Якщо правильно розмістити грядки в теплиці, використовуючи всю корисну площу, працювати в них буде зручно. Грамотно розміщені рослини отримають достатньо місця, світла, тепла. Відповідно, урожай порадує своєю щедрістю. Кожен поважаючий себе дачник обов'язково розмістить на своїй ділянці критий город. Парники розміром 3х6 м застосовують в основному на невеликих дачних ділянках. Тепличний будиночок можна виготовити своїми руками, використовуючи дерев'яні рами, скло, поліетиленову плівку. Можна купити готовий парник.

 

Популярністю користуються парники з полікарбонату. Цей матеріал добре розсіює світло, він міцніше скла, теплиця швидко монтується і демонтується. Полікарбонат захищає рослини від ультрафіолету. Різкі перепади температури не позначаться на якості і стан цього матеріалу. Термін служби такого парника досягає 15 років.

ЯК РОЗТАШУВАТИ ГРЯДКИ В ТЕПЛИЦІ 3Х6, ОРІЄНТУЮЧИСЬ ПО СТОРОНАХ СВІТЛА

Споруджуючи город під дахом, потрібно правильно розташувати його відносно сторін світу. Ще потрібно обов'язково враховувати вплив вітрового навантаження. Ігнорування цих умовможе призвести до неякісного розвитку рослин.

Принципи розташування теплиць при орієнтуванні по сторонах світу:

 1. Тепличний будиночок потрібно розташовувати по напрямку з півночі на південь. Це оптимальний варіант для низькорослих культур. При такому розташуванні рослини отримають максимум світла і тепла протягом всього світлового дня.
 2. Якщо рослини високорослі, грядки слід розташовувати в напрямку зі сходу на захід. При такому їх розміщенні, сонячне світло буде добре проникати між листям і висвітлювати нижні яруси рослин.
 3. Якщо ландшафт ділянки нерівний, парник повинен бути розміщений на південному схилі. При неможливості встановити теплицю належним чином, обирають варіант, який підходить найкраще, а грядки і стелажі в такому будиночку влаштовують перпендикулярно схилу, ступенями, з нахилом, орієнтованим на південь. Таким чином, сонячної енергії вистачить всім рослинам в необхідній кількості.

Ідеальне розташування парника щодо сторін світла:

 • одна довга сторона орієнтована на схід;
 • друга довга сторона, відповідно, орієнтована на захід;
 • вузька торцева стіна з південної сторони;
 • вхід у теплицю з іншого торцевої сторони, спрямованої на північ.

РОЗМІЩЕННЯ ГРЯДОК В ТЕПЛИЦІ

СХЕМИ РОЗТАШУВАННЯ ГРЯДОК

Розробляючи схеми розташування грядок у теплиці 3 на 6 метрів, городники використовують кожен сантиметр корисної площі. Розглянемо варіанти можливого розміщення майданчиків для городніх культур і можливі розміри грядок у теплиці 3х6:

 1. Дві грядки шириною 1,2 м розташувати в парнику уздовж бічних сторін, а ширина доріжки залишиться 60 см. Але при такій ширині посадочної площадки дотягнутися до рослин, що ростуть біля стінки, не кожному городникові буде зручно.
 2. Три гряди і дві доріжки шириною по 60 див. Тут площа під посадку стане трохи менше, але обробляти грядки, доглядати за рослинами буде набагато зручніше. Це, мабуть, оптимальна ширина грядок у теплиці, що має розміри 3х6.
 3. Грядку, шириною 70 см, розташувати в центрі, а по периметру парника розмістити майданчики, шириною 65 см. Ширина двох проходів буде по 50 див. В такому парнику використовувати тачку для роботи не рекомендується. Можна легко пошкодити рослини.
 4. Одна широка грядка в центрі теплиці, з підходом до неї з усіх сторін. Культури в цьому разі отримують максимум світла і тепла, але посадкова площа буде порівняно невеликою.

Для комфортного догляду за рослинами, висоту грядок в парнику роблять 40 см. При односторонньому підході, ширина грядок у теплиці не повинна перевищувати 1,2 м, щоб праця була ефективним і повноцінним.

Якщо дачник використовує в роботі тачку, ширина центральної доріжки повинна бути не менше 90 див. Якщо проходи передбачаються виключно для ходьби, достатня ширина для них 50 див.

