Гідроксид натрію (NaOH) – це неорганічна сполука, яка має надзвичайно широку сферу застосування. Речовина більш відома як каустична сода, яка широко застосовується в паперовій, харчовій, хімічній, косметичній та інших галузях промисловості. Сполука має вигляд твердих білих непрозорих кристалів. Натрій гідроксид відмінно розчиняється у воді, при цьому виділяючи тепло у значних кількостях. Також речовина проявляє сильні лужні властивості. Сполука є дуже токсичною – вона може спричинити корозію металів, тому при роботі з нею необхідно дотримуватися усіх норм та правил безпеки.

Якщо ж говорити про фізичні властивості, тут слід зазначити, що, знаходячись на повітрі, натрій розпливається. Це відбувається через притягування речовиною вологи. Як було вже зазначено вище, сполука добре розчиняється у воді та виділяє при цьому велику кількість теплоти. pH 1%-го водного розчину дорівнює 13. Розчинність натрію гідроксиду (при 28 °C) становить:

• в метанолі – 23,6 г/л;
• в етанолі – 14,7 г/л.

Марки гідроксид натрію

Речовина може мати два стани: рідкий та твердий. У рідкому вигляді розчин є безбарвним. Гранульована каустична сода в твердому вигляді має біле забарвлення, при цьому її структура є лусочкоподібною. Найбільш поширеним є розчин гідроксид натрію, що має концентрацію 50 %. Твердоподібна каустична сода випускається в наступних марках:

• ТР (твердий ртутний);
• ТД (твердий діафрагмовий);
• РР (розчин ртутний);
• РХ (розчин хімічний);
• РД (розчин діафрагмовий).

Основні сфери застосування NaOH

1. Целюлозно-паперова промисловість "потребує" гідроксид натрію для сульфатизації целюлози, для виробництва паперу, картону, волоконних плит з деревини.

2. У хімічній промисловості натрій гідроксид застосовують для нейтралізації таких оксидів та кислот. Також речовину використовують як каталізатор чи реагент при хімічних реакціях, для травлення алюмінію. Виробництво металів у чистому вигляді також потребує каустичної соди. Застосовують NaOH і в нафтопереробці, зокрема при виготовленні масел.

3. Косметичні засоби, зокрема шампуні, мило та миючі засоби, також містять у своєму складі гідроксид натрію. Його основне завдання полягає в омиленні жирів. У косметології NaOH застосовують для видалення ороговілої шкіри.

4. Також очищаючі властивості каустичної соди підходять і для промислової мийки нержавіючої сталі – вона відмінно справляється з жиром та масляними речовинами.

5. Біодизельне паливо виготовляють з рослинних олій, спирту та лужного розчину натрію гідроксиду.

6. Для очищення каналізації від засмічення також використовують каустичну соду у гранульованому вигляді або додають її до складу спеціальних гелів. Натрій гідроксид відмінно справляється з цим завданням, дезагрегуючи при цьому засмічення та просуваючи їх по каналізаційних трубах.

7. Застосовують NaOH в цивільній обороні – для дегазації та нейтралізації отруйних речовин. Підходить гідроксид натрію і для очищення повітря в ізолюючих дихальних апаратах від вуглекислого газу.

8. Харчова сфера також не обходиться без цієї соди. Її використовують для очищення овочів та фруктів, додають при виготовленні какао, шоколаду, морозива, напоїв та випічки. Харчова добавка з NaOH – E524.

Як бачимо, каустична сода має надзвичайно широку сферу застосування та є незамінною у деяких сферах. Її властивості відмінно підходять для очищення різного виду, також вона міститься у складі багатьох косметичних засобів, харчових продуктів. У нас Ви можете купити гідроксид натрію за доступними цінами! Компанія здійснює продаж хімічних реактивів, хімічного посуду, лабораторного обладнання та меблів по всій Україні. У нас висока якість продукції, а також надзвичайно широкий асортимент. Усі товари завжди в наявності. Ми гарантуємо оперативність відправки товарів, а для наших постійних клієнтів – знижки та відтермінування платежів. ПП «Система Оптимум» також запрошує до співпраці!

Детальну інформацію Ви можете дізнатися на нашому сайті або за контактними номерами телефонів.