Сексуальна дисфункція є частою проблемою багатьох жінок. Проблеми можуть виникати під час будь-якої фази циклу сексуального контакту (збудження, коїтус, оргазм) та заважають жінці відчувати сексуальне задоволення. Багато жінок не хочуть чи соромляться обговорювати свої сексуальні проблеми, але важливо сказати лікареві, що у вас виникає, оскільки більшість випадків жіночої сексуальної дисфункції можна лікувати.

Що спричиняє жіночі сексуальні проблеми?

Жіноча сексуальна дисфункція може мати фізичні або психологічні причини. Фізичні причини охоплюють діабет, серцеві захворювання, неврологічні захворювання, гормональний дисбаланс, менопаузу, хронічні захворювання, як-от захворювання нирок або печінки, інфекції сечовивідних шляхів, алкоголізм, зловживання наркотиками та побічні ефекти ліків, включаючи антидепресанти. Коливання гормонів, які виникають під час вагітності, після пологів і менопаузи, також можуть зіграти свою роль. Психологічні причини сексуальної дисфункції охоплююать стрес, тривожність, занепокоєння щодо сексуальної діяльності, проблеми у стосунках, депресію, почуття провини та наслідки минулої сексуальної травми.

На кого впливають сексуальні проблеми?

І чоловіки, і жінки можуть страждати від сексуальної дисфункції. Люди похилого віку можуть страждати частіше, можливо, через зниження здоров'я, пов'язане зі старінням. У чоловіків може спостерігатися передчасна еякуляція або затримка еякуляції, проблеми з появою або підтримкою ерекції або проблеми через низький рівень тестостерону. Як у жінки, так і у чоловіка можуть виникнути проблеми з бажанням.

Як сексуальні проблеми впливають на жінок?

До поширених видів сексуальної дисфункції у жінок належать:

• Відсутність потягу (зниження лібідо) або відсутність інтересу до сексу – гальмують сексуальне бажання. Це може бути зумовлено безліччю причин, включно з гормональними змінами, певними медикаментами та методами лікування, депресією, вагітністю, стресом, втомою, впливом способу життя, робочим стресом, доглядом за дитиною і навіть нудьгою.

• Неможливість збудження – недостатнє зволоження піхви у жінок може спричинити неможливість фізично збуджуватися під час сексуальної активності. Проблеми з притоком крові до піхви та клітора можуть також впливати на змазку та збудження.

• Відсутність оргазму (аноргазмія) – багато факторів можуть сприяти аноргазмії, включно з сексуальним гальмуванням, недосвідченістю або відсутністю знань. Психологічні чинники аноргазмії можуть охоплювати провину, тривогу або минулу сексуальну травму чи зловживання. Вправи Кегеля – це один з потенційних методів лікування відсутності оргазму.

• Болючий статевий акт – може бути наслідком ряду станів, таких як ендометріоз, пухлини органів тазу, кісти яйників, вагініт, сухість піхви, наявність рубцевої тканини від операції або захворювання, що передається статевим шляхом. Болісний, мимовільний спазм м’язів, що оточують вхід у піхву, – це стан, який називається вагінізмом і який може виникнути у жінок, які бояться, що проникнення буде болючим, мають сексуальні фобії або попередні травматичні або болісні сексуальні переживання. Диспареунія – це біль під час статевого акту або іншої сексуальної активності, що виникає під час проникнення або спроби проникнення. Біль може бути поверхневим або глибоким.

Як діагностується жіноча сексуальна проблема?

Статева дисфункція у жінок діагностується за допомогою фізикального обстеження та анамнезу. Лікар, ймовірно, проведе обстеження тазу з мазком Папа, щоб перевірити наявність раку чи передракових змін шийки матки. Інші тести можуть бути призначені для виключення медичних станів, які можуть спричинити сексуальну дисфункцію.

Як лікуються жіночі сексуальні проблеми?

Багато видів сексуальних проблем можна вилікувати, вирішивши основні фізичні або психологічні проблеми. Зазвичай це стосується співпраці жінки, її лікарів та терапевтів.

