Лікарські засоби дуже часто випускаються у вигляді спиртових настоянок. Їх можна використовувати зовнішньо і вживати внутрішньо. Це концентрат сили рослинних трав, який легко не тільки купити в аптеці, але і приготувати самому. У чому полягає користь лікарських настоянок?  Як правильно їх застосовувати?

Сила лікарських рослин вивчена людством в достатній мірі. У лікувальних і профілактичних цілях ми використовуємо вершки і корінці найрізноманітнішої рослинності. Коріння і трави, стебла і плоди, суцвіття і сік. Подрібнюємо та сушимо. Особливий інтерес становлять спиртові лікувальні настоянки трав і плодів. Для їх приготування використовується спирт різної міцності і безпосередньо рослинна сировина.

Правильно приготовані настоянки мають аромат і смак лікарської сировини, прозорі на вигляд, але надзвичайно міцні. У чистому вигляді настоянки застосовують рідше і переважно зовнішньо. Для внутрішнього вживання 15-20 крапель настоянки розбавляють в декількох столових ложках холодної, а радше кип'яченої води.

Спирт, будучи відмінним розчинником, вилучає з лікарської сировини всю його користь. Залежно від міцності спирту настоянки можуть зберігатися більше або менше. Ні на що інше міцність настоянки не впливає. Хіба що на зручність застосування всередину. Концентрація лікарського компонента в кінцевому продукті різної міцності зазвичай однакова. Оптимальною міцністю настоянок вважають «горілчану» – вона і зберігається добре, і на смак прийнятна, особливо розведена в невеликій кількості води, як зазвичай і робиться.

За своєю суттю лікарські настоянки є концентратом лікувального препарату, який зручно зберігається і який можна заготовлювати про запас. Середній термін зберігання спиртових настоянок 40-60° – 2-3 роки.

Переваги лікарських настоянок повністю визначаються цілющими властивостями рослини в їх основі. Будь-які лікарські настоянки мають антисептичну дію через вміст не так основного лікарського компонента, як спирту. Він дезінфікує і знезаражує.

Явною перевагою настоянок порівняно з іншими формами вживання лікарських трав (наприклад, відварів і настоїв на воді) є невелика мірність. Замість склянки лікарського відвару для однакового ефекту достатньо прийняти пару крапель настоянки, розведеної ложкою води.

Що стосується недоліків спиртових настоянок, то необхідно розуміти, що хоч і розбавляють їх водою, це все ж спирт, а тому вони не рекомендуються до перорального прийому дітям і вагітним жінкам; спиртовими настоянками не слід зловживати і користуватися безконтрольно; спиртові настоянки краще не готувати самому, якщо немає впевненості в якості сировини або розуміння технології приготування.

В аптечних кіосках можна купити готові лікарські настоянки. У деяких фармаціях, де готують медикаменти за рецептом покупця, вам зможуть приготувати і спиртові настоянки на будь-якому необхідному компоненті.

Однією з фармацевтичних компаній, що пропонує саме такі послуги, є ПрАт Біолік. До числа найпопулярніших готових настоянок компанії відносять такі:

• що мають мають тонізуючу і стимулюючу дію, наприклад, настоянка родіоли рожевої;
• заспокійливі засоби від безсоння, неврозів, серцево-судинних і травних порушень, наприклад, настоянка валеріани та півонії;
• що підвищують апетит і сприяють травленню, наприклад, настоянка полину гіркого, березових бруньок;
• протизапальні і загоюючі, наприклад, настоянка календули.

Високою ефективністю вирізняються лікарські настоянки в лікуванні респіраторних інфекцій, дезінфекції ушкоджень шкіри, розтиранні м'язів. Але звертаємо вашу увагу на необхідність проконсультуватися на цю тему зі своїм лікарем. Не використовуйте спиртові настойки в самолікуванні складних захворювань органів.