Баклажани вже дуже давно завоювали любов вітчизняних споживачів. З приходом осені можна побалувати себе смачними стравами з цього овоча. Баклажан досить волого - і теплолюбний, тому в нашому кліматі вирощувати його самотужки не легко. Однак при організації оптимальних умов для даної культури в теплиці з полікарбонату, можна отримати хороші результати.

 

СОРТИ БАКЛАЖАНІВ ДЛЯ ТЕПЛИЦІ З ПОЛІКАРБОНАТУ.

Тепличне вирощування баклажанів – це процес досить копіткий і трудомісткий. У теплиці потрібно створити особливий мікроклімат зі своєю вологістю і температурою.

Ось найпопулярніші сорти, які рекомендовані до посадки для початківців городників:

 • Санчо Панса – сорт має округлу форму, що нагадує помідор. Кущ виростає до 1,8 метра, тому вимагає підв'язки. Сорт прекрасно підходить для консервації. Плоди довго зберігаються.
 • Чорний красень: самий невибагливий сорт, який дає хороші результати, як на відкритому ґрунті, так і в теплиці. Сорт досить стійкий до різних захворювань, які властиві даній культурі, і до колорадським жукам в тому числі. Плоди середнього розміру, кущ невеликий, час дозрівання 120-130 днів.
 • Байкал – сорт, який користується популярністю в холодному кліматі, стійкий до періодичних посух і до захворювань. Плоди з зеленуватою м'якоттю, майже чорні. Добре підходять для консервації.
 • Багіра: сорт ранньостиглий. Кущі невеликі, тому відмінно підійдуть для вирощування в теплиці, плоди фіолетового кольору, без гірчинки і з білою ніжною м'якоттю. Можна вирощувати в Сибіру.
 • Фабина F1 ранньостиглий сорт. Має висоту 60-70 див. Вимагає догляду, регулярного добрива і багато світла. Запилення відбувається самостійно. Плоди дає досить великого розміру.
 • Чорна місяць: сорт, стійкий до хвороб, проте потребує особливого догляду – регулярному поливі і дотримання світлового режиму, тільки в цьому випадку кущі добре плодоносять. Рослині потрібно багато простору, так як воно досить гілляста.
 • Лускунчик F1: популярний гібрид для промислового вирощування в теплиці. Кущі високі з великими плодами. Тривалий час зберігають смакові якості та товарний вигляд.
 • Софія – пізньостиглий сорт, що має невисокий кущ і великі плоди. Відмінно тримає перепади температур, однак вимагає дотримання правил агротехніки і схильний до захворювань.
 • Городовий F1 – пізньостиглий гібрид підходить лише для вирощування в теплиці. Досить високий кущ (до 2,5 м) з великими плодами. Запилювати необов'язково. Використовується для заготовок і добре зберігається.

АГРОТЕХНІКА ВИРОЩУВАННЯ БАКЛАЖАНІВ.

Баклажан – досить вимоглива і примхлива рослина. У теплиці він менше піддається заморозкам, вітрам і перепадам температур.

Секрети вирощування баклажанів:

 • Краще щоб відбувалася посадка баклажанів у теплицю з полікарбонату, так як в скляних і плівкових парниках можливий перегрів рослин;
 • Вимагає хорошої освітленості;
 • Необхідна температура 21-24С (при заморозках рослина загине, при різкому зниженні температури квіти опадають);
 • Не любить дуже довгого світлового дня (не більше 12 годин), інакше підвищується час дозрівання плодів і цвітіння;
 • Вирощування баклажанів у теплиці потрібно проводити на родючих грунтах з підвищеним вмістом фосфору, калію, азоту;
 • Землю необхідно добре зволожувати, так як при нестачі вологи плоди будуть гіркими і дрібними;
 • Відмінно росте поряд з огірками і перцями, але разом з помідорами не можна висаджувати, так як плоди починають хворіти;
 • Земля повинна бути пухкою, так як корені знаходяться досить близько до поверхні;
 • Не варто близько висаджувати один до одного кущі, так як є ризик появи грибкових заражень;
 • Тривалість дозрівання – до 110-160 днів;
 • Потребує підживлення, тим більше на бідних грунтах.

