Окреме приміщення, що служить для вирощування овочів і фруктів в спеціальному мікрокліматі називається теплицею. Теплицю своїми руками побудувати важко, тому, що для початку необхідно правильно спроектувати креслення, а потім втілити їх в реальність, щоб потім приміщення приносило гарний урожай щороку.

Незважаючи на це будівництвом теплиці своїми руками може зайнятися звичайний чоловік, без навичок в будівництві. Саме просту теплицю здатний зробити будь-яка людина, досить скористатися порадами з цієї статті.

ВИДИ ТЕПЛИЦЬ.

Для початку слід дізнатися про всі види теплиць, які можна зробити своїми руками. Слід розібрати їх характеристики, потрібні матеріали, природно, вартість кожної теплиці і всі етапи будівництва. Найпоширенішими з них є арочні, двосхилі і односхилі теплиці.

АРОЧНІ.

Арочна теплиця нагадує арку, адже її дах зроблений у вигляді дуги. Цей спосіб будівництва хороший тим, що рослини і квіти в теплиці отримують більше світла. Взимку на даху у вигляді дуги не буде накопичуватися сніг, тому приміщення не загрожує будь-яка деформація склепіння.

Переваги:

 • рівномірний розподіл сонячного світла;
 • економія матеріалу при будівництві;
 • на даху не затримуються опади;
 • мало стиків і з'єднань між криючим матеріалом.

Недоліки:

 • якщо використовувати 1 лист кроющего матеріалу на арку, то споруда вийде невисокою;
 • складно зробити кватирки для вентиляції;
 • складно зробити каркас для арки.

ОДНОСХИЛІ.

Даний вид будівлі зазвичай однією стороною примикає до якоїсь будівлі. Дачники без праці можуть побудувати теплицю своїми руками до задньої стіни будинку. Споруда не займе багато місця і не витратить багато коштів. Якщо будинок, до якого буде підключена теплиця ще й буде опалюється, то це тільки плюс.

Переваги:

 • економія на обігріві приміщення;
 • економія каркасного матеріалу.

Недоліки:

 • велика площа ската, це буде заважати снігу скочуватися;
 • при великому снігопаді споруда може постраждати.

ДВОСХИЛІ.

Дані споруди вважаються найпопулярнішими серед дачників. Вони відрізняються надійністю і дахом у вигляді трикутника.

Переваги:

 • проста конструкція. Будівництво теплиці своїми руками не займе багато часу. Каркас простий, а покриття може бути різним;
 • великий простір, ніж, наприклад, у теплиці арочної;
 • зможуть витримати велика кількість опадів;
 • хороша освітленість.
У таких конструкціях дачники вирощують не тільки овочі і фрукти, але навіть оранжереї з квітами і майструють спеціальне місце для відпочинку.

ЗИМОВІ.

Цей вид теплиць повинен обов'язково мати систему опалення, тому вибирати місце для будівництва зимової теплиці краще всього біля комунікаційної системи. Але існує ще один варіант обігріву, з допомогою печі. Але це принесе багато клопоту і витрат.

Крім цього, зимову теплицю своїми руками потрібно будувати на міцному фундаменті, а також добре зміцнити дах, щоб важкий сніг не зруйнував конструкцію парника.

ЛІТНІ.

Для цього виду теплиць можна підібрати будь каркас, який обтягується поліетиленовою плівкою. Річна конструкція вважається найбільш доступним і простим варіантом будівництва.

Каркас може бути зроблений з дерева або полівінілхлоридних труб. Таку теплицю здатний побудувати навіть та людина, яка не має навичок у будівництво.

ТУНЕЛЬНІ.

Тунельні теплиці можуть бути побудовані як для зимового вирощування рослин і квітів, так і для літнього.

Переваги:

 • споруда має арочну форму, і скільки арок встановіть, такий і буде протяжність конструкції;
 • в такій споруді можна садити високорослі рослини;
 • легко і швидко встановлюється, а також демонтується;
 • з-за дугоподібного каркасу конструкція відрізняється підвищеною стійкістю до погодних явищ;
 • вирощувати можна різні сорти рослин і служить також парників.

КРИЮЧИЙ МАТЕРІАЛ ДЛЯ БУДІВНИЦТВА.

Отже, з видами дачних будівель їх плюсами і мінусами розібралися, тепер потрібно переходити до головного і важливого етапу в будівництві – це вибору кроющего матеріалу.Найдорожчим варіантом є скління споруди, альтернативою може служити лише старі віконні рами.

Взимку необхідно, щоб конструкція була оснащена подвійним склом або ж склопакетом. Кожен рік популярними стають зимові споруди з покрівлею з сотого полікарбонату, товщина якого становить 8-10 мм.

Варто відзначити, що поліетиленова плівка буває різної товщини. Переваги цього виду покрівлі в тому, що поліетилен володіє хорошою еластичністю, морозостійкістю, вологонепроникність і прозорістю. Для літніх конструкцій підійде товщина плівки від 80 до 100 мкр. Для зимових від 150 до 400 мкр. Така плівка здатна витримати злива і град.

