Ось і настав час для серпневих робіт в саду. Що, коли і як правильно зробити, не зашкодивши деревам та ягідним культурам?

Настав час обійти яблуні, сливи і груші, вирізати наявні вовчкові пагони, а також вертикальні пагони, що знаходяться у верхній частині знижених крон. Також необхідно видалити прикореневу поросль.

Груші та яблуні пізніх сортів потрібно підгодувати розчином пташиного посліду з розрахунку 0,5:10 або коров’яку – 1:10. Підгодовувати потрібно дерева, на яких очікується гарний урожай.

У першій половині серпня ще можна провести щеплення вічком, а також потрібно перевірити стан щеплень, проведених два тижні тому. Якщо вічко прижилося, то черешок при легкому натисканні на нього відвалиться, а сама брунька має здоровий вигляд.

Якщо у вас є вкорінені живці обліпихи або кісточкових культур, то прийшов час їх загартувати. Для цього потрібно підняти плівкове укриття до половини, а в кінці місяця і зовсім зняти плівку.

У першій половині серпня на штамби пізніх і середніх сортів груші, яблуні і сливи потрібно накладати ловчі пояси, а з накладених раніше поясів своєчасно видаляти шкідників.

Перевірте вишні і виріжте всохлі і уражені монілиальним опіком гілки.

На початку серпня пора висаджувати вирощену під плівкою розсаду суниці. В кінці місяця проводять ранньо-осінню посадку сортової суниці.

У кінці серпня висаджують здерев’янілі пагони білої і червоної смородини. Висаджувати живці потрібно під кутом в 45 градусів до поверхні грунту. Над поверхнею землі має залишатися 1-2 бруньки.

Якщо ви хочете розмножити ожину або чорну малину, то серпень – час вкорінення верхівок – їх потрібно притиснути до землі і прикопати в ямки.

У серпні вирізають пагони, стебла ожини і малини.

Ягідники, уражені іржею або антракнозом, потрібно обробити хлорокисом міді з розрахунку 40 г на 10 л води.

Серпень - час збору і переробки груш, яблук, слив та інших плодів, заготівель на зиму.
У цьому місяці спостерігають за тим, щоб під деревами не лежала падалиця. Плоди, уражені хворобами і шкідниками, знищують. Перевіряють пастки на наявність шкідників.
Особливу увагу приділяють молодим посадкам. Початок серпня - жаркий період, і потрібно проводити регулярні поливи, а також захищати дерева від шкідників і хвороб.

На кісточкових деревах, таких як вишня, слива і абрикос, з'являється камедь (клейка речовина бурштинового кольору), яку потрібно видалити. Камедь зрізають до живої тканини, а місце зрізу обробляють мідним купоросом (10 г на 1 л води) або сумішшю коров'яку з глиною (1:1). Оброблене місце обмотують мокрою ганчіркою і залишають на тиждень. Ганчірку слід періодично змочувати.
Серпень - час обрізки вишні і черешні, оскільки в цей час у них не виділяється камедь. У вишні, черешні, абрикоса та інших дерев може спостерігатися відмирання верхівок через ураження хворобами чи шкідниками. Ураженим зрізають верхівки і спалюють. Якщо пагони сливи й абрикоса уражені моніліозом, то їх обрізають, захоплюючи до 8 см живої деревини.
Скоротити кількість вишневої мухи можна, якщо перекопати землю під деревами і перевернути пласт.
В серпні яблуні, груші та айва можуть бути вражені червицею в'їдливою, тому необхідно стежити за появою засохлих пагонів. Такі пагони вирізують, а ходи обробляють децисом, арріво або фастаком.
На пізніх сортах ведуть боротьбу з плодожеркою. Дерева обприскують в першій половині місяця, щоб пройшов час до збирання врожаю і не пошкодилися плоди.

Якщо на ділянці ростуть персики, то до кінця місяця їх перестають поливати. Роблять це для того, щоб встигла визріти деревина.
У пізніх сортів дерев відбувається подвійне навантаження, оскільки їм необхідне харчування і дозрівання плодів, і на закладку бруньок. Такі дерева рясно поливають і не забувають вносити підживлення.

У серпні починають збір ягід літніх сортів, а також проводять захист від птахів і ос. Ягідні рослини підживлюють і поливають. Осінніх сортів потрібно 2-3 відра розчину (по 10 г фосфорних і калійних добрив на 10 л води). Внесення підживлення сприяє підвищенню цукристості ягід.
Крім того, проводиться позакореневе підживлення. Застосовують спеціальні розчини або калійно-фосфорні добрива (10 г на 10 л води). Обробляють рослини 1 раз в тиждень. Якщо є зелені пагони, то їх підв'язують, карбують сильноростучі, тому що верхні листки ушкоджуються шкідниками і хворобами. Рослини вимагають додаткового живлення.
Проводять розпушування та прополювання. Якщо немає дощів, то проводять поливи.
У серпні підживлення потребують смородина і агрус. Вносять фосфорно-калійні добрива для закладки бруньок врожаю наступного року. Зазвичай підживлення поєднують з поливом, подрібненням або мульчуванням.


Серпень - час збору врожаю малини. Не забувають про поливи і підживлення, підв'язування довгих пагонів. Після збору врожаю кущі обробляють від хвороб і шкідників. Не забувають розпушувати міжряддя і вносити добрива. Крім цього, ведуть боротьбу з кліщами. Для обробки застосовують кельтан, колоїдну сірку, омайт. Хворі, пошкоджені і засохлі пагони видаляють.
Сильні розетки полуниці і суниці використовують для закладання нових посадок. Пересаджені рослини притіняють і поливають через день. Для отримання високого врожаю в посадках використовують кілька сортів. На початку місяця не забувають проводити підживлення для підготовки майбутнього врожаю.