Фахівці компанії «СТРОН» постійно стикаються з питаннями, які задають керівники підприємств та їх інженери, підбираючи теплоносій (холодоносій) на основі гліколю.

Чим відрізняється теплоносій від холодоносія?

У контексті даної області - нічим. Це терміни-синоніми. Те саме значення мають поняття «антифриз», «низькозамерзаючі рідини», «низькотемпературний теплоносій».

Етиленгліколь чи пропіленгліколь?

Це залежить від області застосування. Етиленгліколь помірно отруйний і токсичний, але має більш низьку в'язкість і кращі теплофізичні характеристики. Пропіленгліколь більш в'язкий, однак екологічно безпечний. Якщо у Вас харчове підприємство, ймовірно, Ви віддасте перевагу пропіленгліколю. Зважте всі "за" і "проти" і зробіть правильний вибір.

Чи можна заливати в систему чистий гліколь і при якій температурі він замерзає?

При дуже незначних негативних температурах етиленгліколь замерзає, а пропіленгліколь стає абсолютно нерухомим, як мармелад. Таким чином, у «чистому» вигляді гліколі в системах не використовуються. В якості теплоносіїв використовують водні розчини гліколів, які зберігають працездатність при низьких температурах.

Які температури повинен витримувати теплоносій?

Це залежить від температурних режимів Вашої системи. Максимально можлива температура зазвичай обумовлена нагріванням у самій системі. Гліколеві теплоносії киплять при температурах понад сто градусів, цього, як правило, цілком достатньо. Мінімально можлива температура визначається або процесом охолодження, або розміщенням устаткування в неопалюваному приміщенні або на відкритому майданчику. У другому випадку орієнтуються на найнижчі зимові температури. Щоб забезпечити працездатність (прокачуваність) системи в будь-який час, теплоносій повинен замерзати при температурі, яка нижча за мінімально можливу на 2-3, а краще - 5 градусів.

Чи не будуть матеріали системи кородувати в теплоносії?

Процес корозії неможливо повністю зупинити, однак можна звести його до мінімуму. Для цього радимо купувати саме повнопрофільний теплоносій з антикорозійними присадками, а не просто розчин. Ви будете мати паспорт якості на теплоносій, в якому буде вказано, що він протестований за антикорозійними показниками.

Чи можна розводити теплоносій?

В принципі, можна. Однак не радимо. По-перше, потрібно розводити «правильною» водою і в правильній пропорції. По-друге, кількість антикорозійних добавок при розведенні неконтрольовано зменшується. По-третє, виробник теплоносія повністю знімає з себе відповідальність за продукт, який Ви коректували за своїм розсудом. У разі виникнення якихось проблем Ви залишитеся з ними один на один.

Як довго буде працювати теплоносій?

Все залежить від умов експлуатації. Якщо теплоносій експлуатується з дотриманням усіх вимог виробника, це досить великий термін, зазвичай не менше 5 років. Але в багатьох випадках теплоносій придатний до використання і більш тривалий час. Необхідний періодичний контроль параметрів теплоносія. Найкраще звернутися до виробника або в лабораторію, атестовану на проведення подібних випробувань. Тільки грамотні спеціалісти зможуть правильно виконати дослідження і, що важливо, пояснити отримані цифри з практичної точки зору. Крім того, після отримання результатів Вам, найімовірніше, буде потрібна допомога в ухваленні рішення про подальшу долю Вашого теплоносія.

Чи можна використовувати купується теплоносій у запланованій області і де це вказано?

Область застосування теплоносія декларується на першій сторінці технічних умов, відповідно до яких він виготовлений. Крім того, має існувати санітарно-гігієнічний висновок МОЗ України про допустимість використання в даній області. Це ще одне очко на користь придбання готового теплоносія з повним пакетом документів.