Ще одним покрівельним матеріалом є стільниковий полікарбонат. Цей матеріал знайшов популярність зовсім недавно, а все завдяки своїй універсальності. Переваги полікарбонату в наступному:
 • міцність;
 • довговічність порівняно з поліетиленом;
 • пропускаемость світла, полікарбонат краще пропускає сонячні промені, ніж плівка;
 • дешевше, ніж скляні споруди;
 • важить менше, ніж-те ж саме скло;
 • пластичність, його можна гнути і робити з нього арки;
 • безпека при монтажі на відміну від скла.

Скло є класичним варіантом для покрівлі. Його можна назвати міцним матеріалом, але при цьому самим крихким. На сьогоднішній день вважається, що споруди зі скла є самими довговічними будівлями, які нічого не бояться. При будівництві скляних теплиць потрібно також приділити належну увагу каркасу. Якщо він виконаний з дерева, то його обов'язково потрібно обробити і нанести фарбу, а якщо каркас зроблений з металу, то під ним повинен бути надійний фундамент.

МАТЕРІАЛ ДЛЯ КАРКАСА.

Міцність будь-якого виду теплиць залежить від матеріалу для каркаса. Самим доступним і простим матеріалом вважається дерево. З бруса, стовпів, дощок або просто віконних рам можна побудувати будь-яку теплицю своїми руками. Якщо правильно обробити дерево, то воно прослужить довго.

Металеві споруди вважаються складними спорудами, і якщо ви не розбираєтеся в зварюванні, то краще не братися за будівництво каркаса з металу.

Так як зробити теплицю своїми руками?

Для початку потрібно підібрати гарне місце, де буде розташовуватися споруда. Потім визначити, яка імена конструкція потрібна і що в ній буде вирощуватися. Для вирощування овочів і фруктів відмінно підходить арочна теплиця. Необхідно будувати її так, де протягом всього дня знаходиться сонце, адже врожайність залежить від кількості отриманих сонячних променів.

Тепер варто перейти до складання креслення. Це потрібно для того, щоб при покупці матеріалу не упустити нічого. Потім слід розмітити територію, на якій з'явиться споруда, бажано трохи далі від дому. Не забудьте, що під теплицею потрібно вирити великий котлован. Якщо теплиці великого розміру, то для котловану краще скористатися спеціальною технікою, тому що самостійно його копати буде важко і довго.

Котлован потрібно зробити такої глибини, щоб відчувати себе всередині теплиці комфортно. Якщо котлован робиться неглибоким, то конструкцію споруди необхідно підняти. Ідеально, якщо висота котловану буде збігатися з висотою садівника.

Після того як фундамент буде готовий потрібно переходити до стін. Не забудьте про трубу вентиляції або кватирки.

Будівництво різного виду теплиць проходить по-різному, все залежить від конструкції, і для чого буде використовуватися споруда. Як побудувати теплицю для зимового вирощування? Для цього виду конструкцій необхідно більше матеріалу. До того ж тут буде використовуватися обігрів, і продумати його потрібно заздалегідь. Але котлован і фундамент для всіх видів будівель будується однаково.

Після монтажу фундаменту слід перейти до спорудження каркаса стін або теплиці. Знову ж таки це залежить від виду споруди і матеріалу. Каркас з металу або дерева потрібно кріпити на крокви. Після того як каркас повністю зібраний слід переходити на будівництво даху.

Як побудувати парник своїми руками? Це зробити дуже просто. Для парника підійде така ж схема будівництва, як річної теплиці, але тільки поліетиленову плівку потрібно вибирати найбільшої товщини. Завдяки цьому в споруді буде спекотно і створиться парниковий ефект.

При будівництві даху потрібно врахувати, що при двускатном варіанті необхідно одну сторону даху обробити теплоізоляційним матеріалом. Це допоможе зберегти тепло всередині будівлі і посилити освітленість. Для літньої конструкції цього робити не потрібно. А ось із зимовим видом теплиці трохи складніше. Для зимової споруди потрібно створити хорошу герметичність, а також правильно встановити систему опалення.

Не забудьте, що дах з полікарбонату прослужить довго, але і ціна висока, а також вона доставить деякі труднощі при будівництві. Дах з полікарбонату неможливо швидко демонтувати на відміну від даху з поліетилену.

У випадку з текстильним матеріалом для даху, то він не володіє високою теплоізоляцією. Цей вид даху легкий і доступний і робити його просто.

ВИСНОВОК

Підводячи підсумки, можна зробити наступний висновок, що найоптимальнішим варіантом для самостійного будівництва конструкції на дачній ділянці є споруда з пластикових труб і поліетилену. Конструкція має безліч переваг, але, крім цього, вона міцна, а головне за доступною ціною і може прослужити як парника.