Найкращий спосіб виховати активного читача – власний приклад. Дорослі повинні самі читати книги, показувати, як поводитися з ними: розглядати обкладинку, прочитувати назву і автора, обережно гортати сторінки, уважно роздивлятися ілюстрації тощо.

На інтерес маляти до читання й усвідомлення змісту прочитаного (прослуханого) твору значною мірою впливає майстерність читання дорослим. Виразне читання дорослого стимулює роботу уяви дітей: вони чітко уявляють персонажів твору, обставини дії, картини природи тощо. На основі емоційного сприймання формується ставлення до вчинків персонажів, адекватна їх оцінка.

Читання твору стає словесною дією, призначення якої – загострити почуття дітей, дати поштовх їхнім думкам, викликати емоційний відгук.

Не менш важлива й емоційна підтримка дитячого потягу до читання або ознайомлення з книжкою. Переглядаючи разом з дорослим цікаву книгу, вже в ранньому віці малюк звертає увагу не лише на зображення, а й на тексти, а в них на слова і літери. У нього виникає бажання "читати", наслідуючи дорослого. Малюк може самостійно взяти книжку (навіть догори дриґом) і, водячи пальчиком по тексту, "читати" улюблену казку чи вірш, відтворюючи їх з пам'яті. У цей час важливо, щоб дорослий був поруч, хвалив дитину. стимулював зауваженнями на кшталт: "Ой, як цікаво! А що було потім? Чим завершилася ця казочка?" тощо.

Варто створити середовище, яке стимулюватиме пізнавальну і творчу активність дитини. Для книжок дитини доречно відвести окреме місце – відкрите, добре освітлене, поряд облаштувати столик з матеріалами для образотворчості.

Аби не відбити у маляти охоту до читання (слухання, розглядання), не слід йому це нав'язувати. Якщо інтерес до книжки у дитини згасає, перейдіть до іншого виду діяльності, а книжку залиште на видноті. Дитина обов'язково повернеться до неї через деякий час.