РАЦІОНАЛЬНЕ РОЗТАШУВАННЯ РОСЛИН

Основоположним чинником для розташування грядок у тепличному будиночку залишається вибір культур, які планується вирощувати в теплиці. Багато городників у своїй практиці використовують деякі секрети висадки рослин.

 1. Високорослі сорти висаджують у два ряди. Вдалим варіантом можна вважати висадження таких рослин в центрі теплиці, а з боків розсаджують низькорослі види культур. Дуже добре поєднувати сорти, які дозрівають у різний час.
 2. Низькорослі скоростиглі сорти томатів висаджують, формуючи по 2-3 стебла, без пасинкування. Ефективним стане розміщення кущів у шаховому порядку. Вільний відстань між рядами рослин в цьому випадку, близько 50 див.
 3. Якщо у теплиці розташовані три гряди, на бічних розміщують культури в один ряд, а центральну майданчик засаджують рослинами в два ряди.

ВИКОРИСТАННЯ ВЕРТИКАЛІ

У теплиці можна організувати не тільки грядки, розташовані в одній площині, але і скомпонувати їх по вертикалі. Однак стелажі потрібно робити такими, щоб нижні яруси не страждали від нестачі світла. При використанні такої методики, корисно знати:

 1. Дорослі рослини будуть відмінно почувати себе на середніх і нижніх ярусах. На цих рівнях, можна розташувати і ємності, в які висаджені, наприклад, молоді кущики полуниці.
 2. Розсада найбільше потребує в теплі і світлі, тому розміщувати її потрібно на верхніх ярусах стелажів. По мірі того як рослини стають дорослішими, їх поступово переміщують вниз.
 3. Нижні полиці повинні бути самими широкими. Далі, чим вище розташована полиця, тим її ширина менше. Така умова потрібно дотримуватися для того, щоб рослини, розташовані на більш низьких полицях, не були затінені вищестоящими ярусами. Таким чином, сама верхня полиця буде значно вужчою, ніж нижня.
 4. Під стелажами дуже зручно розміщувати потрібні для роботи пристрої, інструменти.

Досить популярним варіантом того, як робити грядки в теплиці, розташовуючи їх вертикально, можна вважати терасне розташування грядок уздовж однієї бічної сторони, а вздовж іншого боку, їх можна залишити традиційними. Але застосовують таку методику, якщо в теплиці вирощують різні види культур. При цьому на кожній терасі можна висаджувати тільки один вид культур.

Вертикальні грядки можна влаштувати не тільки у вигляді стелажів або терас. Часто використовують такі конструкції:

 1. Грядка-підв'язка. Використовується для культур, що потребують підв'язування до опори. При пристрої такої конструкції застосовують щити, перегородки, пластикові сітки. По мірі зростання рослина чіпляється за опору і тягнеться догори.
 2. Грядка-полку. Це конструкція з надставленных один над одним коробів. Часто використовується для низькорослих рослин з поверхневою кореневою системою.
 3. Грядка з пластикової труби. У трубі просверліваются отвори, всередину неї засипається земля. Труба, наповнена землею, встановлюється вертикально в теплиці. Ці пристосування дуже зручні для вирощування суниці.

Підвісні конструкції розміщують над горизонтальними грядками. Їх використовують для розміщення низькорослих рослин у горщиках, ящиків з зеленню. Такі полки повинні бути міцно закріплені.

Потрібно пам'ятати про те, що на вертикальних грядках будуть добре себе почувати тільки рослини зі слаборозвиненою кореневою системою. Так як грунт в таких конструкціях пересихає швидше, вона потребує постійного підживлення. Позитивним моментом можна вважати набагато меншу її схильність до зараження.

ЯК ЗРОБИТИ ГРЯДКИ В ТЕПЛИЦІ?

ТЕПЛІ ГРЯДКИ

Компостні грядки використовують для підвищення врожайності. Грунт в них переорювати не потрібно. При гнитті органіки виділяється тепло, завдяки якому дуже добре прогрівається ґрунт, прискорюється процес росту культур. Над шаром компосту накопичується багато вуглекислого газу, який так необхідний для фотосинтезу. Завдяки тому, що всередині високих грядок у теплиці температура вище, ніж у навколишнього середовища, на них успішно висаджують ранню розсаду. В результаті рослини можуть довше плодоносити.