Якщо баклажани правильно висаджувати у відкритий грунт, то лише в парнику або під плівку.

ВИСАДКА БАКЛАЖАН У ТЕПЛИЦЮ.

Для того щоб отримати гарний врожай у майбутньому сезоні, необхідно підготувати з осені і знати певні особливості.

В першу чергу необхідно підготувати грунт:

 • Перекопуємо землю, потім проливаємо, підгодовуємо перегноєм або торфом.
 • Знезаражуємо грунт. Існує кілька варіантів: біологічний, коли необхідно прибрати верхній шар землі і викласти з неї окрему гряду, яку поливають розчином з гною, розпушують і прибирають бур'янисту траву; тепловою – грунт обдають окропом; хімічний – землю поливають розчином формаліну або хлорного вапна, накривають на добу поліетиленом, після перекопують.
 • Перед посадкою саджанців землю потрібно знову обробити. Внести в грунт суміш торфу з перегноєм або піском. Полити землю розчином марганцю. Через 3 дні можна висаджувати сіянці.

ЯК ВИРОЩУВАТИ: РОЗСАДОЮ АБО НАСІННЯМ?

У будь-якому регіоні нашої країни баклажани висаджувати необхідно виключно розсадою. З урахуванням сорту і кліматичних умов розсаду засівають приблизно за два місяці до посадки її у відкритий грунт.

Потрібно відповідально поставитися до вибору насіння, так як від якісного посадкової сировини і залежатиме майбутній урожай. Під час вибору зверніть увагу на терміни дозрівання, регіон проживання, рекомендації виробників, розміри рослини.

Перш ніж посадити насіння його необхідно знезаразити перекисом водню чи розчином марганцю. Для замочування насіння можна використовувати гарячу воду (до 12 години), потім їх висаджують. Для розсади баклажанів не потрібно використовувати загальні ящики, так як рослина досить чутлива до пересадки. Посадка виконується так: кожну насінину треба посадити в окрему тару: можна купити торф'яні стаканчики або зробити з пластикових пляшок. У миску насипати чорнозем з торфом і тирсою або піском. Після посадки кожен стаканчик закрити поліетиленом.

До утворення паростків необхідно підтримувати високу температуру. Розсаду потрібно тримати на сонячному підвіконні. Саджанці необхідно добре поливати.

Коли сіянці дадуть більше 5 листків, необхідно готувати баклажани до посадки:

 • Загартовування: відбувається поступове провітрювання, потім виніс на вулицю;
 • Підгодовування добривом;
 • Своєчасна посадка саджанців у відкритий грунт, щоб вони не переросли.

Баклажани саджати у відкритий грунт можна в лютому (коли теплиця утеплена) і в квітні-травні, коли температура встановиться в районі 19С. Садити необхідно на грядки висотою 28-32 см на невелику глибину, між кущиками залишаючи відстань приблизно 50 см. Коли саджанці вирощувалися в торф'яних стаканчиках, то висаджувати їх треба не дістаючи з них. Баклажани досить чутливі до пересадки, тому головне завдання не пошкодити коріння. Протягом першого тижня після посадки парник бажано затінити.

ДОГЛЯД ЗА БАКЛАЖАНАМИ.

Основні принципи догляду:

 • підживлення добривами;
 • розпушування землі;
 • регулярний полив.

Оскільки у баклажан нетривка і ніжна коренева система, то замість регулярної прополки краще грядки накрити соломою і шаром сухої трави або нетканим матеріалом для мульчування землі.

У деяких випадках на кущі бризкають цукрову воду, вона є принадою для комах, які запилюють рослини при появі квітів. Під час цього процесу забороняється використовувати різні хімікати, щоб не відлякати комах.

Як правило, через місяць після утворення перших квітів на кущах з'являються плоди. За час зростання баклажанів необхідна трьох етапна підгодовування рослин, яка виконується за допомогою гнойових сумішей і мінеральних домішок. Перша підгодівля робиться після 10 днів після висадки баклажан, друга – через 20 днів, третя – при утворенні перших плодів.

