Тема справжніх героїв в постколоніальному українському суспільстві завжди викликає неабиякий резонанс та збурює громадську свідомість. Українські політичні еліти полюбляють бавитися в ордени та медалі. Одні отримують задоволення від їх милостивої роздачі, перевтілюючись в образ всемогутнього монарха. Інші ж вимолюють собі почесні звання.

Як стати Героєм України
Державна нагорода “Герой України” з'явилась у 1998 році указом тодішнього президента Л. Кучми. У березні 2000 року Верховна Рада України прийняла Закон України “Про державні нагороди України”, у якому було передбачено, що державною нагородою України — вищим ступенем відзнаки в Україні — є звання Герой України. За своїм призначенням і навіть зовнішінм оформленням вона нагадує радянський аналог Героя СРСР (орден у формі зірки як нагорода за геройський вчинок). Останній надавався за особисті або колективні заслуги перед радянською державою, пов'язані із здійсненням героїчного подвигу. А українська відзнака присвоюється громадянам України за здійснення визначного геройського вчинку або визначних трудових досягнень.

Ініціатива присвоєння статусу Героя України належить органам державної влади різних рівнів, а також Комісії державних нагород та геральдики при Президентові України. Вони надсилають на ім'я Президента України подання про присвоєння звання Герой України та нагородний лист. У ньому міститься інформація про заслуги особи. Як правило, мова йде про її трудові визначні досягнення чи про сумлінну працю. Висунення кандидатури до присвоєння звання Герой України здійснюється гласно за місцем роботи особи.

В будь-якому випадку, останнє слово про присвоєння звання приймає Президент України. Саме від його симпатій чи антипатій залежить доля нагороди.

Хто є Героями України
Маніпуляції з геройством давно нівелювали принципи та значення факту нагородження. В когорті 254 героїв України присутні люди різних видів діяльності та суспільного масштабу. І багато з них досить далекі від здійснення вчинків, які можна трактувати як щось епохально-важливе для України. Мало того, велика кількість героїв навряд чи відчували патріотичні почуття до України.

Більша частина (145 осіб) отримали нагороду, будучи управлінцями, тобто директорами різних рівнів. І жодного геройського вчинку, а тим більше пожертви своїм життям в ім'я свободи України за ними не помічено. Серед інших  орденоносців є 32 представники трудящого класу, 29 діячів культури, 15 людей, які здійснили геройський вчинок, 8 спортсменів, 7 військових, 6 державних діячів та 12 громадян, які належить до інших категорій.

Сказати, що всі вони не зробили нічого, не можна. Але чи дійсно вчинки всіх орденоносців претендують на отримання найвищої державної відзнаки. Поголовна роздача звань веде до їх нівеляції. А, між іншим, Героями України стало чимало одіозних та надто суперечливих діячів. Серед них найвідоміші Володимир Литвин, Іван Плющ, Леонід Кравчук, екс-мер Києва Олександр Омельченко, губернатор Волині Анатолій Француз, залізничник Георгій Кирпа, нардеп від ПР Юхим Зв’ягільський, Тетяна Засуха, міністр палива та енергетики Юрій Бойко, президент групи «Норд», регіонал Леонід Ландик, міністр освіти Іван Вакарчук, голова Рахункової палати Валентин Симоненко. Цікаво, що поет Тарас Шевченко чомусь не удостоївся честі стати Героєм України, зате його однофамілець, теж Тарас Григорович, генеральний директор акціонерного товариства «Алчевський металургійний комбінат», отримав таку нагороду з рук Віктора Ющенка.

Що дає звання Героя України для орденоносців

Частково популярність Героя України серед негероїв можна пояснити матеріальною зацікавленістю. Хоч серед нинішніх орденоносців бідні люди фактично не трапляються, пожити за рахунок платників податків хочеться усім. Між тим, нагорода дозволяє уникнути плати за комунальні послуги. А це важливий момент в епоху тотального росту тарифів.

Не можна й відкидати те, що немало з сучасних героїв полюбляють проживати на великій площі квадратних метрів. Якщо б факт їхнього “геройства” не був визнаний, то довелось би платити за таке задоволення. А тут здобутий орден служить надійним захистом від фінансових витрат.

Якщо ж живому герою України вдасться дожити до пенсійного віку, його очікує ще один подарунок: надбавка до скромної пенсії у розмірі 10 тисяч гривень. Чи було б такій людині як Степан Бандера комфортно серед цього оточення “героїв”?

Зауважимо, що серед матеріально-корисливих суб'єктів трапляються й винятки. Так, Юрій Шухевич, син головнокомандувача УПА Романа Шухевича, відмовився від цієї надбавки, тому що вважає непорядним, коли одним додають тисячі, а іншим - кілька гривень.

А ще 2002 року від звання Героя відмовився останній командир УПА Василь Кук. Він сказав Леоніду Кучмі, що не може носити це почесне звання, поки його побратими не будуть визнані учасниками бойових дій і боротьби за незалежність України на державному рівні.

Чи потрібне Бандері офіційне звання Героя України
Будь-яка нагорода втрачає свою цінність, якщо її отримують незаслужено. Тоді справжні герої розчиняються серед категорії посередніх особистостей. А інколи й серед антигероїв. Українська реальність дуже нагадує матрицю, де панують фальшиві цінності. Сумнівно, що Бандера боровся за таку Україну, яка є сьогодні.

Наскільки морально приймати нагороду з рук корупціонерів, злочинців, псевдоеліти? Чи можна поставити на один рівень, наприклад, Степана Бандеру і Володимира Литвина? Якщо донецький суд такий справедливий і неупереджений, то як бути з відмовою скасувати нагороду іншим негромадянам України?

Геройство не можна присвоїти указом. Так само як і забрати його судовим чи владним рішенням. Воно або є, або відсутнє. Найточнішим індикатором геройства людини є людська пам’ять. Степан Бандера викликає стільки емоцій, історична велич його постаті настільки серйозна, що його ім’ям прозвали весь народ. Масштаб цієї фігури на фоні деяких нинішніх «героїв» лише підтверджує високий рівень популярності діяча. Постать, яка здатна викликати любов і ненависть мільйонів сама по собі виходить за рамки свого історичного часу і піднімається над цілими епохами.

На відміну від деяких персон, які підуть у небуття, Бандера є і буде героєм для всіх патріотів України. І рано чи пізно стане таким на офіційному рівні.

Герасименко Петро