиди зазвичай визначаються типом використовуваного матеріалу і можливістю переміщення.

Парники бувають стаціонарного і переносного типу.

 • Стаціонарні звичайно роблять у формі метелика з відкриваються з двох сторін дверцятами.
 • Переносні парники зазвичай роблять у вигляді тунелю або арки. Матеріалом для таких парників зазвичай буває стандартна полімерна плівка.

У свою чергу, варіанти теплиць можуть бути дуже різними:

 • Теплиця «Голландська » має спільне з окремо стоїть конструкцією, але стіни її товщають ближче до землі для концентрації тепла.
 • Окремо стояча будівля з двосхилим дахом, де в якості матеріалу для покрівлі використовуються скляні рами.
 • Самий простий і бюджетний варіант – це зробити теплицю у вигляді тунелю. Матеріалом для неї є плівка, найчастіше використовувана на дачі.
 • Пристінна конструкція, яка для економії тепла однією стіною впритул примикає до будинку. Мінусом такої конструкції вважається недолік природного освітлення .
 • Арочна теплиця своїми руками - це складна для будівництва конструкція. Вона передбачає єдину систему покрівлі та стіни в арковому вигляді. Фахівці відзначають, що при виборі теплиці арочної необхідно уважно ознайомитися з особливостями матеріалу каркаса і покриття, перед покупкою або самостійним будівництвом споруди.
 • Маленький парник своїми руками побудований, ідеально підходить для невеликої дачі. Таку конструкцію роблять продовженням головного будови та обладнують односхилим дахом.
 • Багатокутна конструкція металевої теплиці своїми руками має досить естетичний вигляд , однак вона не економічна в експлуатації.
 • Теплиця, що має форму купола, є ідеальною конструкцією для потрапляння сонячного світла.

ДЕ ПОБУДУВАТИ ПАРНИК НА ДАЧІ СВОЇМИ РУКАМИ

При виборі місця під парник, правильніше враховувати фактори, які можуть вплинути на якість і кількість зібраного врожаю. Розміщувати теплицю краще на відкритому просторі, подалі від інших будівель ділянки і великих дерев.

Якщо площа земельної ділянки невелика, тоді можна будувати парник з примиканням його одного боку до стіни вже існуючої будівлі, наприклад, до будиночка або сараю. У цьому разі, особливо важливою умовою стане необхідність будувати інші сторони теплиці на південну сторону ділянки для отримання максимальної кількості сонячних променів.

 

ВИБІР МАТЕРІАЛУ ДЛЯ ПАРНИКІВ І ТЕПЛИЦЬ СВОЇМИ РУКАМИ

Матеріал для простої теплиці своїми руками повинен відповідати таким вимогам:

 • Простота монтажу.
 • Хороша пропускна здатність сонячного світла.
 • Вартість матеріалу і його встановлення.
 • Величина навантаження конструкції на грунт.
 • Стійкість переміщень грунту, температурних перепадів і різних деформацій.
 • Тривалість експлуатації.

Найміцнішим матеріалом по праву вважається скло, але його монтаж передбачає досить міцний фундамент і дорогий каркас . А найбільш бюджетним варіантом буде полімерна плівка, яку можна вибрати за якістю і характеристиками.

 

ЯК ПОБУДУВАТИ ТЕПЛИЦЮ СВОЇМИ РУКАМИ

Укладання фундаменту потрібно тільки під стаціонарну тепличну конструкцію для виробів з полікарбонату або скла.

Для цього, до початку робіт знімається родючий шар грунту та інше гарненько утрамбовується.

Ідеальним варіантом для фундаменту теплиці, є так званий стрічково-армований вигляд, глибина якого становить 25 і більше сантиметрів.

Через 4 - 5 днів після заливки фундаменту можна починати установку каркаса. Це невід'ємна частина кожної теплиці, з цієї причини його цілісності і якості необхідно приділити максимальну увагу. Зазвичай каркас роблять з дерева, пластику або металевого профілю.

ЯК ЗРОБИТИ ПАРНИК СВОЇМИ РУКАМИ

Дерев'яний каркас є екологічно чистим і простим в установці матеріалом. Але, з перепадами температур і зміною кліматичних умов дерево погано справляється.

Для того, щоб такий каркас служив довше його необхідно один раз на рік обробляти захисними засобами для деревини.

Металевий каркас має підвищену зносостійкість і витримує велике навантаження. Головне ,захищати такий каркас від впливу корозії. Це більш трудомісткий процес виготовлення парника, для якого знадобиться спеціальний зварювальний апарат і болгарка.

 

Для побудови легкого мобільного парника своїми руками підійдуть пластикові труби, мають невелику вагу, гнучкість і доступну ціну. Для з'єднання потрібні фітинги та спеціальний паяльник.

ЯК НАКРИТИ ПРОСТУ ТЕПЛИЦЮ СВОЇМИ РУКАМИ

Після виготовлення ґрунтовного каркаса під теплицю або парник можна приступати до монтажу стін і покрівлі, з використанням обраного матеріалу.

Плівка виступає самим простим у монтажі і доступним варіантом для накриття теплиці своїми руками. Вибираючи таке покриття потрібно дотримуватися простих правил:

 • Не розрізати плівку заздалегідь. Необхідно накривати нею все споруда, залишивши невеликі зазори і тільки тоді відрізати.
 • Уникати механічних пошкоджень матеріалу, використовуючи для кріплення спеціальний степлер або дерев'яні планки.
 • Проводити роботи при безвітряній погоді і середньому температурному показнику.
 • Для скління теплиці важливий матеріалу, з якого виготовляється каркас.

