Нікітський ботанічний сад розташований недалеко від селища Нікіта (уздовж головної шосейної дороги Південнобережжя, в 16-ти км від Ялти). Цей найстаріший науковий заклад Криму було засновано у вересні 1812 року російським вченим-ботаніком Хрістіаном Стевеном. Сад у ту пору мав гарну назву - Казенний Імператорський Таврійський ботанічний сад.

 

Нікітський ботанічний сад - одна з найстаріших науково-дослідних установ нашої країни. З перших днів існування Сад був покликаний сприяти прискореному розвитку сільськогосподарського виробництва півдня країни на основі інтродукції, акліматизації, селекції та широкого розповсюдження південних плодових, квіткових, декоративних, нових технічних, лікарських та інших корисних рослин, вивчення і активного використання місцевих рослинних ресурсів. З метою швидкого збагачення вітчизняного сільськогосподарського виробництва новими рослинами засновниками Саду були встановлені міцні ділові та наукові зв'язки з провідними ботанічними установами Європи, Азії та Америки. Це дозволило зібрати тут унікальні колекції видів, сортів і форм різних культур.

 

Міцна матеріальна база, цілеспрямована наукова робота і активна діяльність по впровадженню досягнень у народне господарство зробили Сад одним з найбільших і найвідоміших у країні наукових установ. Нікітський ботанічний сад є родоначальником таких нових галузей народного господарства, як південне декоративне садівництво, південне і субтропічне плодівництво, виноградарство, ефірно-олійне рослинництво і тютюнництво. На базі Саду отримали життя такі відомі галузеві інститути, як Інститут винограду і вина «Магарач», Інститут ефіроолійних і лікарських рослин, дослідні станції овоче-баштанних і лікарських рослин, тютюнництва, а Микитське училище садівництва стало самостійним технікумом. Протягом майже двох століть Сад є центром підготовки наукових кадрів для всієї країни. Тільки за останні сорок років через аспірантуру Саду підготовлено більше 150 кандидатів наук.


Площа Нікітського ботанічного саду складає 1835 га.

До його складу входять:
- Центральне відділення (м. Ялта);
- Степове відділення (смт. Гвардійське, Сімферопольський р-н);
- Дослідне господарство «Приморське» (смт. Партеніт, м. Алушта);
- Природний заповідник «Мис Мартьян»;
- Дослідне господарство «Джанкойський інтродукційно-карантинний розплідник» (с. Ведмедівка);
- Дослідне господарство «Новокаховське» (Херсонська обл., м. Нова Каховка).

У структуру Нікітського саду входять одинадцять наукових відділів: флори і рослинності, дендрології та декоративного садівництва, квітництва, плодових і субтропічних культур, нових технічних і лікарських культур, агроекології, експериментальної біології, біотехнології і вірусології рослин, захисту рослин, маркетингу та стандартизації.

 

Колекція
Нікітський ботанічний сад. Коллекціі саду налічують понад 40 тисяч видів найрізноманітніших рослин. Дерева і чагарники з різних субтропічних районів земної кулі висаджені в парках за декоративним принципом, тому в безпосередній близькості ростуть лаври і красуні пінії із Середземномор'я, бамбуки зі Східної Азії й секвої з Каліфорнії.

 

На даний час, за оцінками провідних фахівців в галузі ботаніки, Нікітський ботанічний сад відноситься до числа найвідоміших в світі ботанічних установ і найбільших колекцій генофонду цінних рослин. Ботсад є єдиним в Україні сховищем видового і сортового різноманіття південних плодових культур, що включає більше 11 000 сортів персика, абрикоса, аличі, інжиру, граната, маслини, зизифусу, черешні, хурми. Тут зібрані унікальні колекції декоративних деревних і трав'янистих рослин, що нараховують понад 6 000 видів, і багатющі сортові та формові колекції більше 250 ботанічних видів пряноароматичних, ефіро-олійних, лікарських, фарбувальних рослин. Вченими Саду отримано і знаходиться у вивченні близько 35 000 гібридів, поліплоїдів і мутантних форм господарськоцінних рослин.

За 196 років існування Нікітським ботанічним садом вперше введено в культуру понад 400 видів нових рослин, виведено і передано в народне господарство близько 760 сортів плодових, декоративних, ефіроолійних та інших культурних рослин. У системі державного сортовипробування проходять перевірку ще понад 500 сортів. Завдяки роботі вчених Саду в світове плодівництво як промислова культура введена алича.