Необхідно своєчасно видаляти бур'яни, і захищати баклажани від різних захворювань і шкідників, якими є попелиця, капустянка, трипси, слимаки.

Для захисту рослин від шкідників потрібно обробляти баклажани спеціальними препаратами. Від захворювань за сезон 3-4 рази необхідно обприскати рослини Фитоспорином.

ФОРМУВАННЯ КУЩІВ

Необхідно регулярно обрізати пасинки, які заважають утворенню плодів. На кущі для правильного розвитку рослини зобов'язане знаходиться не більше десятка зав'язей і близько трьох здорових і міцних пагонів.

Щоб кущ розвивався з хорошими зав'язями потрібно обрізати перший верхня квітка. Робиться це для правильного розгалуження.

Формування кущів низькорослих сортів рослини не потребує максимальних зусиль. Необхідно лише прибирати непотрібні зав'язі, які не встигають дозріти до перших морозів.

Формування кущів високорослих видів баклажан потребує більшої уваги і проводиться в декількох варіантах, що залежать від кількості пагонів, які розгалужуються від верхівки основного стебла:

 • Формування куща в одне стебло використовується для высокорастущих сортів, які посаджені в міні-теплиці або для слабких кущів, у яких паростки не можуть утримувати плоди. Для чого треба зберегти один найбільш міцний втеча, закріпивши його за допомогою дроту і опори.
 • Формування куща з двох пагонів проводиться для рослин середньої висоти. Після формування залишається два найсильніших втечі, які надалі почнуть давати хороший врожай.
 • Якщо розсади трохи, то, як правило, залишають три стебла. Однак цей спосіб можна застосовувати в просторих місцях посадки, якщо відстань між рослинами дуже велике.

Якщо пагони розростаються на кущах, то необхідно вибрати найбільш міцний, і залишити його в якості основного стебла. На слабких пагонах залишають лише плід, а безпосередньо вони прищіпують. Пагони, на яких немає зав'язей, повністю видаляються. Залишаються лише голі гілки з плодами.

Для того щоб швидше визрів урожай, ріст куща зупиняють, прищипуючи його верхню частину. Це потрібно виконати за місяць до завершення вегетативного періоду.

У посушливі сезони і при дуже високих температурах біля куща обпадають квітки і зав'язі формуються неправильно, а плоди, які готові до споживання, віддають гіркотою.

ЧОМУ БАКЛАЖАН НЕ РОСТЕ?

Багато городників під час вирощування баклажанів стикаються з різними проблемами.

Назвемо головні причини появи проблем, чому не ростуть баклажани:

 • Скручування листя: нестача фосфору або світла, комахи, надмірний полив.
 • Жовтіє листя: головна причина – брак вологи й азоту в землі. Рослини можуть пожовтіти після пересадки. Жовті листя є сигналом рослини про зміну умов утримання. Необхідно збільшити полив або підгодувати баклажани.
 • Захворювання: досить часто зустрічається така хвороба, як фітофтороз – листя починають покриватися бурими плямами. Грибок фітофтора поширюється досить швидко, тому необхідно максимально швидко позбутися від вогнища захворювання. Інфіковані та здорові кущі необхідно присипати золою і обприскати розчином мідного купоросу.
 • Відсутність зав'язей: пошкоджені коріння, недолік світла, надмірний нагрів в парнику, недостатній полив.
 • Комахи. У теплицях часто розмножується павутинний кліщ. Цей шкідник дуже швидко обплутує все кущі і губить їх. В цілях профілактики необхідно дезінфікувати рослини і теплицю спеціальними засобами.
 • Попелиця – також бич для цього рослини. Обробляти спеціальними препаратами можна під час цвітіння, а також не допускати сильно високої вологості і добре провітрювати парник.

Дотримуючись основних рекомендацій щодо того, як правильно вирощувати баклажани, ви зможете без проблем грамотно підготувати грунт і висадити у теплицю рослини. А проведення своєчасного поливу і підтримання правильної температури, захист від шкідників і внесення підгодівлі дасть можливість вирощувати кожному городникові хороший урожай баклажан.