Якщо каркас з дерева, тоді скління покрівлі проводиться за шпросам зі спеціальними жолобками для збору і відводу конденсату. Краще виготовити кріпильний матеріал з сухих дерев'яних брусків і попередньо прогрунтувати їх оліфою.

При укладанні скла на металевий каркас, тільки одна відмінність полягає в матеріалі кріплення металевих шпросах . В іншому монтаж не відрізняється , скло укладається на замазку і прикріплюється скобами.

 

Полікарбонат для покриття каркаса використовується тією стороною, де розташований малюнок . Зрізи листів матеріалу заклеюються спеціальною стрічкою для герметизації по верхній частині і перфорованою низом . Кріпиться цей матеріал на каркас з допомогою спеціалізованого профілю і гумових прокладок , по порядку від даху на бічні сторони.

Будівництво підлоги в теплиці робиться для більшої зручності і естетичного вигляду , Якісний пів надовго зберігає тепло в будівництві. Кращим варіантом облаштування підлоги в теплиці - це пісок або щебінь.

Найбільш дорогим варіантом буде установка теплих підлог в теплиці. Це вимагає додаткової підготовки і підведення електрики в теплицю, але це і вирішує проблему її опалення взимку.

ВЕНТИЛЯЦІЙНА СИСТЕМА В ТЕПЛИЦІ І ПАРНИКУ

Процес вентилювання стандартного парника зазвичай передбачає сама його конструкція – дверцята, які відкривають в теплу пору.

Теплиці, в свою чергу, можуть бути оснащені як природною вентиляцією, так і автоматичними витяжками. До систем природного провітрювання відносяться кватирки і двері. Автоматичні системи призначені для регулярного вентилювання, що виключає проникнення холодного повітря в приміщення теплиці.

 

НЕЗВИЧАЙНІ ТЕПЛИЦІ, ЯКІ МОЖНА ПОБАЧИТИ НА ДАЧНИХ ДІЛЯНКАХ

 • Міні-парник - являє собою ковпак з пластикової пляшки без дна, зробити його легко і він відмінно підходить для вирощування розсади рослин, які болісно переносять пересадку . Відразу після висадки насіння ковпак потрібно закрити кришкою, а коли температура вдень буде вище 20 градусів її можна зняти.
 • Акуратні будиночки зі старих віконних рам допомагають забезпечити рослинам комфортний зростання і служать чудовим прикрасою дачної ділянки.
 • Купол - це велика червона будівля, що має дерев'яний каркас, покритий звичайної клейонкою. Незважаючи на складність будівництва, така куполоподібна конструкція відрізняється привабливістю, стійкістю і відмінною проникненням світла.
 • Шкатулка , яка складається з чотирьох дощок і віконної рами - це невелика оригінальна теплиця для квітів та низькорослих рослин.
 • Практичний парник складається з сучасних труб ПВХ невеликого діаметру і звичайної поліетиленової плівки.
 • Парник - парасолька - маленька оригінальна конструкція з дерев'яної бочки і старого клеенчатого парасольки, накритого поліетиленовою плівкою.
 • парник-намет - компактний мобільний будова дитячої намети, зі стінами обладнаними вставками з клейонки.
 • Пластиковий будинок - парник з пластикових пляшок , який може бути у відкритому або закритому варіанті . Створення такої теплиці не вимагає великих витрат і спеціальних навичок .
 • Клумба - це теплиця невеликого розміру, виготовлена з дерев'яної рамки необхідного розміру , двох тонких пластикових труб і шматка клейонки. Зручність такої конструкції в тому, що якщо температура повітря підніметься до необхідної норми, клейонку можна запросто зняти і вийде акуратна клумба.
 • Міні - будинок - милий парничек з пластикових коробочок , який підійде для кімнатних рослин і буде прикрасою будь-якого стандартного балкона.
 • Досить просто спорудити невеликий парник з старих піддонів, накритих поліетиленовою плівкою. Ця конструкція відмінно для вирощування квітів та розсади.
 • З стандартного пластикового контейнера можна побудувати відмінний парник для вирощування розсади на балконі.
 • Надійний бокс - своєрідний мініатюрний парник в домашніх умовах, зроблений з високого контейнера , який дозволить захистити від холоду і вологи невеликий кімнатний квітка, що залишився на балконі.
 • Дах - така конструкція передбачає будівництво будиночка з дерев'яних ящиків і рам вікон. Така конструкція краще всього підходить для вирощування квітів і невисоких рослин.
 • Капітальна теплиця з полікарбонату є стійкою, великою і надійною конструкцією з дерев'яним каркасом. Цей вид теплиць відмінно підходить для вирощування будь-яких рослин, що зумовлює труднощі її зведення і вкладення деяких грошових коштів.
 

Не варто виключати можливість покупки готового парника – теплиці у перевірених компаній. Тоді можна отримати наступні переваги:

 • Обов'язкова гарантія того, що даний продукт має високу якість для довгострокового використання.
 • У разі отримання бракованого вироби можна обміняти теплицю протягом усього гарантійного строку.
 • Великі постачальники пропонують теплиці за доступними цінами і надають всю інформацію про використані для їх виготовлення матеріалах.