Кактусова оранжерея
Кактусова оранжерея Державного Нікітського ботанічного саду - це постійно діюча експозиція кактусів та інших сукулентів у відкритому і закритому грунті. Колекція кактусів містить 600 видів, різновидів і форм. Колекція сукулентів представлена близько 400 таксонами. У відкритому грунті висаджені різні види юк, агав, різноманітні кактуси: опунції, мамміллярії, ехіноцереуси, ехінокактуси, акантокаліціуми, ехінопсіси, гімнокалициуми, тефрокактуси.

 

Дендрарій
Всесвітню популярність Нікітському ботсаду приніс його унікальний дендрарій, що є візитною карткою ботанічної науки України для багатьох мільйонів вітчизняних і зарубіжних туристів, фахівців і вчених-рослинників. Тут на площі близько 40 га зосереджені колекції деревних рослин світової флори. Завдяки досвіду вирощування та використання іноземних рослин в декоративному садівництві стало можливим сформувати неповторний субтропічний фітоландшафт Південного берега Криму.


Гербарій
Вичерпну інформацію про склад флори Криму можна отримати в гербарії Саду, що налічує більше 160 000 листів.

 

Науково-дослідна діяльність
Нікітський ботанічний сад веде активну наукову і дослідницьку діяльність: проводить вивчення біоекології рослин і структури рослинного покриву для оптимізації та охорони екосистем Криму, розробляє принципи використання та оптимізації грунтово-кліматичних умов у садівництві та багато іншого. Співробітниками ботсаду встановлені тісні ділові зв'язки з вченими з Чехії, США, Німеччини, Росії, Білорусі, Італії та інших країн СНД. Укладено ліцензійні угоди з французькими розсадницькими фірмами. За успіхи в роботі багато співробітників ботсаду стали лауреатами Державних й іменних премій.

Нікітський ботанічний сад нагороджений різними почесними призами, однією срібною медаллю і 13 золотими медалями за результати, досягнуті в області плодівництва.


Експозиція і екскурсії

Спочатку парк Нікітського ботанічного саду був створений для прогулянкових цілей. Парк включає в себе будівлі управління саду, басейн та літній театр. Дерева, квіти і вся рослинність мають таблички, з назвами і поясненнями. Огляд парку починається з центрального входу. Тут ростуть віялолистові китайські пальми, посаджена італійська сосна і кедр ліванський. Також на схилах ростуть юки, прибульці пустельних областей, та інші рослини.

Трохи осторонь від алеї можна спостерігати галявину, суцільно засаджену красивими трояндами. У Нікітському ботанічному саду росте понад 2000 сортів троянд! Троянди ботанічного саду - це те, без чого сад неможливо уявити. Вони дивують своєю красою і ніжним ароматом.

У бамбуковому гаї завжди панує прохолода. Бамбук своєрідна рослина. Коли він зацвітає, то зацвітає відразу весь гай і ... потім все гине.

«Ставок Тортілли», знаменита «альтанка Мальвіни», ставок і басейни із золотими рибками, місце, де відкривається захоплюючий за своєю красою вид на столицю Південного Берегу, місто Ялта - все це є в ботсаду. Визначною пам'яткою парку вважається дерево дикої фісташки, якому понад 1000 років.

 

Фестивалі
Щорічно в Нікітському ботанічному саду проводяться різноманітні фестивалі квітів - троянд, тюльпанів, хризантем. Цього року урочисте відкриття Осіннього фестивалю Хризантем призначено на 20 жовтня і триватиме він до 17 листопада, коли розквітнуть пізні сорти цих квітів.

Державний Нікітський ботанічний сад
98648, АР Крим, Ялта, сел. Микита
(Проїзд з м. Ялта: від Центрального ринку маршрутним таксі № 34 і 45 до зупинки "Нижня колонада". Далі за вказівниками 70 м вниз у бік моря)
Тел.: (0654) 33-55-30, (0654) 33-55-28, (0654) 33-65-67
info@nbg-nsc.com
www.gnbs.simple-true.org.ua

 

Графік роботи ботанічного саду:
щодня з 08.00 до 18.00.

Вартість вхідного квитка:
- Для дорослого - 12 грн.;
- Для дітей і пенсіонерів - 6 грн.

Екскурсію можна замовити за тел.: (0654) 33-55-28
Вартість екскурсійного обслуговування:
- Для дорослого - 18 грн. / особа;
- Для дітей - 9 грн. / людина.
Групи формуються безпосередньо в самому саду, кількість осіб в групі і залежить від екскурсовода.

http://atur.com.ua