Порядок набирає чинності через 10 днів з дня його офіційного опублікування. Наказ №496 опубліковано в "Офіційному віснику" від 16.11.2021 №87. Відповідно він набрав чинності з 26 листопада.

Що ж таке товарний облік?

Ведення товарного обліку визначено п. 12 ст. 3 Закону про РРО. У тексті Закону прописано: «вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів, здійснювати продаж лише тих товарів (послуг), що відображені в такому обліку» є слово «послуг».

Звісно, Ви подумаєте, що вести товарний облік послуг неможливо, і це очевидна помилка законотворців.

Тому надалі будемо говорити лише про облік товарів, якими торгує ФОП. До того ж у п. 1 розділу І Порядку № вже прописано, що цей порядок поширюється на ФОП, які зобов'язані вести облік товарних запасів та здійснювати продаж лише тих товарів, що відображені в такому обліку. Тобто, новий Порядок підтверджує стосується лише товарів.

Кому з підприємців потрібно вести товарний облік

Обов'язок ведення бухгалтерського обліку всіх активів та зобов'язань поширюється лише на юридичних осіб. Фізичні особи – суб'єкти господарювання бухоблік не ведуть, тому доходи і витрати вони визначають за касовим методом, а облік активів вони можуть вести добровільно, і цей облік неможливо регламентувати.

Але бажання податківців зобов'язати ФОП вести облік товарів хоча б у певних випадках не зникло. І таким випадком наразі є торгівля товарами у поєднанні з розрахунковими операціями. Так, з 1 серпня 2020 року були внесені зміни до Закону про РРО, і тепер деякі категорії ФОП повинні вести товарний облік.

Безготівкові платежі, які ФОП отримує без застосування POS-терміналу та інтернет-еквайрингу, розрахунковими операціями не є, а відтак не потребують застосування РРО та ведення товарного обліку.

Що дає такий облік?

Ми розглянули порядок ведення товарного обліку для ФОП та складання Форми обліку, розповіли про порушення і санкції за них, які передбачені Законом про РРО. Але що ж він дає?

Сама Форма обліку містить тільки відомості про документи, якими оформлений рух товару, та про загальну суму таких документів. Маємо щось подібне до реєстрації первинних документів з надходження та вибуття товарів, але більша частина вибуття товарів не враховується (товари, продані через РРО).

У Формі обліку розрахункові операції не враховуються взагалі, кількісний облік товару не ведеться, за нею не можна визначити та перевірити залишок товару. Щоб зіставити залишок товару на місці продажу та за даними обліку, потрібно проводити інвентаризацію та перевірку всього обліку – прибуткові та видаткові документи, а також дані Z-звітів РРО про проданий товар, який не відображений у Формі обліку, та ще й ідентифікувати товари за партіями – яка партія за яким документом надійшла.

Якщо у Вас виникли питання, то Ви завжди можете звернутися до нас. З нашою новою послугою - online консультацій, ми можемо відповісти на всі Ваші питання по skype.