При виборі форми будинку добре якомога більше спрощувати його геометрію. Пояснюється це тим, що найбільші тепловтрати відбуваються через стіни, тому площа їх повинна бути найменшою. Найкраща класична конфігурація будинку - куб. Геометрія куба дає найменшу площу зовнішніх поверхонь. Але в такому будинку, що має форму квадрата, не завжди представляється можливим здійснити зручне планування кімнат і підсобних приміщень.

 Тому найчастіше будинки будують у вигляді прямокутного паралелепіпеда (не враховуючи форму даху). У будівлі прямокутної форми передбачають планування, що відповідає вимогам людей, які в ньому мешкають. При плануванні приміщень треба брати до уваги, що для природного освітлення кімнат недоцільно робити їх витягнутими усередину будинку. Найбільш сприятливим співвідношенням розмірів кімнати від 1,5:1 до 1:1,5 тобто один розмір кімнати не повинен перевищувати розмір іншої більш ніж в 1,5 рази. Допускається планування кімнат зі співвідношенням сторін від 1,75:1 до 2:1, заглиблених всередину або витягнутих уздовж зовнішніх стін з вікнами.

Проектуючи зовнішній вигляд житла, не рекомендується робити будинок складної конфігурації. Це викликано наступними міркуваннями. По-перше, складна форма будинку призводить до збільшення периметра і площі зовнішніх стін, через які тепло з будинку втрачається назовні. Одночасно з цим для зведення стін буде потрібно більше будівельних матеріалів. Крім того, такі будинки, як правило, мають більшу кількість кутів, а на внутрішній поверхні зовнішніх стін у кутах температура завжди буває нижчою, ніж на гладкій стіні. Це викликано тим, що кути мають гірші теплозахисні характеристики (в порівнянні з гладдю стіни).

У кутів зовнішня поверхня, що межує з холодним повітрям, має велику площу в порівнянні з внутрішньою, яка стикаэться з теплим повітрям приміщень. Через це через кути проходить більший потік теплоти, ніж через стіну, і відбуваються великі тепловтрати. Таким чином, ускладнення конфігурації призводить до збільшення втрат теплоти і додаткових витрат на будівництво і опалення теплого будинку.

 Будинки з дерева, що мають у плані форму прямокутника, не рекомендується робити великої протяжності. Крім збільшення площі зовнішніх стін, через які втрачається теплота, по сторонах витягнутого будинку при вітрі буде більший перепад тиску, що приводить до посиленої інфільтрації холодного повітря через стіни і вікна. При цьому потрібно більш інтенсивне опалення кімнат для підтримки в них теплового комфорту.

Зазвичай індивідуальні дерев'яні будинки проектують разом з терасою, яка використовується в теплу пору року. З теплотехнічної точки зору доцільно розташовувати її уздовж більш протяжної сторони будинку. Таке місце розташування веранди дозволить захистити стіну теплого будинку від вітру, зменшивши тепловтрати, що відбуваються при інфільтрації.