Різноманіття православних храмів дивує. Культурні епохи змінювались, а з ними змінювались і характерні риси споруд, оздоблення фасадів і внутрішнє облаштування. Змінювались не тільки стилі, зовнішній та внутрішній вигляд храмів, а й форми куполів. У рідкісних випадках це пояснювалося використовуваними матеріалами - поява шатрових покрівель в дерев'яних храмах обумовлено саме складністю створення з дощок округлих розділів. Як правило, форми православних куполів не були плодом фантазії зодчого, а мали особливе, символічне значення. Виготовлення купола церкви - мистецтво, яке пронесене крізь віки. Про це детальніше і поговоримо у цій статті.

Форми куполів православних храмів та прийнята термінологія.

Практично кожна культова будівля, незалежно від розміру, завершується головком, що символізує небосхил. І, якщо конічні або пірамідальні шатрові покрівлі зустрічаються вкрай рідко, що обумовлено церковним забороною на їх будівництво, то класичні  куполи православних церков поширені повсюдно. Яскраві і самобутні, вони мають свою назву, відрізняються конструкцією і значенням.

За конструктивними особливостями вирізняють традиційні, вітрильні, звищені, восьмигранні і зонтичні купола, але далеко не всі з них застосовуються в православній архітектурі. Зокрема, готичні та восьмигранні глави можна зустріти виключно у католицьких храмах, яскравий цьому приклад - Собор Святого Петра у Ватикані.

До основних форм православних куполів належить:

- цибулина. Назва говорить сама за себе, такий купол плавно загострюється до вершини, має діаметр, що перевищує ширину основи. Цибулинні глави символізують полум’я свічки і є найбільш характерними для православного зодчества. Проте їх можна зустріти також на Близькому та Середньому Сході. Приклади - Покровський Собор у Москві.

- шолом. Такі куполи мають форму сфери, з верхом, що можу витягуватись у стрілу. Зовні нагадують давньоруські шоломи, що символізують духовну боротьбу і відрізняються від цибулин відсутністю звуження діаметра при русі вниз. Характерний приклад - Софійський собор в Києві.

Поширені в дерев’яній архітектурі шатри, по суті, не є куполами. Вони являють собою дахове завершення будівництва.

Окремо потрібно відзначити грушоподібну форму куполів православних храмів, яка рідко зустрічається і не має точного визначення. Її основна відмінність від цибулинної - ще більш плавний перехід до вершини, що робить їй менш витонченою.

Такими можуть бути православні куполи. Виготовлення куполу будь-якої форми та розміру Ви можете замовити в компанії "Покров". Відмінна якість та довговічність виробу гарантовані.