Якими бувають каструлі, з чого виготовляються і як за ними правильно доглядати, щоб продовжити термін служби?

 

Ці та інші питання цікавлять Вас перед покупкою каструлі. Перш за все, каструлі розрізняються за матеріалом, з якого вони зроблені. Найчастіше на прилавках Ви побачите: емальовані каструлі; каструлі з нержавіючої сталі; керамічні каструлі.

 

У алюмінієвих каструлях їжа готується дуже швидко, тому що алюміній добре проводить тепло. У алюмінієвої каструлі можна кип'ятити воду і молоко (не побоюючись, що воно пригорить), варити картоплю і некислі овочі. Щоправда, зберігати все це в алюмінієвій каструлі не можна, краще перекласти в керамічну, скляну або іншу інертну посудину. Тому, що кислоти і луги, що містяться в продуктах, захисну плівку все-таки руйнують, і тоді метал переходить в їжу. Абразивні речовини, а також металеві щітки і мочалки теж руйнують цю плівку. Але якщо каструля дуже забруднена, то її можна вимити содовим розчином (ложка на літр води), бруд відійде разом з розчиненою плівкою, а на його місці утвориться нова і чиста.


Склоемаллю покривають чавунні або залізні каструлі. Вона дуже красива - емаль може бути різних кольорів і навіть з малюнком. Перед першим застосуванням емальованої каструлі її необхідно вимити теплою водою з рідким миючим засобом і витерти насухо. Готувати в емальованій каструлі можна абсолютно все. Але їжа, залишена без нагляду, може підгоріти (особливо молоко). До того ж, емаль від ударів по ній або нею (ложкою про каструлю або каструлею - об стіл, наприклад) відколюється. І тоді каструлею користуватися за прямим призначенням вже не можна: можна отруїтися сполуками металів.


Чавунні каструлі можуть бути без покриття або покриті емаллю. Для того, щоб емаль повернулася до свого первозданного вигляду, її потрібно обробити оцтовим розчином і просушити. Перед першою експлуатацією в емальованій чавунній каструлі необхідно закип'ятити півлітра молока зі столовою ложкою соняшникової олії. Це не стосуеться до чорної матовою емалі посуду - в ній можна готувати без попередньої обробки. Сучасні каструлі обладнані кришками з виїмками, жолобками і горбиками, які допомагають конденсувати вологу і поступово зрошувати їжу під час приготування, роблячи її ще більш смачною і ароматною.

 

Керамічна каструля вважається екологічно чистою, але вона дуже крихка. Таку каструлю можна використовувати в духовці або мікрохвильовій печі, але на плиту ставити не рекомендується. Вибираючи каструлю, звертайте увагу на товщину стінок - чим товщі стінки каструлі, тим рівномірніше нагрівається їжа. Не залиште без уваги і кришку. Вона повинна щільно прилягати до каструлі, на багатьох кришках є отвори для відведення пари. Це дуже зручно, - не доводиться пристроювати кришку на ручку каструлі.

 

Найкраще, коли ручки зроблені зі спеціального матеріалу, який дозволяє їм залишатися холодними в процесі приготування їжі. Ручки з жаростійкого матеріалу дозволять Вам використовувати каструлю в духовці. Дно обраної каструлі має відповідати типу плити. Для склокерамічних плит підійдуть каструлі з абсолютно гладким дном. Дно з щербинками краще використовувати на газовій плиті - так збільшується площа нагрівається поверхні.