Стратегії лікування будуть розглянуті далі.

Навчання пацієнтів важливе для того, щоб допомогти жінкам подолати занепокоєння щодо сексуальної функції та працездатності. Дізнання про сексуальну поведінку та нормальну реакцію може полегшити тривогу. Знання про нормальну анатомію, сексуальну функцію, зміни, які відбуваються під час старіння, і зміни, які виникають під час вагітності та менопаузи, можуть допомогти полегшити страхи жінки. 

Можливо, необхідно посилити сексуальну стимуляцію, щоб допомогти жінці подолати певну сексуальну дисфункцію. Мастурбація, зміна вашої сексуальної рутини або використання еротичних відео чи книг можуть допомогти. Познайомтесь зі своїм тілом та тим, що для вас є добре. Скажіть своєму партнеру. Спробуйте різні сексуальні позиції, займайтеся сексом у різний час дня та займайтеся сексом у нових місцях.

Тривожність може бути полегшена відволіканням. Еротичні чи нееротичні фантазії можуть бути корисними. Музика, відео чи телебачення також можуть відволікати та допомагати жінкам розслабитися. Скорочення та розслаблення тазових м’язів, подібно до рухів, які здійснюються під час вправ Кегеля, також може бути відволікаючою технікою.

Інші форми поведінки, які не передбачають статевих стосунків, як-от чуттєвий масаж, можуть допомогти жінці відчувати себе більш комфортно зі своєю сексуальністю та статевим актом, а також відчувати менший тиск та занепокоєння щодо сексуальної активності. 

Мінімізація болю – якщо сексуальна дисфункція викликана болем, іноді зміна сексуальних позицій може допомогти мінімізувати або усунути біль. Вагінальні мастила (лубриканти) можуть полегшити біль, викликаний тертям, а розслаблення перед статевим актом (тепла ванна, медитація) може зменшити больові реакції. 

Чи можна вилікувати сексуальні проблеми?

Прогноз лікування статевої дисфункції у жінок залежить від того, чи можна лікувати основну причину. Якщо сексуальна дисфункція пов'язана з виліковним фізичним станом, результат часто позитивний. Коли дисфункція зумовлена психологічними причинами, її часто можна успішно лікувати консультуванням, навчанням та покращеним спілкуванням між партнерами. 

Як гормони впливають на сексуальну функцію?

Гормони відіграють велику роль у сексуальній функції у жінок. З віком жінки гормон естроген знижується, що може призвести до поганої змазки піхви і зниження генітальної чутливості. Низький рівень тестостерону – чоловічого гормону у жінок – також може сприяти зменшенню сексуального збудження, чутливості статевих органів та відчуття оргазму. Якщо це не протипоказано, гормональна замісна терапія може допомогти жінкам насолоджуватися поліпшеною сексуальною функцією. 

Менопауза і пов’язана з тим, що втрата естрогенів може вплинути на сексуальну функцію жінки, таку як втрата змазки піхви та розлади чутливості статевих органів. Інші емоційні аспекти менопаузи можуть сприяти втраті інтересу до сексу або неможливості збудитися. Втрата естрогену викликає стоншення і втрату еластичності піхви. Естрогенні супозиторії можуть допомогти цій проблемі.

Однак у багатьох жінок після менопаузи спостерігається також і підвищення сексуальної задоволеності. Вважається, що це пов'язано з меншою тривожністю з приводу можливої вагітності або з тим, щоб розслабитися і насолоджуватися інтимними стосунками з партнерами.

Коли я повинен зателефонувати лікарю з приводу сексуальних проблем?

Сексуальні проблеми у жінок досить поширені, і майже кожна жінка їх може інколи відчувати. Якщо проблеми зберігаються, вони можуть дуже засмутити жінку і вплинути на її стосунки зі своїм партнером. Якщо ви відчуваєте будь-які сексуальні проблеми регулярно, поговоріть з лікарем. Вам не доведеться страждати в тиші і відмовлятися від задоволення від сексу. Записатися до уролога Львів можна, залишивши відповідну заявку на сайті компанії.