Досить часто на магістральних тягачах можна побачити табличку із загадковою абревіатурою TIR. Дехто, можливо, навіть міг помітити, що машини з таким написом на кузові не оглядаються співробітниками поліції і не перевіряються на прикордонних пунктах. У чому ж їх секрет? Спробуємо розібратися в питанні по пунктам.

Що таке TIR

Насправді ніякого «секрету» у всьому цьому немає. Згадана абревіатура розшифровується як «Transports International Routiers», або «Міжнародні дорожні перевезення». Ця система працює в рамках міжнародної митної конвенції про перевезення вантажів з книжкою МДП. Заснована система була ще в 1975 році, в Женеві. Водії магістральних вантажівок з посвідченням TIR мають ряд вагомих переваг порівняно з іншими перевізниками вантажів.

Прийнята система була під егідою Європейської економічної комісії ООН. На сьогодні система діє в 57 державах, зокрема і в країнах колишнього Радянського Союзу. Також в деяких країнах система TIR діє попри те, що в них вона не була підписана повністю. Наприклад, в США.

Що таке Carnet TIR

Кожен водій, який бере участь в описуваній системі, повинен мати при собі відповідні документи, які і називаються «Carnet TIR», або «Книжка МДП». По суті це своєрідний супровідний митний документ, який значно спрощує роботу перевізника. У кожній країні-учасниці TIR бланки реалізує окрема організація. Зовні документ схожий на великий блокнот.

У маніфесті Carnet TIR міститься вся необхідна інформація про країни відправника і одержувача, митниці, порядок звітності, автомобіль, на якому йде вантаж, а також про сам вантаж.

Які бонуси дає TIR

Як уже було зазначено вище, система TIR покликана позбавити вантажоперевезення від «непотрібних формальностей», значно прискоривши процес транспортування. Кожна фура після завантаження пломбується і йде безпосередньо з точки А в точку Б. Пломбування і наявність документів міжнародної програми позбавляють водія від необхідності проходить повний, детальний огляд на митниці. Іншими словами, такі автомобілі вважаються «перевіреними», а тому пропускаються найшвидше.