"Кожне поліно - потенційне Буратіно, потрібен тільки тато Карло.
Весь фокус полягає в тому, що потрібно бути одночасно Буратіно,
татом Карло, а ще й поліном. Визнати, що ти поліно, - це найважче ".
Ігор Калінаускас


Останнім часом попит на гувернерів різко зріс (як і пропозиція подібних послуг). Газети рясніють рекламами агентств, що пропонують послуги гувернерів, і приватних осіб, які вважають себе фахівцями в даній області. Отже, хто такий гувернер? Кому і навіщо він потрібний? Як знайти хорошого гувернера? Спробуємо відповісти на ці непрості питання.


Хто такі гувернери
У Росії гувернери з'явилися в 18 столітті. Тоді це була суто чоловіча професія. Як правило, вони були добре освічені, часто гувернерів "виписували" з-за кордону. Мати в домі вихователя-іноземця вважалося престижним.

Їх наймали до дворянських нащадків з метою навчання хороших манер і іноземних мов (переважно французької, колишньої тоді мовою вищого світу). Гувернери могли кілька років проживати в сім'ї свого підопічного. Їм надавалася кімната, харчування і оплата. Багато російських інтелігентів працювали на цьому терені. Так, гувернерами були поет Плетньов і декабрист Кюхельбекер.

Час йшов, традиції змінювалися. До кінця 19 століття гувернантками (їх ще називали боннамі) стали переважно жінки. Практично в кожній багатій родині була гувернантка.

 

Відродження традицій?
За радянських часів гувернантки зникли ("буржуйський пережиток"). Але років 10 тому все раптом повернулося на круги своя. Чому? Не пам'ятаю, який мудрий чоловік сказав, що є різниця між батьком і вихователем. Завдання батьків - народити, годувати, любити й піклуватися. А "виховувати" - справа вихователя - професіонала, що знає, як передати дитині ті чи інші знання й навички.

 

У сучасного гувернера три основні функції: навчальна, власне виховна та комунікативна (дитині необхідно навчитися спілкуватися з дорослим, поважати і підтримувати розвиваючу особистість дитини). Якою б гарною не була школа (навіть якщо це приватна школа, де в класі 12 чоловік), навчання в ній - груповий процес. Він з самого спочатку побудований як груповий. У той же час кожна дитина індивідуальна. Одна товариська, інша замкнута, одному подобається історія, іншому фізика, третьому іноземні мови, а четвертому - футбол. Один запам'ятовує швидко, інший - повільно. А вчаться всі в одному класі і по одній програмі.

Гувернер, точніше, гувернантка зараз-переважно жіноча професія, хоча іноді зустрічаються і чоловіки - гувернери: їх зазвичай запрошують батьки "буйних" хлопчиків, що мріють про "тверду руку". Такий вихователь може стати для батьків недбайливого чада виходом із ситуації, оскільки навчатися потрібного предмету дитина буде індивідуально і в комфортній для себе обстановці з урахуванням його особистісних особливостей.

 

Професія - виховувати
Як показує практика, найбільшим попитом користується навчання іноземних мов і музики. Іноді потрібна просто допомога у приготуванні уроків. Найчастіше функції гувернантки поєднуються з функціями няні: (забрати дитину зі школи, погодувати, погуляти). Найбільш складна і цікава функція гувернера - виховна. Гарні манери, правильна мова, рівень загальної культури дитини - теж поле діяльності гувернера. Щоправда, вплив батьків на дитину набагато сильніший, тому, якщо батьки схильні ходити човгаючою ходою і сякатися в скатертину, гувернер тут не допоможе. У дитині, так чи інакше, виявляться батьківські замашки. І якщо ви хочете, щоб ваша дитина виросла гармонійною і добре вихованою особистістю, починати доведеться з себе. Гувернер може стати вашим помічником у вихованні дитини, але й тільки. Так що не варто сподіватися, що з появою навіть високопрофесійного гувернера проблеми зникнуть, як за помахом чарівної палички, а дитина вмить перетвориться на зразок вихованості.

Зате співробітництво між батьками і гувернером може стати дуже результативним. Саме співпраця - гувернер, особливо якщо він є професіоналом в даній області, може мати свої уявлення про виховання, які не завжди збігаються з вашими. Принцип "хто платить, той і замовляє музику" тут згубний. Ви не завжди праві! Втім, як і гувернер. Взаємна повага і співробітництво необхідні для забезпечення правильного виховного процесу.

