Одним з найбільш вагомих факторів у логістичній системі наскрізних пакетних перевезень є стійкість сформованого транспортного пакету під час виконання всіх навантажувально-розвантажувальних транспортно-складських операцій з ним. Це здатність пакета зберігати надану йому форму та геометричні розміри.

Поняття стійкості транспортного пакету тісно переплетено з фактором його міцності. Стійкість і міцність транспортних пакетів повністю забезпечується несучими і скріплювальними засобами пакетування.

Залежно від виду технології укрупнення вантажних одиниць пакетування вантажів здійснюється з несучими засобами (піддони) або без них. Скріплювальні ж засоби застосовуються в будь-якому разі. З усього їхнього спектру найбільш широко застосовуваною групою є одноразові (клеї, обв'язки, сітки, плівки), а серед них - стрічкообв'язки. У широкому розумінні це є обв'язувальні стрічки, виготовлені з певних матеріалів за спеціальними технологіями.

Широка популярність саме цього засобу скріплення транспортних пакетів пояснюється перш за все його універсальністю з точки зору виду вантажів у пакеті, а також надійністю скріплення пакета, простотою операцій скріплення і порівняно невеликою вартістю.

Сам засіб і технологія скріплення пакета (вантажів) є легкодоступними як для підприємств малої та середньої потужності (скріплення вручну або "малою механізацією" - скріплювальними машинками ручної дії, або оснащеними електродвигунами, або ротаційними пневмодвигунами), так і для потужних підприємств з великим обсягом вантажопотоків (напівавтоматичні та автоматизовані стаціонарні стрічкообв'язувальні установки).

Для обв'язок (стрічки металеві, полімерні, інш.) характерне широке застосування різноманітних механізмів ручної дії, що безумовно доступно для підприємств будь-якої потужності.

Сталева пакувальна стрічка традиційно є матеріалом широкого вжитку для обв'язок: холоднокатана низьковуглецева сталь спеціальних марок з товщиною стрічки 0,3-0,9 мм та шириною 8-19 мм, холоднокатані калібровані середньовуглецеві, з підвищеним вмістом марганцю сталеві стрічки товщиною 0,5-1,1 мм та шириною 13-51 мм. Для обв'язування вантажів великої ваги виготовляються гарячекатані нормалізовані високовуглецеві сталеві стрічки товщиною 1,3-1,6 мм та шириною 10-51 мм (здатні витрумувати значні ударні навантаження під час виконання навантажувально-розвантажувальних робіт).

Залежно від вимог замовника та галузевого застосування сталева стрічка може бути виготовлена м'якою (М), напівгартованою (НН), нагартованою (Н), і високонагратованою (ВН), а також з покриттям (цинк, віск, лак). І тому сталеву стрічку можна підібрати за розмірами та механічними властивостями практично для будь-яких товарів і вантажів. Максимальне розривне зусилля високоміцних сталевих стрічок, виготовлених за спеціальною технологією, може досягати 40 тис.Н. Таким чином, безперечною перевагою сталевої холоднокатаної стрічки перед полімерною є значно ширший діапазон типорозмірів, що випускаються.

Сталева стрічка дешевше полімерної, і під час роботи з нею необов'язково мати спеціальні знання та навички. Обладнання для обв'язування сталевою стрічкою транспортних пакетів, вантажів є відносно дешевшим, простим за конструкцією та в управлінні.

Основні характеристики різних видів сталевої пакувальної стрічки, що випускається на теренах країн СНД, наведені в табл.1.

Характеристика сталевих пакувальних стрічок

Тип  Розмір, ширина, мм  Розмір, товщина. мм  Стандарт  Марка сталі  Кількість в 1т, тис.м  Зусилля розриву, тис.Н 
 М 20   0,5  ГОСТ 3660-73 Ст.1СП-3СП  12,74   3,5
 НН  20  0,7  ГОСТ 3560-73  Ст.1СП-3СП  9,10  5,8
 Н  20  0,7  ГОСТ 503-81  Ст.08ПС; КП  9,10  8,0
 ВН  20  0,7  ГОСТ 503-81  Ст.08ПС; КП  9,10  12,0

З огляду на значні зусилля розриву, порівняно невелику ціну сталевої пакувальної стрічки, особливо нагартованої, саме вона користується сьогодні найбільшим попитом на підприємствах чорної, кольорової металургії, у машинобудуванні, виробництві будівельних матеріалів, деревообробній, кабельній, трубній галузях тощо. Особливу перевагу цій стрічці в даних галузях надають до сьогодні в країнах СНД для ручного та автоматичного пакування великогабаритних, масивних і відповідальних вантажів.

Найбільш популярними засобами обв'язування металевими стрічками є інструменти пломбового та безпломбового скріплення (МУЛ).

Одначе традиційна сталева вуглецева стрічка для обв'язування має два суттєвих недоліки:

  • вона ржавіє і тим самим становить небезпеку для товарного вигляду продукції;
  • під час розпаковування товару знімання сталевої стрічки - дуже травмонебезпечна операція.

Через ці причини та під впливом деяких інших факторів традиційно вживана сталева стрічка для обв'язування все більше витискається полімерними стрічками.

Підготовлено ТОВ "Ексіда" за матеріалами журналу Упаковка, 3`2012.