Головною відмінністю теплих грядок прийнято вважати збільшену температуру всередині грунту, що сприяє гарному росту і розвитку культур, навіть при сильних заморозках зовні парника. Подібна конструкція може допомогти почати вирощувати овочі з самої ранньої весни, незважаючи на низьку температуру навколишнього середовища.

 

ВИДИ ПІДІГРІВУ ДЛЯ ТЕПЛИХ ГРЯДОК В ТЕПЛИЦІ З ПОЛІКАРБОНАТУ

Сонячна енергія здатна прогріти відкритий грунт лише до кінця весни, а в деяких областях Росії навіть пізніше. Штучно нагріта земля підходить для висадки розсади вже на початку весни, при цьому коренева система рослини буде перебувати в оптимальних умовах, що добре впливає на ріст і зміцнення овочевих культур. А також теплова енергія, яка виділяється грунтом, зможе прогріти повітря в приміщенні парника.

Фахівці виділяють такі переваги теплих грядок:

 • рання посадка і можливість досягнення найбільшої кількості плодів на самому початку літа;
 • отримання великого урожаю на грунті з середніми показниками родючості;
 • скорочення потреби овочевих культур в добривах;
 • термін плодоношення рослин стає максимальним;
 • зменшується витрата води при зрошенні;
 • скорочуються зусилля на боротьбу з бур'янами. 

Складання теплою грядки в парнику виконують пізно восени або на початку весни. Фахівці радять використовувати такі способи обігріву грядок теплиці:

 • електрокабелем;
 • водопровідними трубами;
 • різними видами компосту.

Коли застосовується електричний кабель, то його необхідно заздалегідь прокласти під землею і за допомогою електроенергії провести нагрівання. Подібна система має високу ефективність, але дуже дорогий в експлуатації. Водяний обігрів застосовується з використанням спеціалізованих труб з поліетилену або інших матеріалів, які прокладаються під землею.

По довгих трубах тече вода високої температури, яка нагріває грунт. Для біологічного способу обігріву застосовують залишки різних культур і гній різних тварин. Нагрівання здійснюється через процес гниття, в результаті чого земля добре прогрівається. Подібний метод вважається найбільш економічним для обігріву грядок. Кожен спосіб має свої переваги і недоліки. Чоловік повинен підібрати самий відповідний спосіб, виходячи з особистих поглядів на вирощування овочевих культур.

 

ЯК ЗРОБИТИ ТЕПЛУ ГРЯДКУ В ТЕПЛИЦІ ЗА ДОПОМОГОЮ ЕЛЕКТРОКАБЕЛЯ

Обігрів грядок парника за допомогою електричного кабелю дозволяє добре підтримувати оптимальну температуру грунту, що сприяє максимально ефективному вирощуванню овочевих культур.

До головних достоїнств електричної нагрівальної системи можна віднести наступні:

 • можна вирощувати будь-які, навіть самі екзотичні рослини;
 • збільшується врожайність овочевих культур;
 • можна регулювати температуру ґрунту;
 • простота збірки даної системи;
 • великий термін служби.

Щоб зібрати електричну систему обігріву грядок, треба зняти до 45 сантиметрів землі. Потім укласти спеціальний теплоізоляційний матеріал, щоб теплова енергія не йшла в нижні шари грунту. Дрібно просіяним піском робиться подушка висотою до 6 сантиметрів, поливається водою і добре трамбується. Для того щоб захистити електричний кабель від різних гризунів необхідно встановити спеціальну металеву сітку.

Потім на сітку варто змійкою укласти нагрівальний електрокабель. Максимальна відстань між нитками кабелю зобов'язана бути близько 18 сантиметрів. За допомогою міцних хомутів кабель закріплюється на металевій сітці, присипається невеликою кількістю піску і трамбується. Таким чином, створюється додаткова подушка. Потім, щоб уникнути механічних пошкоджень проводу під час земляних робіт, необхідно укласти додаткову захисну сітку з металу і прикопати всю конструкцію грунтом. З-за такого пристрою овочеві культури можна вирощувати в парнику незважаючи на пору року та погодні умови.Восени і взимку варто застосовувати в теплиці додаткове освітлення.

ЯК ЗРОБИТИ ПАРНИК З ВОДЯНИМ ПІДІГРІВОМ ГРУНТУ

Теплиця з водяним підігрівом володіє дуже великою кількістю переваг. Конденсат, який утворюється на водопровідних трубах, дуже добре зволожує землю. Подібна конструкція здатна рівномірно нагрівати навколишнє повітря в теплиці. Для того щоб обігріти парник, потрібен хороший електричний або газовий котел, але можна застосувати маленьку піч з заліза або цегли на дровах. Додатково до неї варто придбати спеціальну трубу для відведення диму. Димовідвід необхідно вибирати у відповідності з моделлю котла або обігрівача.