 

Тут з'являється ще один важливий чинник - розвиток індивідуальності дитини. Індивідуальність - товар штучний і дорогий. Включає в себе свідомість власної цінності, здатність до творчості (у широкому сенсі - від борщу до космічного корабля), уміння думати і діяти самостійно. Цьому у нас не вчать ні в школах, ні в інститутах. Пощастило тому, кого навчили в сім'ї. В іншому випадку доводиться вчитися самостійно - вже в дорослому віці.

Для того, щоб особистість дитини розвивалася правильно, йому необхідно мати свого роду зразки правильної поведінки, причому з числа людей, з якими у дитини хороший контакт і яких він поважає. Вдало підібраний гувернер може стати такою людиною.


Як знайти гувернера
Де і як знайти хорошого гувернера - питання не пустопорожнє. Можна шукати через агентство або самим. При пошуку через агентство вам не потрібно буде зустрічатися з великою кількістю претендентів. Фахівці агентства самі підберуть людей, найбільш відповідають вашим побажанням. До того ж, агентство має у своєму розпорядженні велику базу даних, що складається з вже перевірених кандидатів.

Середній заробіток гувернантки - від 3 до 8 доларів на годину (залежно від кваліфікації та умов праці). Якщо ви хочете знайти гувернантку через агентство, ви дзвоните в те, що Вам сподобалося, і розповідаєте про свої вимоги і умови роботи. Агентство підбирає підходящих кандидатів і в обраний вами час організовує вашу зустріч з ними у себе в офісі. Вартість послуг агентства складає приблизно 70% від місячної зарплати гувернантки і виплачується за фактом виходу обраного кандидата на роботу

Якщо через деякий час з'ясується, що обраний вами гувернер не влаштовує вас з яких-небудь причин, агентство запропонує іншу кандидатуру. Як правило, ця послуга - безкоштовна. Якщо ж ви хочете знайти гувернантку самостійно (за оголошенням або через знайомих), запасіться максимумом терпіння і уважності. Краще обійтися без гувернантки зовсім, ніж зіпсувати життя собі й дитині, взявши першу зустрічну людину.

 

На що має сенс звертати увагу, крім анкетних даних?
Перш за все варто чітко сформулювати для себе, навіщо вам гувернантка і які її майбутні обов'язки; скільки ви готові платити (не забувайте про співвідношення ціна-якість і про те, що скупий платить двічі); які особистісні особливості вашої дитини (і ваші), з якою людиною дитина буде себе почувати комфортно і той же час не ледарювати.


При особистій зустрічі з кандидатом:
Довіряйте своїм очам. Зверніть увагу на конгруентність (відповідність того, про що говорить людина, тому, як він це робить). При наявності рекомендацій можна спробувати зв'язатися з колишніми роботодавцями. Познайомте кандидата з дитиною і подивіться, як вони спілкуються. Якщо дитина шкільного віку, після зустрічі обов'язково поцікавтеся його думкою.

Також зверніть увагу на загальну адекватність, професійні навички і ступінь комунікабельності. Якщо кандидат викликає у вас щире почуття довіри і поваги, повідомлена ним інформація несуперечлива, а манера поведінки відкрита і доброзичлива, але з дотриманням необхідних кордонів - можете спробувати. Має сенс домовитися про випробувальний термін протягом місяця або двох, щоб ви могли перевірити кандидата на ділі і, в разі чого, розлучитися без взаємних претензій.

 

Якщо ж претензій немає і всі задоволені, вважайте, що вам пощастило і ви звільнилися від частини турбот по вихованню улюбленого чада, переклавши їх на плечі професіонала, і можете ділитися з друзями досвідом з підбору гувернантки.

Врешті-решт, вибір гувернера - лише один з нескінченного числа виборів, які ми здійснюємо в життя, і є частиною нашого уявлення про себе і про світ, бажаного образу думок, поведінки і соціального статусу. Якщо ми створюємо свій світ усвідомлено і гармонійно - те, що нам потрібно, у відповідний момент з'являється в нашому житті.

Джерело: Анна Крол