Багатьом рослинам недостатньо для дозрівання короткого літа і розсаду необхідно проростити задовго до червневого тепла. Деякі сорти квітів вимагають підтримання постійного стабільного мікроклімату. Певні овочі і салати визрівають тільки при певній температурі. За багатьох причин власники земельних ділянок вдаються до будівництва теплиць на своїх територіях.

З розвитком технологій щороку на присадибних і дачних ділянках з'являються все нові і нові тепличні конструкції з плівки, полікарбонату або скла. Заслуженою популярністю користуються малогабаритні зручні парники - «хлібники». Ці конструкції з полікарбонатувикористовуються і для вирощування розсади, і для догляду за улюбленими квітами, і для визрівання ранніх коренеплодів.

ЯК ЗРОБИТИ ПАРНИК - «ХЛІБНИЦЮ» СВОЇМИ РУКАМИ.

Досвідчені городники знають, що рясний урожай восени безпосередньо залежить від отриманого рослинами тепла і світла в момент цвітіння і дозрівання. Але не завжди територія ділянки або матеріальні засоби дозволяють звести капітальну простору багатофункціональну теплицю. Саме тому малогабаритний легкий парник - «хлібник», зроблений своїми руками з полікарбонату, трапляється майже на кожній ділянці.

Зручність цієї тепличної конструкції в тому, що, відкривши бічну стулку, посаджені всередині рослини як на долоні. Їх зручно прополювати, поливати, збирати врожай. А простота конструкції і недорогі матеріали дозволяють зробити парник - «хлібницю» своїми руками, склавши своє креслення або знайшовши схему збірки в інтернеті.

КОНСТРУКТИВНІ ОСОБЛИВОСТІ ПАРНИКА - «ХЛІБНИКИ».

Креслення конструкції парника - «хлібниці» майже повністю повторює кухонний виріб для зберігання хліба і булок. Звідси і назва. Дугоподібні стулки теплиці закріплюються шарнірами до основи і відкриваються руками для догляду за тепличними рослинами. Такий парник відрізняється:

  • невеликими розмірами,
  • мобільністю,
  • легкої складанням,
  • зручністю для роботи городника.

До того ж вся теплична площа використовується під посадку теплолюбних рослин. А в спекотну погоду парник легко провітрити, відкривши руками боковини.

Іноді немає можливості встановити модель з двома стулками, що відкриваються з протилежних сторін, як у хлібниці. У цьому випадку у парника відкидається вгору тільки одна боковина. Городники називають таку конструкцію «равлик» і найчастіше її прилаштовують глухою стіною до південної сторони будинку чи сараю.

Невеликі габарити дозволяють теплиці з полікарбонату без проблем перезимувати на ділянці: мала висота дозволить встояти при сильному вітрі, а сніг стече з напівкруглою даху при найменшому потеплінні. Маленьку конструкцію можна не розбираючи прибрати в сарай. Заводські теплиці мають докладні креслення і легко демонтуються для зимового зберігання. При необхідності парник - «хлібницю» запросто можуть перенести на нове місце дві людини.

Складаючи креслення парника за розмірами, слід точно знати, які рослини передбачається в ньому вирощувати. Високі культури, наприклад, помідори або огірки, висаджувати не рекомендується. Відкрита теплиця з полікарбонату при різкому пориві сильного вітру може перекинутися або зміститися. Для безперешкодного відкривання шарніри необхідно регулярно перевіряти і змащувати.

РЕКОМЕНДОВАНІ РОЗМІРИ І МАТЕРІАЛИ ДЛЯ ВИГОТОВЛЕННЯ ТЕПЛИЦІ

Певних стандартів для «хлібниці» або «равлика» немає. Дерев'яні дуги, обтягнуті плівкою або агротканиною і закріплені на каркасі з брусків, можуть покривати невелику півметрову грядку. З щорічно наростаючою популярністю полікарбонату відкриваються парники все частіше і частіше виготовляють із зігнутих полікарбонатних листів з основою з порожнистих металевих або пластикових профільних труб.

Розмір теплиці кожен землевласник вибирає виходячи зі своїх матеріальних можливостей і вільної території. Довжина теплиці зазвичай від 2 до 4 метрів, висота від 0,5 метра до 1,5 метра. Зручна для роботи з рослинами ширина при відкриванні з двох сторін не більше двох метрів. Для «равлика» ширина коливається від 0,8 м до 1,3 м. Грамотне креслення парника з розмірами допомагає точно розрахувати кількість матеріалу для самостійного виготовлення теплиці.

Плівка або агроволокно, як укривного матеріалу, прослужать не більше двох років. Полікарбонат більш ефективно утримує тепло усередині парника, захищає ніжні листя квіточок або розсади від ультрафіолетових променів, надійно вберігає від поривів вітру та сильних зливових дощів.

РЕКОМЕНДАЦІЇ ДЛЯ САМОСТІЙНОЇ ЗБІРКИ ПАРНИКА

Щоб каркас не перекосило, встановлювати парник необхідно на рівній ділянці в стороні від дерев та будівель. Для отримання рослинами максимальної кількості сонячних променів довгими відкриваються боковинами теплицю рекомендується розташовувати на південь і північ.

Додаткове тепло для овочевих культур виробляють бактерії в гною або гною. Облаштування «теплою» грядки також підвищує родючість ґрунту, а отже, і смак овочів поліпшується. Для невеликого парника вибирається грунт на глибину 50 - 70 см, рівним шаром засипається гній, сухе листя, скошена трава та перегній і закривається землею. У парників з максимальною площею по периметру викопується траншея шириною до 50 см.

Так як боковини парника вимагають постійного відкривання, каркас з металевого оцинкованого або пофарбованого квадратного профілю прослужить довше, ніж пластиковий.

Дугоподібні стулки можна монтувати:

  • на каркас,
  • посилити каркас цоколем,
  • уставити конструкцію на фундамент з дерева, цегли або бетону.

Правильно зібрати міцний каркас і розкроїти полікарбонатні листи допоможе креслення з розмірами. Каркас конструкції без фундаменту закріплюється в землі штирями-ніжками підстави. Міцність і стійкість великим парнику можна надати, встановивши його основу на раму з колоди, бруска або шпали.

Для безперешкодного відкривання полудуги повинні мати різний радіус відкривання. Необхідні для складання парника інструменти дриль, викрутка, гострий ніж, болгарка і саморізи - зазвичай є у кожного власника заміського будинку. Полікарбонат рекомендується закріплювати на каркасі з застосуванням термошайб, а плівкове покриття кріпиться саморізами з пластиковими шайбами.

Відкидні дуги кришки з'єднуються горизонтальним профілем болтами або зварюються. Відстань між двома дугами не повинно перевищувати 0,5 метра. Кількість поперечок залежить від довжини парника. Торці кришок мають вигляд чверті кола. Вони наглухо зашиваються з полікарбонатом також скріплюються з підставами стулок.

Полікарбонат кріпиться до каркаса таким чином, щоб канали розташовувалися перпендикулярно до основи і захисною плівкою назовні. Стулки легко відкриваються на шарнірах або втулках, встановлених з обох сторін парника. Свердлити отвори під кріплення не рекомендується на ребрах жорсткості. Зменшити зазор між каркасом і відкривається дахом допомагає самоклеючий ущільнювач. Для зручності відкривання рекомендується зробити ручки до нижніх поперечним профілям.

Досвідчені городники радять будувати парник - «хлібницю» з полікарбонату на металлокаркасе, так як він прослужить не менше 10 років.