Щоб встановити котел чи піч, попередньо потрібно підготувати міцний фундамент. Для цегляного опалювального елемента оптимально підійде бетонну основу. Котел з металу варто встановлювати на спеціальний лист, який складається з суміші цементу й азбесту. Потім конструкцію надійно закріплюють і приєднують до неї димар. Всі місця стикувань необхідно герметично закрити спеціальними засобами.

При обігріві грядок водопровідними трубами необхідно виконати такі роботи:

 • знімається грунт на глибину до 45 міліметрів;
 • на дно викопаної траншеї лягає спеціальний матеріал для теплоізоляції, приміром, звичайний пінопласт;
 • зверху укладають водопровідні труби і приєднують їх до системи опалення;
 • зверху труби засипаються шаром родючого грунту.

Такий метод обігріву грядок можна вважати оптимальним, але потрібно стежити, щоб у водопровідних трубах температура не була більше 50 градусів Цельсія, а інакше є ймовірність пошкодження кореневої системи розсади.

ЯК ЗРОБИТИ ТЕПЛІ ГРЯДКИ В ПАРНИКУ З ПОЛІКАРБОНАТУ

Біологічний метод обігріву парника відбувається з допомогою природного палива, яке укладене в підземний шар. Наповнювачем є залишки овочевих культур, тирсу і гумус. Цей матеріал необхідно рясно поливати водою, щоб прискорити процес гниття. Подібні грядки можна вважати найбільш економними конструкціями.

Теплі грядки, які працюють на природних матеріалах, можна розділити по виду конструкції на такі типи:

 • Заглиблений, коли забирається родючий шар грунту, робиться невелика траншея, укладається перегній і наповнюється грунтом так, щоб він був на одному рівні з поверхнею землі.
 • Підведений, коли забирається верхній шар грунту і укладається у виготовлені з дерева спеціальні короби, які є захистом від вимивання і осипання грунту під час експлуатації грядок.
 • Холмообразный, коли грунт укладається без дерев'яного короба зверху основної площі грядок.
 • Комбінований, коли нижній шар з органічними добривами розташовується на поверхні землі, а родючий шар ґрунту фіксується дерев'яним коробом.

Для того щоб виготовити конструкцію комбінованої обігрівається грядки, потрібно якісно розмітити місце під неї. Далі, акуратно знімається шар ґрунту, а родюча земля відкладається в сторону. Потім потрібно викопати траншею глибиною до 70 сантиметрів. Щоб захистити грунт від промерзання, дно траншеї потрібно заповнювати пінопластом або закритими пластиковими пляшками. Далі, укладається шар великих гілок, стебел рослин чи чурок з дерева. Такий шар є дренажем. Потім укладають шар паперу, який складається з непотрібної макулатури.

Далі, заповнюється шар різної органіки, відходів їжі, листя і дрібної трави. Засипається готовий перегній або будь-гумус, щоб запустився процес гниття. Ставиться заздалегідь виготовлений дерев'яний короб, який засипається родючий грунт. Всі укладені шари потрібно залити великою кількістю води. Крайній шар вкривається родючим грунтом. Земля, яка збагачена органікою, добре підійде для вирощування помідорів, огірків та інших овочів. Процес гниття може прогрівати ґрунт протягом декількох місяців.

ЯК КРАЩЕ ПРОГРІТИ ГРУНТ В ПАРНИКУ РАННЬОЮ ВЕСНОЮ

Маючи парник з полікарбонату, посадку овочевих культур варто починати на самому початку весни. Щоб це зробити, потрібно прогріти землю і повітря в приміщенні. Фахівці виділяють такі методи збільшення температури ґрунту:

 • Електроопалення повітрям, легкий і економний спосіб. Потрібно лише купити обігрівальний вентилятор і подати до нього електричне живлення.
 • Електричний обігрів грядок спеціальним кабелем. Це дуже проста в монтажі система, яка нагріває землю до потрібної температури і підтримує його в оптимальному стані.
 • Інфрачервоний спосіб із застосуванням спеціалізованих світильників. Головною особливістю цього методу є можливість обігріву лише овочевих культур, без збільшення температури навколишнього повітря в парнику.
 • Водопровідні труби є гарним елементом обігріву грунту, спеціальних стелажів і грядок. Додатково при цьому методі земля зволожується конденсатом.

Теплиці з штучним нагріванням можуть утеплити, обігріти грунт і навколишнє повітря з-за своєї конструкції з електронагрівом, що дозволяє вирощувати овочеві культури з початку весни до кінця осені.