У сучасній Україні храмове будівництво може піднятися на високий духовний рівень, якщо ми будемо підходити до кожного етапу зведення дому Божого, поєднуючи високий професіоналізм з духовними давньоруськими традиціями. Наразі в Україні побудовано та відновлено значну кількість православних храмів. Найважливішою частиною храму є його глава — купол, який увінчує хрест. У зв'язку зі збільшенням  кількості соборів і церков, що будуються і відновлюються, постала гостра необхідність у проектуванні і виробництві гарних і добротних куполів для православних храмів. Наприклад, тільки у Київській області за останні десять років відновлені 22 куполи давніх і нових храмів.

Виявляється, не так просто сьогодні створити купол православного храму, що відповідає всім технічним вимогам і разом із тим продовжує вікові традиції православного зодчества. Знання сформованих архітектурних традицій, ретельний аналіз пропорцій давніх храмів, досвід реставрації пам'яток архітектури, вивчення давньоруської символіки зведення православних храмів дозволяють поділитися деякими рекомендаціями з проектування храмових глав.

Ідейна основа формоутворення купола пов'язана з основою християнської символіки. Купол не випадково називається головою або маковицею. Це найважливіший елемент храму: він є символом Голови Церкви - Господа нашого Ісуса Христа. Купол увінчує хрест, який є образом розп'ятого Христа.

Купол і хрест необхідно розглядати як єдине ціле, пов'язане як символічно, так і пропорційно. При виборі форми купола необхідно дотримуватися чистоти стилю, тобто відповідності стилістичного рішення купола і хреста основним архітектурно-стильовим характеристикам самого храму. Історично послідовно склалися такі типи куполів: візантійський шоломоносний; російський цибулинний; створений у стилі бароко (гранування зазвичай на вісім граней); створений у стилі класицизму (римський купол з ліхтарем і верхом у вигляді потира, з шпилем або без нього). Кожному типу відповідає свій хрест: шоломоносному - так званий корсунський; цибулинному - восьмикутний чи складний хрест; гранованому - бароковий хрест. Вибір пропорцій полягає у визначенні основних пропорцій для кожного типу купола. Наприклад, при проектуванні найбільш поширених для православних руських храмів куполів цибулинної форми використовується «золотий перетин». Діаметр безодні купола пов'язаний із діаметром барабана, на якому ця верхівка тримається. Зазвичай для найбільш поширеної цибулинної маківки співвідношення діаметру барабана до діаметру безодні становить 1: 1,382, а до висоти купола - 1: 1,618.

Традиції і символіка давньоруського мистецтва передбачають використання відповідного кольору покриття куполу, як певної характеристики посвячення храму. Наприклад, храми, освячені на честь Живоначальної Трійці, Господа нашого Ісуса Христа, Святого Духа, мали купола, покриті сусальним золотом. Куполи храмів, присвячені Пресвятій Богородиці, були пофарбовані в синій або блакитний колір, з накладними золотими або жовтими зірками. Маківки храмів, освячених на честь преподобних, мали зелений колір. Але, на жаль, в парафіяльних провінційних храмах XVIII-XIX століть, незалежно від назви храму, часто через нестачу коштів, верхівки фарбували зеленою фарбою-мідянкою, термін служби якої складав 10 років. Таким чином, порушувалися традиції.

Нове церковне будівництво - це не тільки розробка нової архітектурної форми, але і складне конструктивне завдання. Тому технічна сторона виконання розділів, хрестів, вузлів сполучень передбачає обов'язкове вивчення досвіду восьмивікового вітчизняного храмобудівництва. З нових матеріалів і технологій, що використовуються в церковному будівництві, хочеться особливо виділити метод збірного виробництва металевих куполів з покриттям нітридом титану.

Несучою основою купола є металевий каркас. Застосування профільного прокатного металу для виготовлення куполів православних храмів є традиційним вже починаючи з другої половини XVIII століття - часу активного освоєння залізних рудників.

Несучу основу каркаса сучасного купола складають вітрові зв'язки, що представляють в сукупності зазвичай восьмигранну піраміду. При монтажі вони спираються на опорне кільце, забиті в кладку барабана. Цибулинна форма утворюється журавцями з металевої смуги, які з'єднані з опорними кільцями і несучою пірамідою через систему підкосів і зв'язків. У металевих каркасах XVIII і XIX століть важливу роль грала щогла, яка спиралася на цегляну кладку барабана через опорну металеву хрестовину. Це єдина принципова відмінність у системі несучого каркаса. Другою відмінністю є прагнення максимально перенести процес виготовлення купола у заводські умови, так що на будмайданчику проводиться лише монтаж виробу за допомогою крана або вертольота. Для виготовлення і покриття купола в цехових умовах каркас поділяється на частини. Розміри частин визначаються можливостями транспортування: габаритами, вагою частини і можливістю переміщати її вручну.

Кілька слів про заміну мідних золочених куполів храмів на куполи з нержавіючої сталі з покриттям нітридом титану. Нанесення покриття методом вакуумного іонно-плазмового напилення в середовищі аргону було розроблено харківськими фізиками близько двадцяти років тому. У той час нове міцне покриття використовувалося для різальних деталей верстатів і в оборонній промисловості, а пізніше і в стоматології. Листова сталь з титановим покриттям вперше була застосована при відтворенні купола храму Христа Спасителя у Москві.

Досвід виробництва нового матеріалу для куполів показав, що листи повинні відповідати наступним вимогам: однорідність кольору всіх листів покриття; рівномірність товщини (кольору) плівки за площею аркуша; блиск, подібний блиску сусального золота. Однак цього досягти не вдалося, і перші «золоті» листи були кольору червоного золота. Зроблені з них куполи виглядали зовсім не так, як старовинні.

Але, незважаючи на перші помилки, новий матеріал знайшов широке застосування в церковному будівництві. Листовий матеріал з покриттям нітридом титану вигідно відрізняється від аналогів з натуральним золоченням високою корозійною стійкістю (в тому числі і до таких речовин, як кислота і луг, які містяться в агресивному атмосфері промислових міст), високою зносостійкістю, екологічною чистотою виробництва, низькою вартістю, можливістю карбування та багаторазового згинання для надання виробу необхідної форми. Термін служби матеріалу без погіршення споживчих властивостей - за різними оцінками, від 50 до 100 років.

Що ж стосується блиску, то відображувальна здатність зразків різних фірм-виробників коливається в діапазоні від 60 до 94% у порівнянні із золотом. Причина в матеріалі, на який наноситься титанове покриття товщиною 5-6 мкм. Російські фірми закуповують нержавіючу сталь у Фінляндії, українські - в Італії. Італійська сталь дорожче, проте має блиск. Українські виробники застосовують попереднє полірування поверхні сталі за допомогою хіміко-гальванічної обробки. Таким чином, при підборі матеріалу для купола є можливість вибрати більш матове або блискуче «золоте» покриття різних відтінків. Така технологія дозволяє виконувати і хрести з нержавіючої сталі з покриттям нітридом титану. Наразі варіанти титанового покриття широко використовуються у реставрації та будівництві храмів. Вставки зі сталі з покриттям оксидом титану застосовуються і при обробці фасадів храму.

Нова колірна гамма (відтінки синього і зеленого) в поєднанні із вже відомими якостями цього покриття дозволяють розширити можливості вирішення творчих завдань архітектора.