Як зробити теплі грядки в теплиці своїми руками? Насамперед потрібен грунт. Городники готують його самостійно або набувають готовий субстрат. Потрібно запастися шифером, дошками, тирсою або соломою. Основним удобрительным шаром служить гній.

 1. На місці майбутньої грядки риють траншею необхідної ширини. Глибина повинна бути не менше 50 см. Дно ями потрібно добре вирівняти.
 2. Уздовж стінок траншеї встановлюють опалубку, використовуючи будь-який матеріал: дошки, шифер, цеглу або полікарбонат.
 3. Дно грядок встилається різними відходами, в якості яких можуть служити опале листя, підгнивша кора дерев, наповнювачі з соломи, полова, тріска. Товщина такої підстилки має бути 10-15 см. Щоб захистити рослини від гризунів, на дно траншеї можна укласти спеціальну сітку. Замість тирси можна використовувати підгнилі дошки.
 4. Подушку з рослинних відходів накривають зверху початківцям перегнивати гноєм. Висота шару з гною досягає 20 див. Зверху заливають окропом, щоб просочилися всі шари. Така технологія дозволяє запустити процес бродіння. Гній іноді замінюють трав'яним перегноєм. Подогревающую подушку накривають чорною плівкою для розігріву. Після цього гряди залишають у спокої на період від 3 до 7 днів.
 5. Далі, плівку знімають, а грядку засипають родючим грунтом товщиною 30 див. Можна висаджувати рослини.
 

Стандартна висота теплою грядки в теплиці становить 20 див. Якщо в плани городника входить висаджування ранніх сортів культур, то висота грядки в теплиці повинна досягати 80 див.

Закладена одного разу тепла грядка може прослужити протягом 4 років. Потім вона розбирається і на її основі можна зробити нову. Як використовувати теплу грядку?

 • 1 рік. Температура ґрунту найвища. Такі умови дуже підходять кавунам, диням, кабачків. Коренеплоди і зелень у перший рік експлуатації теплої грядки висаджувати не рекомендується.
 • 2 рік. Температура грунту знижується, для кавунів, гарбузів та динь вона стає недостатньо високою. Можна висаджувати кабачки, помідори, огірки, капусту.
 • 3 рік. Вміст нітратів в грунті стає низьким. Можна висаджувати картоплю, цибулю, редьку, моркву.
 • 4 рік. У грунті мінімум органічних речовин. Висаджуємо зелень, бобові.

ОПАЛУБКА ДЛЯ ГРЯДОК

Опалубка використовується для того, щоб під час поливу грунт не розмивалася і не стікала в проходи між гряд. При влаштуванні теплих грядок в теплиці, для їх огородження, використовують різний матеріал: дошки, каміння, шматки шиферу, листи полікарбонату.

Самим популярним матеріалом для цих цілей служить деревина. Але поряд з легкістю, простотою і бюджетностью цього матеріалу, використання дощок для опалубки має свої мінуси. Деревина швидко гниє, покривається грибком, пліснявою. Дерев'яну опалубку у теплиці часто потрібно змінювати.

Кращим варіантом огорожі для гряд є шифер. Цей матеріал не піддається гниттю. Він досить міцний і успішно виконує роль огорожі. Але слід пам'ятати, що використовувати можна тільки абсолютно цілі листи шиферу. Тріснуті або сколені листи виділяють у повітря канцерогени, що небезпечно для здоров'я людини.

Щоб виготовити опалубку з шиферу своїми руками, абсолютно цілі аркуші вкопують у землю на глибину 15 см, скріплюють їх за допомогою саморізів куточками з оцинкованого заліза. Щоб отримати більш міцні гряди, з квадратної труби потрібно зробити П-подібні елементи, встановити їх кінцями вгору в проходах між ними приварити куточок, а всередину вкласти листи плоского шиферу.

Власники теплиць повинні перед кожним дачним сезоном переміщати рослини всередині свого критого городу, міняти місцями посадки, повинні знати, як правильно зробити грядки в теплиці своїми руками, застосовуючи найбільш зручний для себе варіант.

Як бачимо, пристрій грядок у теплиці своїми руками не представляє складності для городника. Потрібно тільки заздалегідь все спланувати і прорахувати ще до моменту закладки самого парника.