Головні відмінності полягають в тому, що у кожному випадку, відносини регулюються різними кодексами України:

  • З співробітником, відносини регулюються згідно з Трудовим Кодексом України;
  • По Цивільно-правовому договору – Цивільним Кодексом України;
  • З ФОП, відносини регулюються – Господарським Кодексом України;

Саме Ви маєте унікальну можливість подивитися короткий відео-ролик на цю тему!

Відносини за трудовим договором зі співробітником:

  1. Якщо роботодавець приймає співробітника в штат – він повинен укласти трудовий договір, і відповідальність між сторонами регулюється згідно трудового законодавства, зокрема КЗпП;
  2. Співробітник має соціальні гарантії від держави: відпустка, лікарняні, охорона праці і т.п;
  3. Співробітник повинен дотримуватися внутрішнього трудового розпорядку.

Відносини за цивільно-правовим договором:

На відміну від трудового договору, ЦПД регулюється нормами Цивільного Кодексу України. Податки залишаються такими ж як і при трудових відносинах. У роботодавця немає багатьох зобов'язань, включаючи: медичний огляд, охорону праці, відпустку, лікарняний, і т.п.

  1. При оформленні ЦПД, будуть дві рівноправні сторони (виконавець та замовник), які домовляються про виконання робіт або надання послуг, з обов`язковим зазначенням їх вичерпного переліку.
  2. Факт виконання обов’язково оформляють актом виконаних робіт/наданих послуг;
  3. Обов`язково вказується термін виконання робіт/надання послуг або окремого етапу робіт. Строк договору про надання послуг встановлюється за домовленістю сторін згідно зі ст. 905 ЦКУ.

Самою суттєвою різницею є, те що за ЦПД оплачується не процес праці, а результат, або окремий етап робіт. Наприклад: за трудовим договором працівнику оплачується робочий день, протягом якого він продає товар (незалежно від того, проданий товар чи ні). За ЦПД виконавцю оплачується продаж певної кількості товару, за яку він отримає винагороду. (наприклад, за 10 або 20 одиниць будівельної техніки 4000 грн.).

Податки:

За співробітника:

Вираховуємо податки які потрібно сплатити з ЗП в 10тис.грн = 22% ЄСВ + 18% ПДФО + 1.5% ВЗ. Звідси маємо - 10тис * 41,5% = 4 150грн сума податків, які потрібно сплатити з 10 тис. грн ЗП. Залишається до виплати працівнику  - 8 050 грн (але тут є маса зобов'язань по КЗпП). В бюджет сплачується  4150 грн.

ЦПД оформлено з фіз.особою:

Вираховуємо податки які потрібно сплатити з ЦПД в 10тис.грн = 22% ЄСВ + 18% ПДФО + 1.5% ВЗ. Звідси маємо - 10тис * 41,5% = 4 150грн сума податків які потрібно сплатити з 10 тис.грн по договору ЦПД. Залишається "на руки" -  8 050 грн (тут немає КЗпП, відповідальність визначена тільки договором). В бюджет також сплачується 4150 грн.

Якщо ж Ваш співробітник ФОП:

Податки які потрібно сплатити - 500грн + 1039,06 грн = 1 539,06 грн. Економія на податках становить 2611 грн, тобто 26% від нарахованої зарплати. ФОП отримає 8461 грн.

Враховуючи різний підхід і різницю в податках з винагороди за роботу, кожний роботодавець будує свою схему бізнесу, головне враховувати ризики і розумний підхід. Завжди пам`ятати, що навіть саму кращу схему оптимізації можна спотворити неякісним виконанням в оформленні документації: трудових договорів, договорів ЦПД, або в оформленні документації з ФОП. Слід не лише застосовувати але й обгрунтувати схему обраної взаємодії сторін.

Виникли питання? Задайте їх нашим фахівцям на консультації онлайн!